Foto: Dragan Mujan/Nova.rs, Shutterstock, Logo/Italiana costruzioniS.p.A

Bura u javnosti koja se podigla nakon hapšenja više osoba zbog zloupotreba u Elektroprivredi Srbije (EPS), odnosno sumnje da su oštetili to preduzeće za više od 7,5 miliona dolara, ne jenjava danima, a smena jedne od postupajućih tužiteljki, Bojane Savović, samo je produbila pitanje pozadine koja se krije iza celog slučaja. Kako nezvanično saznaje portal Nova.rs, kada je otkrivena krađa postojali su i izvesni pokušaji predstavnika firme "Italiana Costrucioni" i italijanske ambasade da sve prođe bez tužbe.

Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja, uhapšeno je više odgovornih lica u JP „EPS, bivše odgovorno lice privrednog društva „Bauwesen“ d.o.o Lazarevac,  ali i B. V. S. (53), bivše odgovorno lice ogranka privrednog društva „Italiana Costrucioni s.p.a“, ogranak iz Beograda, kao i Ž. M. (70), odgovorno lice za izvođenje radova na izgradnji industrijskog koloseka u TE-KO B postavljen od strane odgovornog lica privrednog društva „Italiana Costrucioni s.p.a.“.

Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Upravo zbog pomenute italijanske firme, prema saznanjima Nove, bilo je reakcije i italijanske ambasade u Beogradu..

„Bio je organizovan sastanak kod tadašnje ministarke Zorane Mihajlović sa predstavnicima italijanske firme, a na inicijativu ambasade. Razgovaralo se o tome da li je moguće da sve prođe bez tužbe, a da oni u međuvremenu izgrade nedostajuću prugu. To međutim nije bilo moguće jer je ugovor već bio raskinut, morao je da se raspiše novi tender, a problem sa Bauvezenom i italijanskom firmom da se rešava sudskim putem“ , kaže izvor našeg lista.

Yorana Mihajlović Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ

Predmet o zloupotrebama je pre samo nekoliko dana konačno realizovan, ali su pojedini tužioci zbog toga snosili posledice.

Prva u toj liniji je tužiteljka Bojana Savović, koja je godinu dana intenzivno radila na ovom slučaju. Ona je ubrzo nakon hapšenja osumnjičenih zbog zloupotreba u EPS-u smenjena, tačnije premeštena u Odeljenje za opšti kriminal.

Tužilaštvo je premeštaj Savovićeve, vrsne pravnice, pravdalo navodima da je usporavala istragu. Ona je ove navode oštro demantovala za N1.

Bojana Savović Foto:Nova

„Netačni su navodi da sam izrazila želju da radim u drugom odeljenju i apsolutno su netačni navodi tužilaštva da sam na bilo koji način odugovlačila predmet“, izjavila je ona i dodala:

„Predmet je bio sve vreme u SBPOK-u, a ne u tužilaštvu, održan je veliki broj sastanaka i konsultacija, a kao dokaz imam sačuvane mejl prepiske sa inspektorima SBPOK-a i urgencije koje sam im upućivala. Nejasno je i ako sam po njihovim navodima odugovlačila rad na predmetu, zbog čega su čekali da uhapsim lica, pa da me onda prebace u drugo odeljenje.“

Pročitajte još:

Podsetimo, u akciji policije i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapšeno je šest osoba osumnjičenih da su oštetili Elektroprivredu Srbije (EPS) za 7,5 miliona dolara, tokom izvođenja radova na termoelektrani Kostolac B.

Osumnjičeni se terete da su u periodu od septembra 2017. godine do kraja decembra 2018. godine sačinjavali i overili dokumentaciju u kojima su neistinito naveli da su izvršeni radovi koji nisu izvršeni, ili su delimično izvršeni prilikom izgradnje industrijskog koloseka od železničke stanice „Stig“ do Termo-elektrane Kostolac „B“.

Portal Nova.rs uputio je pitanja ambasadi Italije povodom istrage korupcije u EPS, međutim, do objavljivanja teksta nismo dobili odgovore.

BONUS VIDEO: Zaplenjeno dva kilograma heroina, uhapšene dve osobe

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar