Foto:shutterstock

U velikoj međunarodnoj akciji Evropola razbijena je još jedna kriptovana aplikacija "Matriks". Ovo je četvrta aplikacija ovog tipa koja je demontirana u poslednjih nekoliko godina i ono što je predstavljalo raj za razvoj kriminalnih aktivnosti pretvorilo se u noćnu moru, jer je veliki broj materijala sa ovih aplikacija sada ključan dokaz protiv kriminalaca širom Evrope.

Domaćoj javnosti svakako je najpoznatija aplikacija „Skaj“, za koju smo saznali pre četiri godine, kada su javno objavljenje fotografije zverskih ubistava klana Veljka Belivuka i Marka Miljkovića. Nakon toga isplivali su i mnogi podaci o tome koliko je ova kripto-aplikacija zastupljena među kriminalcima na Balkanu, a među kojima dominiraju škaljarski i kavački klan, odnosno zaraćene kriminalne grupe iz Crne Gore.

Pročitajte još:

Kako je nedavno saopštio Evropol, „Matriks“ je kriptovana aplikacija koja je prvi put otkrivena 2021. godine kada je pronađena u telefonu kriminalaca koji je osuđen za ubistvo holandskog novinara. Oni su objasnili da je ova aplikacija bila složenija od „Skaja“, pa su njeni idejni tvorci mislili da je nedodirljiva. Korisnik ove aplikacije morao je da dobije specijalnu pozivnicu kako bi mogao da koristi uređaj.

40 centrala, najvažnije u Nemačkoj i Francuskoj

Sama aplikacija imala je preko 40 centrala u nekoliko zemalja, od kojih su najvažnije Nemačka i Francuska. Tokom istrage presretnuto je više od dva miliona poruka, na više od 33 jezika. Kako je saopštio Evropol, aplikacija je imala preko 8.000 korisnica i njegova cena kretala se od 1.300 do 1.600 evra za šestomesečnu pretplatu, a poruke koje su pronađene odnosile su se na trgovinu narkoticima, pranje novca i trgovinu oružjem.

Foto:shutterstock

Pre samo tri meseca, u velikoj akciji policije dešifrovana je još jedna kriptovana aplikacija „Ghost“. Ovom prilikom uhapšena je čak 51 osoba u Australiji, Irskoj, Kanadi i Italiji.

Serveri za ovu aplikaciju pronađeni su u Francuskoj i na Islandu, dok su se vlasnici aplikacije nalazili u Australiji, kao i finansijska imovina u Sjedinjenim Američkim Državama, dok je Evropol najavio da će biti još hapšenja, kako istraga bude napredovala.

Glavne karakteristike „Ghost“ aplikacije

Ova aplikacija imala je neke od najnaprednijih bezbednosnih karakteristika i nekoliko hiljada korisnika širom sveta koji su mogli da je nabave bez deklarisanja ličnih podataka. Sama aplikacija imala je tri nivoa šifrovanja i opciju slanja poruke praćenu određenim kodom koji je značio samouništenje poruka na ciljnom telefonu, što je omogućilo kriminalnim mrežama da bezbedno komuniciraju, izbegnu otkrivanje i koordinišu svoje ilegalne operacije preko granica.

Šta je „EnkroČet“?

Sve je počelo 2016. godine sa osnivanjem aplikacije „EnkroČet“ koja je ugašena tokom 2020. godine, nakon što se policija infiltrirala u njihove redove. Prvobitna zamisao ove aplikacije bila je da služi slavnim ličnostima koje su se plašile da njihovi uređaji budu hakovani i podaci dostupni javnosti. U svom vrhuncu mreža je imala oko 60.000 hiljada korisnika, a prema proceni francuske policije, 90 odsto njih bili su kriminalci, dok su podaci engleske policije pokazali da nije bilo aktivnih korisnika koji nisu bili u kriminalnoj aktivnosti.

Foto:shutterstock

Cena ovih telefona kretala se oko 1.000 evra, dok je pretplata za korišćenje usluga iznosila 1.500 evra za šestomesečnu pretplatu. Ova kompanija imala je svoje radnje u Amsterdamu, Roterdamu, Madridu i Dubaiju. Policija je 2020. godine ubacila virus u ove telefone koji je onemogućio brisanje poruka, nakon čega je kompanija proglasila gašenje. Identitet vlasnika ove kompanije nikada nije otkriven.

Akcija gašenja rezultirala je hapšenjima nekoliko hiljada ljudi.

Sa gašenjem „EnkroČet“-a primarni uređaji za komunikaciju u podzemlju postali su telefoni sa „Skaj“ aplikacijom. Ova aplikacija ogroman broj korisnika, dok su vlasti nadgledale oko 70.000 korisnika širom sveta, a postala je omiljena među domaćim kriminalcima. Sama istraga započeta je u Belgiji kada je kod uhapšenih kriminalaca na telefonima pronađena do tada nepoznata aplikacija za komunikaciju. Otkriveno je nekoliko stotina miliona poruka.

Foto:skyecceurope.com; shutterstock By MoonSplinters

Samo u Belgiji je u okviru velike istrage protiv „Skaja“ oduzeto 1,2 miliona evra, 17 tona kokaina, luksuzna vozila, dijamanti, nakit, policijske uniforme, oružje, a tek kada se u istragu umešao i FBI i DEA, saznalo se da je aplikacija korišćena već deset godina za krimi-komunikaciju.

Tom prilikom su uhapšena i dvojica vlasnika kompanije, kao i dva advokat i jedan policajac u Belgiji.

Marko Miljković i Veljko Belivuk, Velja Nevolja
Marko Miljković i Veljko Belivuk Foto: Printscreen/Tv Pink

Evropska policija dostavila je nadležnima u Srbiji ogroman broj dokaza sa ovih telefona.

Oni su danas krucijalni dokazi protiv kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića kojima se na teret stavlja serija ubistva, trgovina oružjem i narkoticima, kao i otmica.

Javnost u Srbiji ostala je zgrožena kada su javno objavljene fotografije stravičnih ubistava koje je počinio ovaj klan.

Bonus video: Suđenje grupi Ljuba Milovića: Celokupan „skaj“ materijal ostaje dokaz

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare