Nakon što je sud u Prištini osudio Naselja Keljmenija na zatvorsku kaznu za šverc narkorika, dok je za krivična dela vezana za organizovani kriminal i ubistvo bosanskog državljanina Ramiza Delalića oslobođen, njegovo ime ponovo se našlo u fokusu javnosti. I ovo nije prvi put da, ne samo glava porodice Naser Keljmendi puni stupce crne hronike u Srbiji, već su tu neretko i trojica njegovih sinova.
Keljmendi je osuđen na četiri godine i osam meseci zatvora, a u kaznu će biti uračunato vreme koje je proveo u pritvoru, saopštila je predsednica suda u Prištini. U kaznu će mu biti uračunato vreme provedeno u zatvoru od 13. maja 2013. do 27. juna 2017. godine te od 1. februara do 24. jula 2018. godine, rečeno je tokom izricanja presude, u odsustvu optuženika. Keljmendi je uhapšen u maju 2013. godine u Prištini, po Interpolovoj poternici, koju su za njim raspisale vlasti u Bosni i Hercegovini. Tada mu je određen pritvor, koji je trajao sve do februara 2017. godine, kada je zamenjen kućnim, a samo mesec dana kasnije u potpunosti je ukinut.
Suđenje za njegove zločine preuzeo je Euleks i otpočeto je u januaru 2015. On je tada označen kao vođa kriminalne grupe i na teret mu je stavljeno da je odgovoran za ubistvo Delalića. Keljmendi je, navodno, otišao korak dalje od svih i organizovao napad na kancelariju Unmika u Peći kako bio uklonio svaki dokaz o svom kriminalnom poslu.
Prve korake u kriminalnim vodama najstariji član porodice Keljmendi, Naser, počeo je da pravi još osamdesetih godina prošlog veka. Svoju švercersku karijeru započeo je trgovinom tekstika koji je dovlačio iz Turske, a potom je napredovao na nešto vredniju robu, poput zlata, cigareta, nafte i slično.
Sankcije koje su pogodile našu državu naterale su Keljmendija da zaokrene kurs svog poslovanja, pa tako počinje da švercuje narkotike i oružje.
Naser je zvanično državljanin Bosne i Hercegovine i prema nekim informacijama, poseduje i srpsko državljanstvo. Porodica je u početku bila nastanjena u Peći, na Kosovu i Metohiji, ali je Keljmendi vremenom počeo da pokazuje da državne granice njemu ne predstavljaju ništa, makar kada je reč o švercu.
Tako je svoj biznis proširio na Crnu Goru gde je danas, prema informacijama tamošnjih medija, vlasnik brojnih luksuznih nekretnina, poseduje hotel na plaži u Ulcinju, ali i istoimeni hotel u Bosni i Hercegovini. Prema operativnim podacima BIA koje su dospele u javnost, Keljmendi je sarađivao i sa metohijskim klanom Ramuša Haradineja, a navodio se i kao glavni finansijer OVK.
Kako je širio svoj ilegalni biznis, tako je razlo i njegovo bogatstvo. Tako pred sudom 2007. godine nije znao da kaže šta tačno poseduje od pokretne i nepokretne imovine, pa je govoreći o svojim autima naveo da može da se seti „hamera“, „audija a8“ i BMW X5.
Keljmendijevim putem koji je vodio ka kriminalu, krenuli su svojevremeno i njegovi sinovi – Elvis, Lidiron i Besnik.
Keljmendijev najstariji sin Elvis je pre pet godina osuđen u Prištini na četiri godine zatvora zbog pokušaja ubistva. On je prvobitno bio otpužen za teško ubistvo u pokušaju, koje je počinio na Elvisom Hodžićem u BiH 2010. godine, ali kako je tokom suđenja priznao krivicu, optužnica je preinačena u pokušaj ubistva.
U žiži javnosti našao se ponovo kada je 2017. godine uhapšen u Beogradu, i to zbog nasilja u porodici i ilegalnog oružja. Elvisa je, naime, prijavila njegova devojka, kojoj je, prema njenim rečima, u jednom stanu na Zvezdari pretio da će je ubiti ako ga ostavi.
Osim što je negirao emotivnu vezu sa devojkom (verovatno jer je oženjen), Elvis se branio bizarnom odbranom govoreći da devojku nije tukao, već da su vežbali za ulogu u jednoj seriji, za koju je on trebalo da obezbedi angažman. Tada je kod njega pronađen i pištolj.
Zbog narušavanja javnog reda i mira, ali i podstrekivanja policijskih službenika da mu izdaju lažna dokumenta, u crnogorskom zatvoru se našao i njegov sin Liridon. Proteran je iz Crne Gore, a tu državu su napustili i njegovi rođaci i bliski saradnici za koje se sumnja da su pomagali u skrivanju njegovog oca Nasera. Ipak, u medijima se pojavio ponovo kao jatak Filipa Vilotijevića i Vukašina Smiljanića.
Gotovo ista sudbina zadesila je i trećeg Naserovog sina Besnika. U javnosti se pojavio kada mu granična policija Crne Gore avgusta 2014. nije dozvolila ulazak u zemlju, a on tobož bio šokiran kako je to moguće. Besnik se navodio i kao vlasnik vile kod koje je uhapšen sada pokojni Jovan Vukotić, vođa škaljarskog kriminalnog klana.
Zbog svojih jatačkih akcija, kada su na KiM skrivali brojne kriminalce, ova porodica se još popularno naziva i „jatačka porodica Keljmendi“, a sumnjalo se da su svojevremeno krili Čabu Dera i sada pokojnog Alana Kožara.
BONUS VIDEO: Zaplenjeno dva kilograma heroina, uhapšene dve osobe
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare