Skoro 13 tona kokaina oduzeto je proteklih nedelja u akcijama evropskih policija, a svakoj od tih zaplena bilo je zajedničko to što su sa drogom povezani i državljani Srbije. Reč je o pripadnicima ozloglašenog "balkanskog kartela" koji je proteklih godina preuzeo primat na evropskom tržištu kokaina, a postavlja se pitanje da li će kriminalci u narednom periodu tražiti krivca za pad ovako velike količine droge.
Najpre su Srbin i Hrvat uhapšeni u velikoj akciji nakon što je Evropol kod Kanarskih ostrva zaplenio 700 kilograma kokaina. Tovar je pronađen na jednom brodu koji je policija mesecima osmatrala, odnosno istraga je pokrenuta marta 2022. godine, kada je policija došla do informacija da se plovilo, sa privremenom bazom na Kanarskim Ostrvima, duže vreme koristi za transport kokaina.
Od tada su službenici neprestano motrili na svaki njegov pokret i primetili dve osobe, a potom krijumačarima presekli veliki tovar.
Interesantno je i da je jedan od uhapšenih, hrvatski državljanin, povezan sa Balkanskim kartelom.
Nekoliko dana kasnije, Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da su u saradnji sa Bezbednosno-informativnom agencijom (BIA), u koordinaciji sa Evropolom i nadležnim policijskim organima više država, u internacionalnim vodama na Atlantskom okeanu u jedrilici „Oušan dos“ (Oceania dos) zaplenili oko dve tone kokaina.
Kokain je bio upakovan u više pojedinačnih paketa, koji su se nalazili u sportskim torbama, a jedrilicom su upravljali jedan ukrajinski i jedan češki državljanin.
Njih je, kako se sumnja, organizovao Slobodan Kostovski zvani Kole (koji je pobegao iz zatvora u Brazilu i za kojim je izdata crvena Interpolova poternica), a pored njega uhapšeni su i N.S i B.К.
O ovoj zapleni oglasio se i MUP Srbije pre nekoliko dana, a kako je rečeno, radi se o grupi koja se se bavi krijumčarenjem kokaina na veliko iz Južne Amerike u EU.
“Na osnovu zajedničkog operativnog rada 24. avgusta ove godine uhapšeno je šest osoba, od kojih četiri na teritoriji Srbije, izvršen pretres 15 stanova, zaplenjeno 2,7 tone kokaina, dva vozila visoke klase, skupoceni satovi i preko 550.000 evra. Takođe, u sklopu finansijske istrage, blokiran je veliki broj bankovnih računa i nekretnina”, rečeno je iz MUP.
Uporedo sa tim, tih dana španske vlasti zaplenile su skoro 10 tona kokaina, a kako je saopšteno, iza najveće pošiljke droge do danas otkrivene u toj zemlji nalazi se „balkanski kartel“.
Ovako velike zaplene obično ne prođu bez sukoba među kriminalcima s obzirom da je reč o izuzetno velikoj vrednosti droge. Neretko se u kriminalnom svetu upravo traži krivac zbog kog je „pala“ droga, odnosno otkriven lanac, a njima se onda ne prašta. Upravo zbog toga se postavlja pitanje da li će u narednom periodu doći do obračuna među kriminalcima unutar „balkanskog kartela“, a samim tim i među grupama koje ga sačinjavaju.
Ne treba zanemariti da je reč o velikim tovarima droge koji su otkriveni avgusta ove godine, a akcije su se događale u kratkom periodu. Upravo te okolnosti otvaraju pitanje da li je zapravo policija imala krticu.
“Reč je o tovarima droge koja se procenjuje na milione, pa je ovo ozbiljan udarac jednoj kriminalnoj grupi. Nakon ovakvih zaplena, često dolazi i do sukoba među mafijašima. Traže krticu ili čoveka zbog kog je tovar pao. Čak i kada je reč o osobi koja nije sarađivala s policijom, kriminalci mu to ne praštaju, smatraju da je bio “aljkav” i da je on kriv što je policija razbila lanac”, kaže bivši policajac koji je godinama istraživao kriminalne grupe.
Sa druge strane, kriminolog Dobrivoje Radovanović u razgovoru za Nova.rs navodi da je pravo pitanje sa kim zapravo sarađuje „balkanski kartel“.
„Ja mislim da „balkanski kartel“ ne postoji u ovom značenju u kome je sada lansiran, odnosno da mogu da švercuju više od 12 tona narkotika. Nemaju naši karteli tu snagu. Ukoliko je „balkanski kartel“ u kombinaciji sa nekim švercovao te narkotike, onda može doći do „skidanja“ glava u kriminalnom podzemlju. Jer sa toliko oduzete robe može doći do svađe, raspodele plena, lako može doći do novog rata, sličnog kavačko-škaljarskom“, kaže Radovanović.
Ipak, iznosi i da ima određene sumnje.
„Ja se bojim da je ovo sada nekakva politička zvrčka Zapada i da su oni to podmetnuli tom navodnom „balkanskom kartelu“, a da se radi o njihovom organizovanom poslu kako bi nadomestili silne pare koje daju na oružje koje su potrošili na sukob u Ukrajini. Jako mi je sumnjivo da toliki tovar tako lako padne u organizaciji DEA-a“, kaže za Nova.rs kriminolog.
Ozloglašeni „balkanski kartel“ poznat je po saradnji s brojnim grupama u svetu, a proteklih godine sve češće je u fokusu evropske javnosti. Interesantno je i da njegovo jačanje kreće nedugo nakon velikog raskola unutar tada jedne organizovane grupe iz Crne Gore na dva klana – kavački i škaljarski.
O „balkanskom kartelu“ nedavno je pisao i nedeljnik „Vreme“. Otkrili su veze koje su članovi „balkanskog kartela“ imali sa drugim moćnim, i mnogo starijim kriminalnim organizacijama, poznatim širom sveta – mafijašima iz Ndrangete i motociklističkom bandom Anđeli pakla (Hells Angels).
Kako je naš portal ranije pisao, „balkanski kartel“ sam po sebi ne predstavlja jedinstvenu kriminalnu organizaciju koja posluje po principima jedne takve grupe, nema svog jedinstvenog vođu niti jasno uspostavljenu hijerarhiju, ali jeste sinergija više grupa koje vezuje isti motiv – vrtoglava zarada od transporta kokaina.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare