Grejna sezona počela je 15. novembra, a gotovo svakodnevno smo svedoci vesti o žrtvama vatrenih stihija u Srbiji. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova saopštili su da je od tada do 24. decembra došlo do 1.559 požara na građevinskim objektima, u kojima je stradalao 24 lica. U više navrata apelovali su na građane zbog požara, upozorili na najčešće uzročnike požara, ali i dali savete koji vam mogu pomoći da spasite život i sačuvate svoju imovinu.
Naime, veliki požar izbio je juče ujutru u napuštenom objektu, oko kog se nalazi veliki broj baraka. Veliki broj vatrogasaca sa više od 10 vozila gasili su požar, koji se nije smirio ni do danas, a kako su nam stanovnici ovog naselja ispričali, ostali su bez svega i 50 porodica, sa više od 50 dece ostalo je ulici po hladnoći i snegu.
Gotovo da nema dana da se ne dogodi neki požar, a u zimskom periodu, najčešće dolazi do vatrene stihije usled loših instalacija, neispravnih grejnih tela i slično. Samo trenutak nepažnje može skupo da košta čoveka. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije još na početku zimske sezone upućen je važan apel građanima o tome na šta posebno da se obrati pažnja, kako bi se izbegle tragedije.
Kao najčešći uzrok požara navode napažnju i nemar.
Građani koji koriste šporete i kotlove za ogrev neophodno je da provere svoje dimnjake, koji se navode kao jedan od čestih uzroka požara i tu se navodi da su u pitanju neispravni ili neočišćeni dimnjaci.
Oni su apelovali na građane da proveravaju i održavaju dimnjake, kako bi izbegli svaki mogući rizik.
Najveći broj građana koristi peći na čvrsta goriva, odnosno drva i ugalj, pa je neophodno obratiti pažnju na to da se koriste pravilno, jer su one posebna vrsta opasnosti.
Uprkos centralnom grejanju i svim vidovima grejanja, gotovo da nema kuće u Srbiji koja ne poseduje dodatno grejno telo, u vidu manjih grejalica. MUP naglašava da je neophodno isključivati grejalice ukoliko se objekat napušta.
Ne sme se ostavljati uključena grejalica bez nadzora, jer one vrlo lako izazivaju požare.
Stanovništvo u Srbiji sva grejna tela koristi za sušenje veša u zimskom periodu, što predstavlja posebnu opasnost. Nameštaj, odeća i drugi gorivi materijali vrlo lako izazovu požar, pa je neophodno držati ih na bezbednoj udaljenosti, a kako iz MUP navode, samo jedan potez je dovoljan da sprečite tragediju.
Posebno problematični su požari koji nastaju na elektroinstalacijama, jer oni ne smeju da se gase vodom. Previše priključenih uređaja može da preoptereti elektroinstalacije i da izazove požar, pa se zbog toga apeluje da se izbegava korišćenje više uređaja odjednom.
Na još jednu okolnost treba obratiti pažnju.
Posle sagorevanja čvrstih goriva ostaje pepeo i žar, koji građani moraju negde da odlože, a često, mesto za odlaganje je upravo kontejner. Pepeo iz peći ne sme se odlagati u plastične kontejnere, kao ni blizu materijala koji mogu lako da se zapale, a bezbednost je upravo u pravilnom odlaganju, navodi MUP.
Ministarstvo unutrašnjih poslova ukazuje da grejna tela u prostorijama u kojima ima dece zahtevaju poseban oprez. Mala deca se ne smeju ostavljati bez nadzora u blizini peći ili grejalica. Oni su posebno osetljiva grupa.
Više puta do sada objavljivane su vesti u kojima se navodi da su produženi kabl ili punjač izazvali požar. MUP naglašava da se obavezno isključuju uređaji iz struje kada se izlazi iz kuće. Električni uređaji su česti uzročnici požara, pa je potrebno bezbednost staviti na prvo mesto i odmah ih isključiti prilikom izlaska iz doma.
Ukoliko primetite požar neophodno je odmah pozvati 193, odnosno vatrogasce-spasioce, jer jedan poziv može spasiti živote.
Ministarstvo unutrašnjih poslova odgovorilo je portal Nova.rs i oni su istakli da se u periodu od početka grejne sezone (15.10.2024.-24.12.2024.) na teritoriji Republike Srbije dogodilo ukupno 3657 požara od čega je 1559 požara na građevinskim objektima, te da je u požarima na građevinskim objektima smrtno je stradalo 24 lica, povređeno 58 i spaseno 78 lica.
Bonus video: Požar na Adi se ne smiruje