Zahtev Republičkog javnog tužilaštva koji je još u julu podnet Ustavnom sudu, kojim se traži da se zabrani rad "Levijatana", trenutno se nalazi u fioci u Ustavnom sudu i po svemu sudeći ceo slučaj tapka u mestu.

Republičko javno tužilaštvo u julu je podnelo zahtev za zabranu pokreta „Levijatan“ Ustavnom sudu Srbije zato što je „Levijatan“, po oceni tužilaštva, paravojno udruženje građanja i delovanje te grupe usmereno je na kršenje zajemčenih ljudskih i manjinskih prava. Više od tri meseca kasnije, predmet još stoji u Ustavnom sudu i to stoji bukvalno, jer se, kako portal Nova.rs nezvanično saznaje, ništa ne dešava.

Policija još nije dostavila potrebne dokaze koji su zahtevani od njih, a koji treba da potkrepe zahtev za zabranu ovog pokreta koji se tobož bori za prava životinja, a zapravo se na njegovoj meti često nalaze manjine, ugrožene grupe, pripadnici LGBT populacije, migranti i drugi.

Foto: Nova.rs

Ustavnom sudu zahtev da se zabrani „Levijatan“ na inicijativu Pokreta slobodnih građana, podneo je javni tužilac Goran Ilić 27. jula ove godine. Međutim, pravo iznenađenje usledilo je kada mu je organizaciona jednica, koja je po liniji rada zadužena za praćenje ekstremističkih grupa, uskratila saradnju. Kako je portal Nova.rs pisala, rukovodilac te službe jednostavno je prekinuo kontakt sa javnim tužiocem, uskraćujući dostavljanje dogovrenih podataka. Situacija je, prema nezvaničnim saznanjima našeg portala, do danas ostala nepromenjena.

Pročitajte još:

„Ne razumem zašto se ništa ne dešava jer ne verujem da je Ustavni sud pretrpan predmetima o zabrani pojedinih organizacija i pokreta“, kaže sagovornik Nova.rs koji je insistirao na anonimnosti. Sagovornik objašnjava i da je zabrana zatražena, između ostalog, jer pripadnici te organizacije imaju pet pravosnažnih osuđujućih presuda zbog napada na neistomišljenike koji su ih kritikovali na društvenim mrežama.

Struktura paravojne formacije

Ta organizacija ima strukturu paravojne formacije, sa jasnim lancem komandovanja, strukturom, podelom zaduženja i zadataka. Prepoznatljivi su i po specifičnom načinu oblačenja i oznakama, a postoji i logo pokreta „Levijatan“ koji je kombinacija pseće šape i hladnog oružja „bokser“ bele boje, koji se nalazi na crnoj pozadini.

Iako se deklarativno zalažu za prava životinja, pa su i izveli nekoliko akcija u kojima su spasavali zatočene ili mučene životinje, u sprovođenju akcija su vrlo selektivni.

Levijatan Foto:Milan Maricic/ATAImages

Nabildovani, kratko ošišani, tetovirani, lako prepoznatljivi u crnim majcama, na čelu im je Pavle Bihali. On je bio i u glavnoj ulozi u nekoliko klipova koji su se pojavili na društvenim mrežama i na Jutjubu, na kojima se vidi kako postrojava migrante i drži im pridike, naravno, u Beogradu.

Okušali se i na izborima

„Levijatan“ je od organizacije prerastao u pokret, pa su se okušali i na izborima 2020. godine, ali nisu uspeli da pređu cenzus. Ipak, novac za te izbore su potrošili, pa je navodno svojevremeno i iz tužilaštva pokrenuta istraga o tome na koji način su potrošili novac koji im je dodeljen od države za predizbornu kampanju.

Ovaj pokret je zvanično osnovan 2015. godine, a proklamovani cilj bio im je zaštita životinja.

BONUS VIDEO: Borba za zidove, desničari šaraju grafite, aktivisti ih kreče

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare