Milan Radoičić, kontroverzni biznismen i bivši potpredsednik Srpske liste, koji je preuzeo odgovornost za oružani sukob kod Banjske, na severu Kosova, u kojima je najpre ubijen kosovski policajac, a potom i trojica naoružanih Srba, tereti se za tri krivična dela, ali nijedno ne obuhvata ubistvo.
Vlasti u Srbiji privele su Radoičića u utorak, desetak dana posle sukoba u selu Banjska, a nakon što mu je pretresen stan i druge prostorije, Radoičić je uz krivičnu prijavu priveden u Više javno tužilaštvo u Beogradu.
On se tereti za udruživanje radi vršenja krivičnih dela, nedozvoljenu proizvodnju, držanje, nošenje i promet vatrenog oružja i eksplozivnih materijala i teška dela protiv opšte sigurnosti, saopštilo je Tužilaštvo.
Na saslušanju pred sudom, Radoičić je negirao krivicu, nakon čega je Viši sud odbio zahtev tužilaštva za određivanjem pritvora, ali mu je zabranjeno da napušta Srbiju i ide na Kosovo, a oduzet mu je i pasoš.
Iz Tužilaštva je saopšteno da se Radoičić tereti da je u periodu od devet meseci ove godine nabavljao oružje iz Bosne i Hercegovine, koje je potom prenosio i skladištio na Kosovu, da bi 24. septembra, sopstvenim radnjama, ljude u selu Banjska doveo u opasnost.
Kako smo ranije naveli, Radoičić se tereti za tri krivična dela i to najteže članove, te mu za pojedina dela preti i do 12 godina robije.
Za krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, Radojičiću preti kazna zatvorom od dve do dvanaest godina.
Zatim, za učestvovanje u grupi koja izvrši krivično delo kontroverznom biznismenu preti kazna zatvorom od jedne do osam godina, dok za teško delo protiv opšte sigurnosti Radoičić može biti kažnjen zatvorom od dve do dvanaest godina.
Sa druge strane, prilikom delovanja grupe, za koju je Radoičić priznao da je organizator, ubijen je kosovski policajac, a još tri lica su izgubila život. Ipak, Radoičić se ne tereti za krivično delo teško ubistvo, za koje je zaprećena znatno oštrija kazna zatvora, od 10 godina do maksimalne kazne doživotnog zatvora.
Sa druge strane, pretpostavlja se da je tužilaštvo smrt lica podvela pod krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti. Teži član ovog krivičnog dela obuhvata smrt jednog ili više lica a za šta je zaprećena kazna do 12 godina.
Ipak, ne treba zanemariti da je ovo krivično delo mnogo blaže po Radoičića u odnosu na teško ubistvo, koje mu je, po svemu sudeći, oprošteno.
Podsetimo, u posrednom obraćanju preko advokata, Radoičić je između ostalog naveo da je „sa sunarodnicima 24. septembra došao na sever Kosova sa namerom da ohrabri srpski narod u pružanju otpora režimu Aljbina Kurtija (kosovskog premijera)“ i „ostvari san o slobodi srpskog naroda“.
Radoičić je u pismu naveo i da je kosovski policajac Afrim Bunjaku „slučajno nastradao“.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare