Dalibor Dragijević uhapšen je 6, aprila, određeno mu je policijsko zadržavanje od 48 časova koje nije preživeo. Već 7. aprila bio je mrtav. Umro je tokom policijskog ispitivanja u prostorijama Policijske stanice Bor, a obdukcioni nalaz je pokazao da je prebijen nasmrt. I dok nadležni ćute mesecima, portal Nova.rs otkriva koje sve odgovore je dosad tražio Miloš Janković, advokat pravnog tima Beogradskog centra za ljudska prava.
Dalibor Dragijević uhapšen je zbog sumnje da je pomagao bratu Dejanu da nakon navodnog ubistva Danke Ilić ukloni njeno telo. Da li je kriv ili ne, nikada se neće saznati. Jedino što se sigurno zna je da je osumnjičeni Dalibor Dragijević stradao u prostorijama državne institucije i da su u njegovu smrt umešani državni službenici, pripadnici MUP Srbije koji su ga ispitivali u vezi nestanka i navodnog ubistva Danke. Zna se i da postupak vodi Više javno tužilaštvo u Nišu ali nije čak ni poznato koje krivično delo je u pitanju, da li je zlostavljanje i mučenje, iznuđivanje iskaza, teško ubistvo ili sve zajedno. Dok nadležni ćute „kao zaliveni“, advokat Miloš Janković, koji zastupa porodicu Dragijević, ne odustaje od borbe za istinu.
On je deo pravnog tima Beogradskog centra za ljudska prava koji je angažovan u rasvetljavanju svih okolnosti ovog najbrutalnijeg kršenja ljudskih prava.
„Kao punomoćnik Radoslava Dragijevića, u predmetu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, formiranom povodom smrti njegovog sina Dalibora, preminulog u ranim jutarnjim satima 7. aprila u prostorijama Policijske uprave u Boru, za vreme trajanja mere zadržavanja do 48 sati, podneo sam obrazloženi podnesak u kojem je postupajućem višem javnom tužiocu predloženo da, ukoliko do tad to već nije bilo urađeno, postupi u skladu sa Opštim obaveznim uputstvom republičkog javnog tužioca o primeni Metodologije za istragu u slučajevima zlostavljanja. Navedenim aktom je propisano da je javni tužilac dužan da nezavisno, nepristrasno, hitno i efikasno preduzme sve dokazne radnje i mere koje omogućavaju da se prikupe i obezbede dokazi o slučaju zlostavljanja, te je postupajućem višem javnom tužiocu sugerisano da je neophodno da hitno, bez bilo kakvih daljih odlaganja, ne prepuštajući Sektoru unutrašnje kontrole MUP, isključivo neposredno (lično) sasluša, odnosno ispita oštećenog Radoslava Dragijevića, načelnika PU u Boru, dežurne i sve policijske službenike koji su 6. i 7. aprila, od lišenja slobode do smrti Dragijevića, bili u zgradi PU u Boru i postupali ili bili u kontaktu sa pokojnim Daliborom. Zatim lekara hitne pomoći koji ga je pregledao ili pružio mu pomoć za vreme trajanja njegovog lišenja slobode, i mrtvozornika koji je konstatovao njegovu smrt 7. aprila u zgradi PU u Boru. Takođe i medicinsko i nemedicinsko osoblje koje je prisustvovalo navedenim radnjama, kao i sva ostala lica koja su od lišenja slobode do konstatovanja smrti Dalibora Dragijevića bila u zgradi PU Bor, posebno ona koja su bila u neposrednom kontaktu sa Dragijevićem“, kaže advokat Janković za portal Nova.rs.
Navedenim podneskom advokat je predložio da postupajući viši javni tužilac pribavi sve postojeće evidencije, beleške, izjave, zapisnike i druga pismena koja su sačinjena tokom 6. i 7. aprila u PU u Boru u vezi sa lišenjem slobode, privođenjem, uzimanjem izjave i zadržavanjem Dragijevića, a naročito zapisnik o njegovom zadržavanju i službenu belešku o obaveštenju prikupljenu od građanina – odnosno zapisnik o saslušanju Dalibora Dragijevića.
Takođe i izveštaje o primeni sredstava prinude ukoliko su sačinjeni, sa ocenama njihove osnovanosti, celokupnu dokumentaciju koja se odnosi na postupanje policijskih službenika prema Daliboru Dragijeviću u kritično vreme. Advokat je predložio i niz veštačenja, koje se obično rade u toku takve istrage, ali je izneo i još neke predloge, a to je pribavljanje snimaka sa kamera za video-nadzor, kao i podataka od mobilnih operatera ko se sve 6. i 7. aprila nalazio u zgradi u kojoj je umro Dragijević.
„Predložili smo i da se odredi pritvor protiv svih policijskih službenika i drugih lica za koje postoji osnovana sumnja da su učinili krivično delo postupajući prema pokojnom Dragijeviću, imajući u vidu da postoji očigledna opasnost da će uništiti, sakriti, izmeniti ili falsifikovati dokaze ili tragove krivičnog dela, naročito da će ometati postupak uticanjem na svedoke, saučesnike ili prikrivače. Zatražili smo od tužilaštva da ispita na koji način je došlo do toga da saopštenjem Ministarstva unutrašnjih poslova od 7. aprila javnost bude netačno obaveštena da je od strane lekara mrtvozornika konstatovana prirodna smrt Dalibora Dragijevića“, objašnjava pravni zastupnik Radoslava Dragijevića.
Do kraja jula je Janković nekoliko puta pokušao da telefonom stupi u kontakt sa postupajućim tužiocem, kako bi se informisao o postupanju po njegovom podnesku, ali nije uspeo da razgovara sa njim. Na kraju mu je rečeno, 30. jula, da ponovo pošalje mejl, što je on i učinio, ali VJT u Nišu i dalje nije odgovaralo, sve do 21. avgusta.
„Primio sam 21. avgusta akt Višeg javnog tužilaštva u Nišu, kojim sam obavešten da je moj zahtev za uvid i kopiranje spisa predmeta i dostavljanje zapisnika o pregledu tela i obdukciji pokojnog Dalibora Dragijevića odbijen u ovoj fazi postupka, s obzirom da oštećeni Radoslav Dragijević još uvek nije ispitan kao svedok. Poslao sam 19. septembra preproučeno pismo skrenuo postaupajućem tužiocu gde sam mu skrenuo pažnju da je oštećenom Radoslavu Dragijeviću neosnovano uskraćeno pravo da razmatra spise i razgleda predmete koji služe kao dokaz. Ukazao na okolnost da oštećeni Radoslav Dragijević, uprkos njegovom izričitom zahtevu, još nije ispitan, iako je prošlo skoro 6 meseci od kako je preminuo njegov sin“, kaže advokat Miloš Janković.
Nezadovoljan postupanjem Višeg javnog tužilaštva u Nišu, 27. speptembra advokat je podneo Apelacionom javnom tužilaštvu u Nišu inicijativu za izdavanje obaveznog uputstva za rad i postupanje Višeg javnog tužilaštva u Nišu.
Radoslav Dragijević još nije saslušan.
Takođe o samoj istrazi ništa nije poznato, pa čak ni advokatu koji zastupa oštećene, što je zloupotreba prava.
Ne zna se ko je sve saslušan, koji dokazi su pribavljeni, koja veštačenja su obavljena, zapravo se ne zna da li je išta urađeno. Osumnjičeni su imali dovoljno vremena da uklone dokaze, utiču na svedoke, rade šta hoće, a ovim tempom će policajci, za koje se sumnja da su naneli smrtonosne povrede Daliboru Dragijeviću pre završiti u penziji nego na optuženičkoj klupi.
BONUS VIDEO: Privođenje optuženih za ubistvo Danke Ilić
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare