Ubistvo pevačice Jelene Marjanović u Borči, koje godinama ne prestaje da intrigira domaću javnost, poslužilo je svojevremenu i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji se više puta drznuo da o ovom slučaju sudi, garantuje i uvereva. Od obećanja da će ubica biti uhapšen u roku od 48 sati, iako do tada nije bilo indicije da se o njemu išta zna, do komentarisanja hapšenja Zorana Marjanovića, sa ove vremenske distance jasno ukazuju da je ovaj zločin poslužio kao politička alatka, posebno jer je Marjanović sada oslobođen optužbi, a suđenje se vraća na početak.
U smiraj izborne kampanje 2016. godine, tadašnji premijer Srbije Aleksandar Vučić, 20 dana nakon ubistva Jelena Marjanović najavio je da će ubica „biti uhapšen za 48 sati“. U to vreme cela Srbija brujala je o slučaju pevačice koja se najpre vodila kao nestala, a onda je njeno telo pronađeno na nasipu u Borči. Ubica je bio na slobodi, a atmosferu u društvu podgrevali su svakodnevni novinski izveštaji o ubici koji slobodno šeta među nama.
Kada je već postalo očigledno da takva situacija nesumnjivo ukazuje na to da ovdašnje službe ne mogu da pronađu počinioca, predsednik je dao novo predviđanje.
„Mislim da policija zna sve, ali još traži materijalne dokaze. Ubistvo Jelene Marjanović će uskoro biti razrešeno, zločinac se neće izvući nekažnjeno, policija nedvosmisleno zna ko je umešan“, otkrio je tada Vučić, a ovu izjavu je prokomentarisao i jedan kriminolog, rekavši da su informacije s kojima Vučić raspolaže proverene i tačne.
Ipak, ispostaviće se, usledile su godine neznanja. Suprug ubijene pevačice hapšen je i puštan, a ovaj slučaj je aktuelnoj vlasti „poslužio“, reklo bi se, da u pojedinim situacijama, uz pomoć medijskih poslušnika, skrene pažnju sa nekih gorućih pitanja.
Kada je 2017. godine uhapšen, a potom i optužen, suprug pevačice Zoran Marjanović, predsednik je i tada dao svoj sud.
„Bilo je to stvarno monstruozno ubistvo, da ste samo videli te strašne fotografije nesrećne žene. To je jezivo, lobanja probijena na nekoliko mesta. Takvi monstrumi zaslužju najveću kaznu. Kad neko majci svoga detata probije lobanju toliko puta. Podržaću predlog zakona kojim bi kazne za ovakvo nasilje bile još oštrije nego što su danas“, rekao je 2017. godine predsednik Vučić.
Zoran Marjanović je priveden 15. septembra 2017. godine, posle više od godinu dana od ubistva, i u pritvoru se nalazio do 12. jula 2018. godine kada mu je ukinut.
Ročišta su se nizala, Zoranovi advokati tvrdili su da je on nevin, ali Marjanović ponovo biva uhapšen i 22. jula 2022. godine i osuđen je na 40 godina zatvora.
Sudija Jelena Škulić pročitala je obrazloženje presude i navela da ovo nije savršen zločin.
„Sud stoji pri čvrstom uverenju i sa svim činjeničnim dokazima da je Zoran Marjanović kriv i osuđujemo ga na 40 godina. Nesumnjivo je da je Zoran Marjanović na svirep i podmukao način ubio svoju suprugu pevačicu Jelenu Marjanović, pri čemu je bio svestan svog zločina. Bio je ovo isplaniran zločin jer Jelena nije osećala strah da joj preti opasnost jer je bila sa suprugom i detetom. Treba napomenuti da je Zoran svesno ugasio telefon pre nego što je izvršio krivično delo kako bazne stanice ne bi mogle da ga lociraju u trenutku zločina. Sud smatra da je Zoranova reakcija nakon nestanka pevačice i preplašenost, kao i sada prijava policiji i potraga za Jelenom prenaglašena i da je on taj koji je jedini uznemiren“, rekla je sudija Višeg suda.
Međutim, posle malo više od godinu dana, presuda Zoranu Marjanoviću ukinuta je odlukom Apelacionog suda i naloženo je novo suđenje, čime je pokazano da
„Prvostepeni sud u izreci navodi da je okrivljeni oštećenu lišio života na svirep i podmukao način, ne navodeći u čemu se sastoje ove okolnosti, odnosno okolnosti koje se odnose na svirepost, dok okolnost vezanu za podmuklost vezuje za činjenicu da je okrivljeni svoj mobilni telefon učinio nedostupnim“, navodi se u obrazloženju suda.
U obrazloženju rešenja Apelacionog suda se, između ostalog, navodi da za zaključak prvostepenog suda o tragu krvi koji je pronađen na zadnjem sedištu automobila, za koji prvostepeni sud nesporno utvrđuje da potiče od oštećene i koji je, prema nalazu i mišljenju sudskog veštaka, relativno svež trag i koji je u međuvremenu brisan su izostali jasni i argumentovani razlozi šta prvostepeni sud konkretno na osnovu ovog traga utvrđuje, odnosno kako je navedeni trag krvi oštećene dospeo na mesto na kome je pronađen i kako isti dovodi u vezu sa ostalim izvedenim dokazima.
Podsetimo, Jelena Marjanović je nestala 2. aprila 2016. na nasipu u Borči, kada je sa suprugom Zoranom i maloletnom ćerkom krenula da trči. U jednom trenutku ona se odvojila od njih i krenula da trči, nakon čega joj se gubi svaki trag. Desetak minuta kasnije, njenog suprug Zoran, optuženi za ubistvo, primetio je da je nema i krenuo u potragu, a potom i prijavio nestanak policiji.
Ovaj slučaj od početka izaziva puno kontraverzi. Od toga kako je moguće da žena bude ubijena u sred dana, a da to niko ne vidi, do toga da je sam optužni predlog čak tri puta vraćan tužilaštvu na dopunu istrage.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare