Foto: Goran Srdanov/Nova.rs, TANJUG/ NIKOLA ANDJIC

Šta bi se dogodilo sa Minjom D. (15), da se kobnog dana kada je u njenom stanu na Dorćolu izbio požar, nisu u blizini zatekli hrabri građevinski radnici, koji su je spasili sigurne smrti, pitanje je koje se često moglo čuti u javnosti, posebno nakon tvrdnji brojnih očevidaca da su vatrogasci i Hitna pomoć stigli na intervenciju sa zakašnjenjem. Iz MUP-a međutim, tvrde da su vatrogasci stigli za svega devet minuta od poziva, dok iz Hitne pomoći kažu da je ekipa poslata odmah nakon prvog poziva.

Tri dana prošlo je od požara na Dorćolu u kome je teško povređena Minja D., koju su u poslednjem trenutku spasili radnici sa obližnjeg gradilišta. Pavle Gavura i njegove kolege, čim su čuli zapomaganje tinejdžerke, uleteli su u zgradu, sa jednom jedinom mišlju da je moraju spasiti.

Otrčali su do desetog sprata i stana koji je goreo, a pošto su vrata bila blindirana, odustali su od te ideje, i brzo sišli u stan sprat niže. Vezali su ga kanapima, a onda se Pavle fasader popeo na žardinjeru i prihvatio Minju D. koja mu je sa svoje žardinjere pala u naručje – nekoliko sekundi pre nego što se na terasi obrušio plafon.

Dramatični trenuci spasavanja Minje D. Foto: Čitateljka Nova.rs

Zašto su građevinci morali da spasavaju tinejdžerku, umesto hitnih službi, pre svega obučenih vatrogasaca i spasilaca i zašto je Hitnoj pomoći trebalo toliko vremena da dođe na lice mesta, ali i do povređene devojke, pitanja su koja su građani, preko društvenih mreža postavljali već tri dana.

U odgovoru portalu Nova.rs iz Biroa MUP-a kažu da su pripadnici Sektora za vanredne situacije na mesto požara stigli u roku od devet minuta nakon primljene dojave.

„Naime, dojavu da se vidi dim iznad zgrade, vatrogasci su primili su u 12.47 časova, a na lice mesta su stigli u 12.56 časova. Po dolasku na teren utvrdili su da je požar izbio u stanu na desetom spratu i da se proširio na 11. sprat i krovnu konstrukciju. U ovoj intervenciji vatrogasci su spasili dve osobe, a jednu osobu spasili su građani“, kažu u odgovoru iz MUP-a.

Foto: TANJUG/ NIKOLA ANDJIC

Kako dalje navode, na gašenju požara u Ulici Visokog Stevana intervenisalo je 28 vatrogasaca-spasilaca, sa osam vozila.

„Sektor za vanredne situacije ističe da je prilikom izbijanja požara izuzetno značajno da građani koji prijave požar daju preciznu informaciju o lokaciji, kako bi vatrogasci u što kraćem roku stigli na lice mesta. Često prilikom intervencije, kao što je i ovde bilo slučaj, otežavajaću okolnost vatrogascima predstavljaju nepropisno parkirana vozila, kao i sigurnosna vrata na stanovima koja se otvaraju primenom određene tehnike, što zahteva određeno vreme da bi se pristupilo ulasku u stan i lokalizaciji požara“, navodi se u odgovoru MUP-a, uz dopunu da se adekvatno ponašanje sugrađana, koji se nalaze u ugroženom prostoru praćenjem saveta koje im daju vatrogasci može doprineti bržoj lokalizaciji požara i spašavanju ugroženih osoba.

Sa druge strane, u odgovoru našem portalu iz Hitne pomoći Beograd, na pitanje kada je tačno njihova služba došla na intervenciju, a kada je upućen poziv, kažu da su preslušavanjem svih razgovora vođenih na centrali 194, došli do toga da je broj 194 pozvan 10 puta sa različitih brojeva, a da je prvi poziv koji je bio u 12.53 sati odmah primljen.

Ilustracija Foto: Vladislav Mitić/Nova.rs

„Netačni su navodi očevidaca da operater nije hteo da primi poziv, samo je insistirao da se da neki broj ulice, ili neki drugi orijentir, što je pozivalac i učinio, rekavši da je to deo ulice na uglu sa Dubrovačkom. Poziv je prosleđen kod dispečara u 12:55, a predat ekipi u 12:56. Ostali pozivi sa date lokacije su evidentirani, i odnose se na davanje saveta o postupanju sa žrtvom dok ekipa ne stigne“, navodi se u odgovoru iz Hitne pomoći.

Kako dalje navode iz ove ustanove, nakon uvida u lekarski izveštaj sa intervencije, našli su da je ekipa stigla na lice mesta u 13.01, pošla sa lica mesta u 13.10 i pacijenta predala u 13.35 sati na hitan prijem UC KCS.

„Ekipa koja radi na teritoriji opštine Stari Grad, ima uvid gde se radovi dešavaju, te je iste zaobišla i zbog toga se nije gubilo vreme. Dodatne probleme (svim našim intervencijama) stvaraju parkirani automobili (blizina škole), što se požar desio na desetom spratu, a vatrogasci su morali da isključe struju, te liftovi nisu radili, pa je ekipa morala da ide peške. Bez obzira na sve poziv je odrađen u „platinastih 10 minuta“, ako pogledate vreme stizanja na lice mesta i polazak sa lica mesta“, zaključili su iz Hitne pomoći.

Srećom po Minju, vatrogasci i Hitna pomoć bili su zapravo asistenti njenim pravim spasiocima, koji su se jednostavno zatekli u blizini i bili spremni da odmah priskoče u pomoć. rizikujući sopstveni život.

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar