Autor teksta "YU-Sex, oligarsi i falsifikati: Tvrdo prizemljenje" koji se nalazi na naslovnoj strani prvog broja nedeljnika Radar, Vuk Cvijić, kazao je za N1 da su se zanimljive ličnosti prevozile avio-kompanijama koje su u vlasništvu Željka Mitrovića i Nikola Petrovića. Među njima i predsednik Srbije.
Nalovna strana prvog broja nedeljnika „Radar“ donosi priču o tri avio-kompanije, koje su u vlasništvu Željka Mitrovića i Nikole Petrovića, koje, prema saznanjima „Radara“, krše pravila Evropske unije o vazdušnom saobraćaju.
„Ovo je tema koja je nažalost sada aktuelna. Svi bismo mi voleli da samo imali neke lakše teme i druge teme u „Radaru“, ali nažalost takve su i to je naša strvatnost u kojoj živimo i ona nimalo nije lepa i to je ono o čemu smo dužni da pišemo i mislimo da je je to u interesu javnosti“, kaže za N1 novinar „Radara“ Vuk Cvijić.
Izbegavanjem obaveznog servisa, tri kompanije smanjivale su troškove održavanja i tako zarađivale milione evra, ali je moguće da zbog toga račun plati država, kojoj bi mogli da budu zabranjeni svi letovi ka Evropi, objavio je „Radar“.
„Nažalost konsekvence ovde ne vidimo, da se sprovodi ozbiljna istraga bilo kog organa, pre svega Direktrata za civilno vazduhoplovstvo, koji je morao da reaguje pre nego što je reagovala Evropa, a mi smo postavili pitanja na koja ni do danas nismo dobili odgovor“, ističe Cvijić.
Ono što se zapravo desilo jeste, objašnjava, da su tri avio-kompanije vratile dozvole za letenje da bi se prekinula istraga koju je vodila Evropska agencija za vazdušni saobraćaj da ne bi predali dokumentaciju.
„Ono što su sumnjali iz Evropske agencije za vazdušni saobraćaj jeste da su oni falsifilkovali dokumentaciju što je veliki prekršaj i dovodi do ugrožavanja bezbednosti ljudi koji se voze tim avionima“, ističe.
„Vi kada izbegavate da servisirate avione posle određene kilometraže ili sati letanja, što je strogo propisano, oni su tu ostvarivali milionske zarade, odnosno uštede na način da postoji sumnja da je koruptivan“, objašnjava.
Kako navodi, imali su damping cene.
„Mi smo ušli na jedan specijalizovan sajt gde se prodaju karte i videli smo da su zaista cene te tri kompanije niže skoro upola. Time su ostvarivali veći broj letova. Na taj način ugrožavali su pilote koji su vozili jer ta sumnja da su pilotske posade i drugo osoblje u avionu provodile mnogo više u avionu nego što bi smeli da budu i rade, to ne može da prođe u Evropi“, napominje.
Prema rečima Cvijića, to nije više samo naše interno pitanje jer ceo vazdušni civilni sadržaj prema Evropi može da bude ugrožen ako ne bude vanredne reakcije.
Direktrat civilnog vazuhoplovstva u Srbiji je trebalo sve to da ispita, međutim, to ovde nije slučaj.
„To je još jedna od zarobljenih institucija koja ne komunicira i koja bi trebalo da bude nezavisna. Ali očito da nije. Oni ne odgovaraju na pitanja, ako su sprovodili istragu šta su utvrdili tom istragom, ako nisu krivi, što su vratili dozvole. Ako jesu krivi, onda postoje čak i krivični postupci pa se vode ali ništa se ne dešava ovde“, ocenjuje Cvijić.
Možda Evropa sporo reaguje, ali reaguje i to sada, ističe, dolazi na naplatu.
„Ovo je ozbiljan udar na naš avio-saobraćaj. Prevozili su i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, prevozili su poznate sportiste, razne biznismene, ali vozili su i ruske oligarhe i neki sumnjivi teret. To nisu male stvari“, objašnjava.
S obzirom na to je Nikola Petrović, kum predsednika Srbije, a Željko Mitović medijski poslupnik, nije izvesno kako će se ovaj slučaj razrešiti, napominje Cvijić.
„To ne bi smelo da se reši kumovski, interno, prijateljski, to treba da reše institucije ali one ne reaguju, pa će se rešiti nažalost kumovski“, zaključuje.
Govoreći o prvom broju Radara koji je danas izašao Cvijić kaže da je su imali veliku tremu zbog novog početka.
„Imali smo tremu jer imamo odgovornost prema čitaocima i prema onome što smo radili nekada i nadam se da smo opravdali očekivanja i otvoreni smo naravno za svaku kritiku“, kaže Cvijić.
Podsetimo, danas je izašao prvi broj političkog nedeljnika Radar koji je pokrenula United Media koji će izlaziti svakog četvrtka, a publici će biti dostupan i kroz digitalno izdanje Radar.rs.
Tim iskusnih novinara, predvođen glavnom i odgovornom urednicom Vesnom Mališić, čitaocima će donositi istraživačke priče, analize političkih i društveno ekonomskih zbivanja u zemlji i svetu kao i intervjue sa zanimljvim ličnostima koje imaju šta da kažu. Radar će osvetljavati i otkrivati društvene i socijalne anomalije i ekonomske mitove, kritički će analizirati kulturni spektar, kreativne procese i kulturne politike.
***
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare