Više javno tužilaštvo u Beogradu kaznilo je Gradski zavod za veštačenje sa 500.000 dinara, a direktora ove ustanove Vlada Sekulića sa sa 150.000 dinara jer nisu blagovremeno dostavili validne nalaze u predmetu u vezi sa zloupotrebama u izgradnji železničkog koloseka od Stiga do stanice TE KO Kostolac, čiji je naručilac bio EPS.
Upravo zbog toga istraga je trajala više od godinu dana i tek je u četvrtak, 11. jula, Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu podiglo optužnicu protiv deset okrivljenih i to posle četvrtog veštačenja.
Tako bar tvrdi grupa zaposlenih Gradskog zavoda za veštačenje, navodeći da je ovaj predmet izazvao veliku pometnju i podelu u ovoj ustanovi. Reč je o predmetu protiv izvođača radova iz privrednih društava „Italiana Construcioni“ S. P. A, ogranak Beograd, i „Bauwesen“ doo iz Lazarevca, kao i službenih lica JP EPS i Saobraćajnog instituta CIP, koji su okrivljeni da su pribavili protivpravnu imovinsku koristi od skoro 7,5 miliona dolara.
„Predmet se u Zavodu “kiselio” skoro godinu dana i za to vreme je tek četvrti veštak uradio adekvatan nalaz. Zašto je to tako, treba da se preispita. Koliki je pritisak bio govori i to da su neki veštaci davali otkaze ne želeći da učestvuju u svemu. Epilog je velika bruka Zavoda za veštačenje, ali i kasa praznija za 650.000 dinara. Naime, VJT je kaznilo Zavod sa 500.000 dinara, a direktora Sekulića sa 150.000 zbog nepostupanja po njihovoj naredbi“, kažu sagovornici.
Sagovornici kažu da je slučaj najpre bio na veštačenju kod Miroslava Tadića, veštaka građevinca iz Gradskog zavoda, da je zatim dodeljen ekonomisti Veri Marković, a da je na kraju predmet preuzeo direktor Sekulić.
„Nakon toga, Više javno tužilaštvo u Beogradu je uzelo predmet od njih i dodelilo ga veštaku koji je za samo nekoliko nedelja uradio ono sto su drugi radili preko godinu dana“, kaže izvor upoznat sa istragom koju je vodilo Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Kako objašnjava izvor iz istrage, upravo ovo veštačenje blokiralo je podizanje optužnice Višeg javnog tužilaštva, koje je tek nakon što je veštak kojeg su oni pronašli posle bezuspešnih pokušaja da navedu Gradski zavod za veštačenja da dovrši posao, uspelo da podigne optužnicu.
Optužnica je podignuta protiv 10 okrivljenih iz privrednih društava „Italiana Construcioni“ S. P. A, ogranak Beograd, i „Bauwesen“ doo iz Lazarevca, kao i službenih lica JP EPS i Saobraćajnog instituta CIP zbog sumnje da su pribavili sebi i drugima protivpravnu imovinsku korist od skoro 7,5 miliona dolara.
„Okrivljenima se, u zavisnosti od njihovog položaja i radnji opisanih u optužnici, na teret stavljaju krivična dela: zloupotreba službenog položaja, zloupotreba položaja odgovornog lica, pranje novca, poreska utaja iz krivičnog zakonika, kao i neosnovano iskazivanje iznosa za povraćaj poreza i poreski kredit iz zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji. Imajući u vidu krivična dela koja se okrivljenima optužnicom stavljaju na teret, kao i iznose pribavljene imovinske koristi koja prelazi 200 miliona dinara, u skladu sa odredbama zakona predloženo je da se Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg suda u Beogradu oglasi stvarno nenadležnim za postupanje po ovoj optužnici i istu dostavi Posebnom odeljenju za organizovani kriminal tog suda, kao stvarno i mesno nadležnom“, navodi se u izjavi tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenada Stefanovića koja je u četvrtak 11. jula dostavljena javnosti.
Gradskog zavoda za veštačenje se nije oglašavao o ovome, piše Blic.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare