Na suđenju optuženom, a do nedavno i osuđenom narko-bosu iz Pljevalja, Darku Šariću, kome se na teret stavlja šverc 5,7 tona kokaina, za kratko vreme donešen je niz odluka novog veća koje su u korist optuženih, a koje su suprotne ranijim sudskim rešenjima. Nedeljnik NIN u najnovijem broju ističe koje su to nelogični potezi u slučaju Šarića, od odluke o kućnom pritvoru, pa sve do izuzimanja ključnih dokaza u slučaju Šarić.
Kako piše NIN, nakon ukidanja prvostepene presude kojom je Darko Šarić osuđen za šverc kokaina, Vrhovni kasacioni sud ukinuo je tu presudu iz formalnih razloga, jer su neki od sudija Apelacionog suda bili članovi veća u prethodnom postupku, što zakonom o krivičnom postupku nije dozvoljeno.
Ni u jednoj reči obrazloženja svoje odluke Vrhovni kasacioni sud nije spomenuo „nezakonite dokaze“, ipak izgledi su da se u međuvremenu nešto promenilo. Naime, jedan od ključnih dokaza, prisluškivani razgovori jednog od optuženih, Željka Vujanovića o švercu kokaina na jahti „Maui“ Urugvaju, čime je počeo pad navodnog Šarićevog klana, po mišljenju novog sudskog veća, pribavljen je na nezakonit način, piše NIN.
Odbrana je od samog početka pokušavala da izuzme prisluškivane razgovore Vujanovića kao dokaz, ali čak 16 sudija je do sada to odbilo, ipak novo veće je donelo suprotnu odluku i dokaze izuzelo, čak iako su dvoje trenutnih sudija bili i u prethodnom veću koje je odbilo poništavanje dokaza.
Kao argument za izdvajanje dokaza, prisluškivanog razgovora jednog od optuženih, sadašnje veće je navelo da je Željko Vujanović prisluškivan duže od godinu dana, što je bilo protivno tadašnjem Zakonu o krivičnom postupku, ali isti taj podatak je bio u sudskim spisama od početka suđenja pa do danas, a zahtevi odbrane o izdvajanju, koji su branioci postavili odmah na početku, glatko su odbijani, do skora.
Time je tužilaštvo ostalo bez jednog od najjačih oružja u ovom postupku, ali tu nije kraj.
Još jedan potez u toku suđenja, koji je izazvao brojne reakcije je to da je postupajući tužilac Saša Ivanić zatražio izuzeće sadašnjeg sudskog veća Apelacionog suda, zbog pristrasnosti. Ivanić je sadašnjem veću 4. marta rekao: „Vi ste tokom ovog postupka nizom odluka pokazali apsolutnu pristrasnost“.
Ivanić je naveo tri ključna razloga za pristrasnost veća: kućni pritvor Darku Šariću, odbijanje Veća da saopšti koji se dokazi raspravljaju i nedostavljanje rešenja o izuzeću dokaza.
Naime, pritvor Darku Šariću je zamenjen blažom merom, kućnim pritvorom, što možda i nije čudno, jer se postupak protiv njega odužio. Ali, umesto da ode na prijavljeno prebivalište u Ulici antifašističke borbe, Pljevljak je otišao u vilu svog prijatelja, bivšeg košarkaša Nikole Pekovića. Postoji još niz nelogičnosti koje su se dogodile tokom odlučivanja o kućnom pritvoru, kao i ta da Šarić uprkos tada pravosnažnoj presudi nije otišao na izdržavanje kazne, ni posle sedam meseci od presude.
Iako je tužilac Ivanić zatražio izuzeće celog veća, oni su taj zahtev istog dana odbili.
Ali, kako podseća NIN, čudnih radnji je bilo i pre ovog sudskog preokreta. Akcija „Balkanski ratnik“ koja je bila uperena protiv Šarićevog klana, odrađena je uz saradnju srpske policije i BIA, za šta su srpski organi 2009. dobili međunarodna priznanja. Ali, kasnijie su svi ti pohvaljeni policajci i pripadnici službe sklonjeni. Ostao je jedino tadašnji i sadašnji zamenik specijalnog tužioca Saša Ivanić, ali je i on bio predmet medijskih napada. Ko je napadao svedoke saradnike i ubijao članove njihovih porodica? Ko je iz BIA ugrozio bezbednost tužioca Saše Ivanića? Zašto su nakon predaje Šarića 2014. smenjeni svi iz MUP, BIA i suda koji su bili uključeni u međunarodnu akciju Balkanski ratnik 2009? Gde se do predaje krio prvooptuženi, neka su od pitanja na koja NIN podseća, a na čiji odgovor je javnost ostala uskraćena.
BONUS video: Darko Šarić u Specijalnom sudu – pogledajte kako danas izgleda
Pratite nas i na društvenim mrežama: