Nikolina Sinđelić Foto: Ivan Dinić/Nova

Komandant ozloglašene Jedinice za obezbenje (JZO), Marko Kričak, podneo je tužbu protiv studentkinje Nikoline Sinđelić, koja je u javnost iznela da je zlostavljao u garaži zgrade Vlade Srbije ispred koje se održavao protest. U razgovoru za Novu Sinđelićeva kaže da je Kričak tereti za povredu ugleda i čast, dok institucije ćute na prijavu koju je ona podnela nakon nasilja koje je proživela.

Nikolina Sinđelić, studentkinja Fakulteta političkih nauka u Beogradu, posvedočila je javno da je proživela stravično nasilje od strane Marka Krička u garaži zgrade Vlade Srbije. Navela je da ju je Kričak udarao, da joj je razbijen telefon, cepana odeća i prećeno silovanjem. Nakon ovoga je krenula režimska kampanja protiv Nikoline, objavljivanme su njene privatne fotografije, a sve to je izazvalo burnu reakciju javnosti koja je stala uz žrtvu. Nažalost pritisci na Nikolinu se i dalje nastavljaju.

Marko Kričak, komandant JZO, podneo je krivičnu prijavu protiv Nikoline Sinđelić. Prijava se, kako nam objašnjava sagovornica, odnosi na njen prvi javni istup na N1.

Marko Kričak Foto: Printscreen/X/OSNA 🐇 sa omladine strane

„Teretim se za povredu ugleda i časti. Prvo ročište je zakazano za sredinu februara, tad ćemo se advokat i ja zajedno pojaviti. Juče sam bila u Prekršajnom sudu, jer me terete za remećenje javnog reda i mira, upotrebu eksplozivnih naprava i još nekih stvari. Juče smo odložili saslušanje za događaje od 14. avgusta. Videla sam da je Kričak krenuo sve redom da tuži, svakoga ko ga je pomenuo, jer je još neke aktivistkinje tužio“, priča Nikolina za Novu.

Ona ističe da je u pitanju odgovor režima, ali da ona nastavlja svoju borbu protiv stravičnog nasilja koje je preživela.

Nikolina Sinđelić Foto: Ivan Dinić/Nova

„Svakako nastavljamo sa našom krivičnom prijavom i spremamo još protiv Informera i Pinka kolektivnu krivičnu prijavu, gde će biti svi mediji koji su prekršili zakon i pojedina privatna lica. Sve nastavljamo regularno, ovo ništa ne menja. Svakako je u pitanju sramni potez, kao i sve do sada što su uradili. Podnela sam krivičnu prijavu, a tužilaštvo i dalje ćuti o tome, i policija, i vlast. Tri meseca su prošla, oni nama nisu dali nikakav odgovor“, ističe studentkinja.

Kako navodi, njenom advokatu i njoj je odbijen uvid u njihov predmet, nakon čega su pisali urgenciju na koju do danas nisu dobili odgovor.

„Ovo se dešava iako smo imali sve dokaze – slomljene telefone, povrede, psihijatrijska veštačenja, sve papire iz državnih i privatnih zdravstvenih ustanova. Sramno je što takav čovek kaže da mu je povređen ugled – zapitamo se kakav ugled. Smatram da ga on uopšte nema. To će ići svojim tokom, potrudićemo se da ispoštujemo sve procedure. Dobila sam informaciju da će biti održan protest podrške ispred Trećeg osnovnog suda taj dan“, kaže Nikolina.

Nikolina Sinđelić, Protest „Sve smo mi Nikolina“ u znak podrške studentkinji Fakulteta političkih nauka Nikolini Sinđelić Foto:BETAPHOTO/MILOS MISKOV

Kako ističe, pomalo joj je čudno to što je odmah pokrenut sudski postupak bez njenog saslušanja i pretpostavlja da će onda sve biti održano u sklopu ročišta.

Ko je Marko Kričak?

Marko Kričak, komandant Jedinice za zaštitu određenih ličnosti i objekata, došao je u bezbednosne strukture Republike Srbije preko Bratislava Gašića 2018. godine. Za komandanta jedinice postavljen je u julu 2023. On je do tog momenta radio u auto-kuči gde su vozila servisirali MUP i BIA.

Prvobitno je bio zaposlen u Bezbednosno-informativnoj agenciji, a potom je prešao u JZO, gde je od zamenika komandanata došao na čelnu poziciju. Jedan od prvih protesta na kojima je viđen je protest „Srbija protiv nasilja“, kada je predvodio grupu ljudi koja je obezbeđivala ulaz u skupštinu. Takođe, u jednom trenutku se pojavio snimak na kom se tvrdi da maltretira i iznuđuje iskaz studenta uhapšenog u Jagodini.

Slavica Radovanović, pukovnica policije u penziji, ispričala je ranije da joj se Marko Kričak unosio u lice i ugrozio je nakon što je na sednici Narodne skupštine zatražila da se ostvari uvid u način na koji je napredovao u karijeri.

Takođe, on se pominje i pred sudom za ljudska prava u Strazburu i u rezoluciji Evropskog parlamenta zbog kršenja ljudskih prava i policijske brutalnosti, rekla je Salvica Radovanović ranije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare