Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs, Amir Hamzagić/Nova.rs

Zbog tragedije u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 15 ljudi na Železničkoj stanici, usledila je serija ostavki i uhapšeno je 12 ljudi, dok je jedna nedostupna istražnim organima. Poznati beogradski advokat Nebojša Perović kaže za portal Nova.rs da su hapšenja usledila nakon predistražnog postupka i prikupljanja činjenica, ali i ukazuje da slučaj pada nadstrešnice mora biti crveni alarm za nadzorna tela, izvođače, podizvođače i građevinske inspektore...

Među 12 privedenih nalazi se nekadašnji ministar građevinarstva, saobraća i infrastrukture Goran Vesić, nekadašnja v.d. direktora „Infrastruktura železnice“ Jelena Tanasković, koja je podnela ostavku nekoliko dana pre hapšenja, kao i Nebojša Šurlan, v.d. direktor ovog preduzeća u vreme kada je renovirana Železnička stanica u Novom Sadu.

Pročitajte još:

Privedeni su danas sprovedeni na saslušanja, nakon čega će se videti dalji potezi Višeg tužilaštva u Novom Sadu. Poznati advokat Nebojša Perović objašnjava za portal Nova.rs ističe da je u konkretnom slučaju, nakon prikupljanja određenih dokaza, tužilaštvo pokrenulo istražni postupak.

Železnička stanica u Novom Sadu Foto:FoNet/MUP Srbije

„To je urađeno na osnovu predistražnog postupka i radnji koje je preduzelo Ministarstvo unutrašnjih poslova, kao i na osnovu drugih prikupljenih dokaza. Nakon što su se prikupile činjenice, na osnovu kojih se može izvesti osnovana sumnja, onda je nadležni tužilac doneo naredbu o sprovođenju istrage, a između ostalog, i zadržavanje određenih lica spada u te radnje“, ističe Perović.

Ističe da se može očekivati i da se prema osumnjičenima odredi pritvor – zbog uznemirenja javnosti, da ne bi ponovili krivično delo, da ne bi uticali na svedoke ili možda na druge osumnjičene ili same veštake.

„Sve zavisi od procene nadležnog tužioca koji sporovdi istragu, sa tim što, napominjem, podaci iz istrage ne mogu se iznositi u javnost i ne mogu biti dostupni javnosti, upravo da ne bi došlo do ometanja istrage na bilo koji način. U toku istrage odbrana, odnosno branioci, pa i sami osumnjičeni, mogu predlagati dokaze, koje će takođe tužilaštvo izvesti. Ono što moram podvući, a zbog javnosti, ne može se nekom munjevitom brzinom razjasniti sve u ovom postupku. Sve što je brzo, to je i kuso, tako da se zaista na jedan jasan i temeljit mora način odvojiti bitno od nebitnog i razjasniti činjenično stanje“, naglašava poznati advokat.

Nebojša Perović, Suđenje Urošu Blažiću Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Ko je izvodio radove

Advokat Nebojša Perović napominje da ukoliko se nekom od zadržanih odredi pritvor do 30 dana, onda tužilaštvo mora u roku od šest meseci da podigne optužnicu, ako se ta lica budu nalazila u pritvoru. Ukoliko tužilaštvo ne uspe u tom roku da podigne optužnicu, onda se prema okrivljenima ukida pritvor, dok trajanje istrage nije vremenski ograničeno.

„U ovom predmetu, prema mom skromnom mišljenju, stvar se razjašnjava na način što se utvrđuju okolnosti pod kojima su izvedeni radovi, koji su radovi izvedeni, ko ih je nadzirao, ko je potpisivao privremene situacije, šta je sve urađeno od dodatnih radova… Zatim, da li su izvedeni radovi koji nisu bili dozvoljeni, da li je nadzor propustio da izvrši svoje, zakonom obavezne radnje, i da li su nadležna tela dala saglasnost za radove i za upotrebu građevine, nakon izvedenih radova“, priča on.

Novi Sad železnička stanica Foto:Nenad Mihajlović/Nova.rs

Naglašava da u konkretnom slučaju ima još pitanja na koja se mora naći odgovor, a da bi se mogao izvesti zaključak ko snosi koji deo odgovornosti za tako nezamislivu posledicu.

„Ovaj događaj mora da bude crveni alarm za nadzorna tela, izvođače, podizvođače i građevinske inspektore, da strogo povedu računa kada se bilo šta zida, a naročito javni objekti. Svedoci smo da se u Beogradu zida sijaset zgrada i da su izgrađene zgrade „na divlje“, bez ikakvog nadzora, a da su to sve dozvoljavali građevinski ispektori i evidentno je da je mali broj građevinskih ispektora i da se mora dobro razmisliti koja bi još dodatna ovlašćenja mogli da imaju građevisnki inspektori“, ističe za kraj naš sagovornik.

Podsetimo, u tragediji koja se dogodila 1. novembra ove godine u Novom Sadu poginulo je četrnaest ljudi, među kojima je i dvoje dece.

Železnička stanica u Novom Sadu Foto:FoNet/MUP Srbije

Tri osobe teško su povređene, a pre nekoliko dana preminula je jedna od njih, uprkos nadljudskim naporima lekara.

Ovaj događaj pokrenuo je seriju protesta zabrinutih građana i opozicije, a do sada je veliki broj učesnika protesta uhapšen, među kojima su studenti, aktivisti, opozicinoari i građani.

Bonus video: Izjava advokata Perovića posle suđenja Blažiću

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare