"Jednog dana, snimaće dokumetarce o nama!" Ovo je jedna od poruka koju su pripadnici balkanskog kartela, klana koji su svetske policije označile kao najjači kada je u pitanju trgovina kokainom, razmenili putem Skaj aplikacije u feburuaru 2000. U to vreme, kako se zaključuje iz presretnutih komunikacija, pripadnici klana koji se dovodi u vezu sa švercom preko sedam tona kokaina, verovali su da su na svom vrhuncu. Uz šampanjac, podignuta tri prsta i velike planove za naredne tovare, u to vreme su proslavljali one koje su uspešno ukrcavali na prekookeanske brodove.
Optužnica Javnog tužilaštva za organizovani kriminal, protiv jednog dela klana na kom su bili javnosti manje poznat Milan Starčević, zatim Pink panter Mladen Lazarević, čovek sa hiljadu lica Zoran Jakšić koji je u zatvoru u Peruu, ali i odbegli vođa kavačkog klana Radoje Zvicer, podseća na serije o najpoznatijem trgovcu drogom Pablu Eskobaru.
„Imali su svog čoveka, koji je direktno u Kolumbiji iz „prve ruke“, od proizvođača kupovao ogromne količine kokaina. Pre kupovine droge, otvorili su firme, kupili prekookeanske brodove, sami regrutovali posadu za njih. Svoje ljude, slali su direktno u Kolumbiju i oni su u lukama nadgledali pakovanje kokaina koji je sakrivan u legalne tovare banana, kakaa ili metala“, otkrila je optužnica.
Inače, prethodne godine, ovaj klan prvi put se našao pred sudom. Svi optuženi koji su dostupni srpskom pravosuđu, tokom istrage su se branili su se ćutanjem. Međutim, nekolicina njih koja je odlučila da kasnije na početku suđenja pred Specijalnim sudom progovori, negirala je sve optužbe, tvrdeći da sa švercom kokaina nema nikakve veze.
Međutim, jedan od ključnih dokaza – presretnuta Skaj komunikacija, otkrila je da je ova grupa funkcionisala tako što je u jednom tovaru bio kokain koji je naručilo više osoba, koje su delile i troškove trasporta, posade, potplaćivanja lučkih radnika i pretovara. Ipak, samu organizaciju, vodilo je svega nekoliko ljudi koji su znali sve o tačnom vremenu i mestu utovara, pretovara i istovara. Interesantno je da su među njima bili Zvicer ali i Lazarević čije je ubistvo upravo 2020. pripremao vođa „kavačkog klana“.
„Ova kriminalna grupa najbolji je dokaz da iako klanovi, pre svega škaljarski i kavački, ali i svi oslonjeni na njih vode rat do istrebljenja u kom je za 10 godina ubijeno više od 60 ljudi, primarni interes je sticanje enormnog bogatstva. Balkanski kartel, uspeo je da ujedini njihove interese“, objašnjava sagovornik Kurira.
U porukama koje su razmenjivali često su slali i fotografije.
„Na slikama se vide tovari kokaina dok ih Kolumbijci čuvaju pred utovar na plaži, zatim njihovo unošenje na ribarske borodove. Na nekoliko fotografija kokaina dok se on utovara na čamce, vidi se i muška ruka sa podignuta tri prsta. Potom su tu i fotografije preciznih evidencija, ko je koliko novca dao, koliki su troškovi. Potom, dok misle da sve ide po planu, razmenjuju poruke ohrabrenja „da su najjači“ i muškarca koji slavi uz čašu šampanjca“, podseća naš sagovornik.
Na fotografijama najmoćnijeg narko-kartela, čiji su pripadnici hapšeni i početkom decembra, vide se i paketi kokaina sa oznakom „Drina“, „777“ i „1FR“.
„Malo sreće nam treba. Samo da ćutimo i ovo će trajati“, jedna je od poruka sa Skaja poslata u januaru 2020.
Prvog dana te 2020. Radoje Zvicer je poslao ostalima poruku „dužni nećemo ostati nikome, dobro ni zlo“.
Međutim, te 2020. ovom kartelu zaplenjena su čak tri tovara droge, u Arubi 25. februara 2020. gde je nadeno 5,1 tona droge, zatim u junu iste godine u Belgiji nadeno im je još 1,2 tone droge skrivene u ljuskama kokosa i još 742 kilograma kokaina u Holandiji.
Na dan prve zaplene, iako su samo nekoliko sati ranije bili euforični i već planirali nove poslove, iz poruka se jasno vidi da im je zadat novi udarac.
„Dođe mi da plačem od muke brate moj, nemam snage da trepćem“, napisao je Miroslav Starčević.
„Treba preživeti ovo“, odgovorio je optuženi Gligorije Peljević.
„Ne mogu da verujem, popio sam brzomazepam“, napisao je Ljubiša Lindo.
I pre prve zaplene od 5,1 tone kokaina na brodu „Aresa“, balkanskom kartelu nije sve išlo glatko. Iz presretnute komunikacije vidi se da su u decembru 2019, pred sam utovar droge na brod imali veliki problem zbog nezadovoljstva posade koju su sami angažovali, a koju su činili uglavnom Crnogrci i jedan državljanin Srbije. Podsetimo, svih 11 članova posade je uhapšeno samo nekoliko dana pošto je brod zaplovio ka Grčkoj.
Kada je vođe grupe okrivljeni Radisav Radović obavestio da je posada nezadovoljna jer nemaju hrane niti vode, kao i da je plovilo izuzetno staro, vođe grupe Starčević i Lazarević su ismevali posadu.
„Brate, objasni im da su to brodovi za vitku liniju. Nema tamo debljanja. Post. To je sada u svetu aktuelno. I uske farmerke. Neka uživaju samo, morski vazduh i meditacija“, piše u porukama. Posadu su uspeli da smire i da im obezbede sve potrebno, ali su na kraju završili iza rešetaka.
„11 momaka palo, kapetan, 20 miliona izgubljeno. Vode ih u zatvor. Kolike pripreme, organizacija, i vidi na kraju kakav problem“, pisali su preko Skaja.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare