Foto: TANJUG/ OMK MUP REPUBLIKE SRBIJE

Za 11 godina, od početka 2012. do kraja 2022, Ministarstvo unutrašnjih poslova isplatilo je na ime novčanih kazni i penala po sudskim rešenima, kao i na ime naknade štete za povrede ili štetu nanetu od strane državnih organa, gotovo 17 milijardi dinara, što je po trenutnom kursu više od 144 miliona evra, pokazuju podaci koje je ovo ministarstvo dostavilo inspektoru MUP u penziji Predragu Simonoviću, a u koje je N1 imao uvid.

Prema podacima Državne revizorske institucije, protiv Ministarstva unutrašnjih poslova vodi se 15.133 sudska spora, potencijalne vrednosti 5,6 milijardi dinara.

Samo tokom prošle godine MUP je na ime novčanih kazni i penala po rešenju sudova isplatio 2,2 milijarde dinara i još 88,9 miliona dinara štete za povrede ili štete nanete od strane državnih organa – od kojih je 14 miliona dinara isplaćeno na ime štete neopravdano osuđenim osobama, pokazuje izveštaj državnih revizora koji su kontrolisali poslovne knjige ovog ministarstva za prošlu godinu.

Inspektor MUP u penziji Predrag Simonović, koji je, kao što je N1 već pisao, prešao put od jednog od najuglednijih, višestruko nagrađivanih pripadnika MUP, do uzbunjivača – borca protiv kršenja zakona u policiji, dobio je od ministarstva, informaciju o ukupno isplaćenom novcu na ime pravosnažnih i izvršnih sudskih odluka u periodu od početka 2012. dokraja 2022. godine.

PROČITAJTE JOŠ:

MUP je Simonoviću podatke, u koje je N1 imao uvid, dostavio za svaku godinu ponaosob, razdvajajući isplaćene kazne i penale po sudskim rešenjima od naknade štete za povrede i štete nanete od strane državnih organa.

Ove prve su značajno veće i za svih 11 godina iznose čak 16,42 milijarde dinara. Druga grupa koja se odnosi na naknadu štete za pomenuti period dostigle su 539,75 miliona dinara – ukupno 16,96 milijardi, odnosno nešto više od 144 miliona evra.

Foto: MUP

Za šta je novac isplaćen

MUP u odgovoru Simonoviću nije naveo na ime kojih pravosnažnih i izvršnih sudskih odluka je ovaj novac isplaćen, niti na šta se odnose isplaćene naknade.

Međutim, sudeći prema izveštaju DRI za prošlu godinu, značajan deo novca otišao je na radne sporove – neisplaćene plate, kamate i prateće troškove.

Naime, od 2,2 milijarde dinara, koliko je MUP lane isplatio na ime novčanih kazni i penala po rešenju sudova, čak 48 odsto odnosi se na – sudske sporove, u iznosu većem od milijardu dinara. Sledi prinudna naplata „bez dokumentacije“u iznosu nešto većem od pola milijarde dinara…

„Na osnovu uzorkovane dokumentacije utvrdili smo da su ovi rashodi izvršeni na sledeći način: prvo, na osnovu rešenja o izvršenju javnih izvršitelja kojima je obavezano Ministarstvo, kao izvršni dužnik, da izvršnim poveriocima (strankama i advokatima) isplati novčana potraživanja koja se sastoje od neisplaćene plate, zatezne kamate, troškova izvršnog postupka, troškova parničnog postupka, a javnim izvršiteljima naknadu za uspešnost sprovođenja izvršnog postupka; Drugo, tako što je Uprava za trezor, u slučajevima kada je Ministarstvo dužnik, putem prinudne naplate sprovela naloge dostavljene od strane Narodne banke Srbije“, naveli su državni revizori u izveštaju.

Kada je reč o naknadama štete za povrede ili štetu nanetu od strane državnih organa, lanjski podaci o isplaćenih 88,9 miliona dinara, pokazuju da je 14 miliona dinara isplaćeno na ime naknade štete neopravdano osuđenim licima, dok je na ime „ostalih naknada“ isplaćeno 74,8 miliona dinara.

Međutim, i u ovom „ostalom“ ima potraživanja radnika MUP, ali po osnovu – sporazuma.

„Na osnovu uzorkovane dokumentacije utvrdili smo da je MUP ove rashode iskazalo na osnovu sporazuma o naknadi štete koji su zaključeni sa bivšim zaposlenima. Sporazumom je konstatovano da je zaposlenima prestao radni odnos, da im je pripadalo pravo na godišnji odmor koje nisu iskoristili i da je poslodavca dužan da zaposlenom kojem je prestao radni odnos, a koji nije iskoristio godišnji odmor, u celini ili delimično, isplati novčanu naknadu umesto korišćenja godišnjeg odmora. Sporazumom je utvrđen i iznos naknade koji je potrebno isplatiti“,  naveo je DRI.

Ovi rashodi su, napominje DRI, izvršeni u skladu Posebnim kolektivnim ugovorom za policijske službenike kojim je propisano da ako zaposleni u slučaju prestanka radnog odnosa ne iskoristi godišnji odmor, ima pravo na novčanu naknadu umesto korišćenja godišnjeg odmora u visini 100 odsto plate koju je ostvario u prethodnih 12 meseci, srazmerno broju dana neiskorišćenog godišnjeg odmora.

Revizori su utvrdili, uvidom u poreske prijave, i da su na naknadu štete zbog neiskorišćenog godišnjeg odmora obračunati i plaćeni porez na zarade i doprinosi za obavezno socijalno osiguranje.

Foto:ministarstvo unutrasnjih poslova

Koliko tužbi ima

DRI je naveo da je, po poslovnim knjigama za 2022. godinu, ukupan broj sporova u kojima je MUP tužena strana – 15.133, od čega je u 2022. godini podneto 2.612 tužbi.

„Potencijalna vrednost ovih sporova je 5.603.189.000 dinara, od čega je vrednost sporova iz 2022. godine 699.979.000 dinara. Ukupan broj sporova u kojima se Ministarstvo javlja kao tužilac je 132, od čega je 15 novopodnetih tužbi u toku 2022. godine. Potencijalan iznos potraživanja po osnovu sporova u kojima je Ministarstvo tužilac je 6.443.000 dinara, od čega je vrednost sporova iz 2022. godine 2,02 miliona dinara“, navela je DRI.

Tužio zbog zarada

Predrag Simonović za N1 ističe da je i sam podnosio tužbe u vezi sa neisplaćenim zaradama.

On je, navodi, bio pripadnik SBPOK i pripadnik radne grupe za rasvetljavanje ubistva novinara – Slavka Ćuruvije i Milana Pantića. U međuvremenu je podneo tužbe za neisplaćene zarade.

„Ceo SBPOK i cela Služba za otkrivanje ratnih zločina su tužile državu Srbiju za neisplaćene zarade. To su ogromne cifre“, ukazuje Simonović.

Osnovni sudovi su, kaže, usvajali njihove tužbene zahteve, a apelacija je vraćala na ponovno odlučivanje.

„A sve se to dešava zato što nisu doneta adekvatna rešenja od strane MUP po pitanju koeficijenata za utvrđivanje plata zaposlenih“, ukazuje sagovornik N1.

BONUS VIDEO: Okupljeni ispred zgrade policije skandiraju: Vučiću, odlazi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar