Kikinđanin Goran B. koji je u junu ove godine pištoljem prebio suprugu Olgicu nanevši joj teške telesne povrede i u nju ispalio četiri metka, osuđen je na godinu i četiri meseca zatvora.
Ova prvostepena presuda izrečena mu je za dva krivična dela – za nasilje u porodici i za nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, a izazvala je gnev i oštru kritiku porodice oštećene, prijatelja, ali i čitave javnosti jer smatraju da je kazna premala za tako surovo nasilje nad ženom.
Advokat Dane Žigić koji je postupao u ovom slučaju, govorio je za „Blic uživo“ i naveo da još uvek čeka odgovor na potanje zašto je sud odredio taku malo kaznu za nekoga ko je počinio takvo delo.
„Ja još uvek nemam odgovore, čekam da dobijemo obrazloženu presudu, na osnovu koje bismo mogli videti šta je sudiju navelo da odredi kaznu koju je odredila. Onog momenta kada dobijemo obrazloženje presude, mi ćemo znati šta je sudiju navelo da izrekne ovakvu kaznu. Ukoliko je motiv sudije bio da osnaži, da ohrabri žrtve nasilja, smatram da to nije urađeno. Krivično delo za nasilje u porodici stav 2, koje je izvršeno uz oružje ili nekim drugim predmetom, po zakoniku, predviđa predviđa mnogo veće kazne nego za osnovno delo“, kazao je on.
Advokat Žigić ističe da je na tužilaštvu da podnese žalbu na ovakvu presudu, i zahteva veću kaznu.
„Pravo na žalbu postoji i to mora tužilaštvo da iskoristi, pošto u ovom postupku ovlašćena lica za podnošenje žalbe su branioci okrivljenog i tužilaštvo. Tužilaštvo, takođe, koje je tražilo svojim optužnim aktom izricanje kazne zatvora od 3 godine za nasilje u porodici i 3 godine za neovlašćeno držanje oružja, po meni treba da pokaže, da razume i da ohrabri prijavljivanje nasilja. Te da pusti žalbu, odnosno da podnese žalbu kojom bi tražilo veću kaznu“, naveo je advokat.
„Sudija sudi na osnovu svog ubeđenja i kada donosi presudu mora da gleda kako olakšavajuće, tako i otežavajuće okolnosti. S obzirom da samo jedna olakšavajuća okolnost postoji na strani ovde okrivljenog lica, a to je da to lice nije bilo ranije osuđivano. A s druge strane, ovo je jedan od slučajeva koji je bio veoma težak, kako za tužilaštvo, tako i za sud. Ali i za celu Kikindu, koja nije imala ovakav slučaj duži niz godina. I ono što verujem, da ovo nije jedini slučaj u Kikindi nasilja u porodici, i baš zbog toga smatram da treba apsolutno strožije kažnjavanje nasilja u porodici. Zato jeste dobar taj nacrt zakona, krivičnog zakonika, koji pooštrava kazne. Pričam samo o krivičnim delima iz braka i porodice, gde se pooštravaju kazne zatvora“, rekao je advokat i dodao:
„Tako da, to je ono što je jako dobro, što treba očekivati da će uticati na buduće učinioce, da se znaju šta ih sleduje ukoliko učine krivično delo. Ali isto tako smatram da cela javnost mora biti upoznata sa svim krivičnim delima koje se tiču nasilja u porodici i da o nasilju u porodici treba pričati svakodnevno, kako bi se sprečavalo, kako bi se smanjivalo i edukovalo da se ne vrši nasilje u porodici. Gledajte, krivični zakon ne spominje da su žene žrtve nasilja u porodici, međutim, žene su u najvećem broju slučajeva žrtve“, naveo je on.
Potom se osvrnuo na zabrinjavajuću statistiku.
„Mislim da je u junu i julu bilo preko dve hiljade prijava za nasilje u porodici, preko dvadeset hiljada slučajeva se godišnje prijavi za nasilje u porodici. Treba sve institucije da ohrabre da se prijavi nasilje u porodici kako bi se to procesuiralo i adekvatno kaznilo. Jer ovde nije samo problem kolika će kazna biti, tu imamo i jedan drugi problem. Šta ta žrtva nad kojom je učinjeno nasilje može da očekuje kad se osuđeno lice osudi na ovakvu mizernu kaznu i kad izađe na slobodu“, kaže advokat.
Advokat ističe da za nasilnike postoji zabrana prilaska, ali da to nije dovoljno rešenje, jer je pitanje koliko će nasilnik to poštovati.
„Zabrana prilaska naravno postoji, i u ovom slučaju je doneta presuda zabrane prilazak na 50 metara od žrtve, nasilja gde stanuje, gde živi, gde radi, zabranjeno uznemiravanje i tako dalje. Ali to je nešto što piše u presudi, pitanje je da li će se poštovati“, kaže advokat.
Žrtve nasilja strahuju za svoj život i nakon okončanja postupka, jer se boje šta će se dogoditi kada nasilnik izađe iz zatvora, u ovom slučaju, to će se desiti vrlo brzo.
„Žrtva koja je oštećena u ovom postupku se jako loše oseća tokom trajanja celog ovog postupka. Od momenta kada je učinjeno ovo delo, ona se jako loše oseća, i ona na nije jedina koja se tako loše oseća. Sve žrtve nasilja u porodici se osećaju loše, kako psihički, tako zdravstveno, fizički. Jako je teško reći šta je pravedno. Ali u situaciji kada je psiha uništena određenoj osobi, u ovom slučaju žrtvi nasilja u porodici, gde ona zna da je on proveo četiri meseca u pritvoru i da mu sledi kazna zatvora od godinu dana, da može biti pušten iz tog zatvora ranije, pitanje je veliko kako će ona svoj život da nastavi normalno“, objašnjava on.
Žrtvama nasilja je preko potrebna pomoć svih nas, a najviše institucija koje će stati iza njih i zaštititi ih na najbolji mogući način.
„Jako je bitno da iza žrtve nasilja stanemo svi kao država, kao građani, vi kao mediji i da pratite te slučajeve, da izveštavate o tim slučajevima, jer na taj način će vremenom sigurno doći do smanjenja nasilja u porodici“, poručio je advokat Žigić.
Bonus video: Hapšenje zbog razbojništva na Zvezdari
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare