Jedan od najomiljenijih vidova zabave Koste K. osumnjičenog za ubistvo devet osoba, od toga osmoro đaka Osnovne škole "Vladislav Ribnikar" u Beogradu, bio je "airsoft", koji često opisuju kao "najbolju simulaciju rata".
„Airsoft“ je sport, ili zabava, koja podseća na pejntbol (painball), ali postoji i jedna razlika. Dok je kod pejntbola očigledno da se radi o igrački, koja izbacuje kuglice napunjene bojom, koje služe za obeležavanje protivnika kada je pogođen, kod airsofta je izgled oružja koje se koristi drugačiji.
Naime, u airsoftu, čiji je ljubitelj i dečak koji je uhapšen zbog sumnje da je ubio devet osoba a ranio još šest u napadu, mnogo je sličniji realnom oružju.
Replike koje se prave i koriste u airsoftu po obliku, izgledu, ali i težni su potpuno verne pravim automatskim puškama, pištoljima ili snajperima. Razlika je što airsoft oružje ispaljuje plastične kuglice veličine 6 milimetara, koje ne mogu nikoga da ugroze.
Ono što je najgore što može da se desi igračima airsofta je da im ostane modrica.
Dok prave puške koriste barutne gasove, airsoft, kao što mu i ime govori, radi pomoću vazduhšnog pritiska pomoću koga se plastične kuglice ispaljuju kroz cev. Za to je potrebna i baterija koja će pokretati ceo mehanizam, pa su airsoft oružja prilično skupa, dobra kopija automatske puške košta i po nekoliko hiljada evra.
Zbog opasnosti od povrede, propisana je i posebna zaštitna oprema, pre svega za lice i oči, ali i za telo.
Airsoft oružje je legalno u Srbiji i replike se mogu kupiti u ovlašćenim radnjama, a uz njih ide i garancija. Domet kuglica iz airsoft oružja je do 60 metara, a moguća je, kao i kod pravog oružja, pojedinačna i rafalna paljba.
Po rečima ljubitelja ovog sporta, on je najsličniji realnim borbenim situacijama koje skoro u potpunosti simulira i mnogi ga nazivaju „kaunter strajkom“ uživo.
VIDEO: Građani ispred škole „Vladislav Ribnikar“
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare