U osnovnim i srednjim školama u Novom Pazaru širi se zabrinjavajući trend među učenicima sa TikToka poznat kao “igra gušenja”. Ovaj izazov je opasan po život, te posledice mogu biti fatalne.
Na snimku se vidi kako jedan učenik stoji uza zid i zadržava dah sve dok mu nije pala glava i dok nije izgubio svest, a oko njega je grupa dečaka koji ga najpre pridržavaju u predelu grudi, a kada se onesvestio – spuštaju na pod i pomažu da dođe sebi.
Sandžak televizija povodom ovog incidenta, uputila je dopis upravi škole “Desanka Maksimović” u Novom Pazaru, u kojem stoji da su preduzete sve neophodne mere u skladu sa Zakonom i Pravilnikom o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje, piše Sandžak press.
“3. decembra ove godine zasedao je Tim za zaštitu od nasilja koji je na osnovu razmatranja svih prikupljenih informacija preduzeo dalje mere i aktivnosti, kao i Tim za krizne događaje. Za sve učesnike rizične situacije su izrađeni planovi pojačanog vaspitnog rada sa decom. O rizičnom ponašanju učenika obaveštene su sve nadležne institucije – Školska uprava, Centar za socijalni rad, Ministarstvo unutrašnjih poslova. Sazvani su vanredni roditeljski sastanci i sastanak Savjeta roditelja. U narednom periodu intenziviraće se preventivne aktivnosti sa učenicima uz uključivanje roditelja i zaposlenih u prevenciji rizičnog ponašanja dece na internetu uz ukazivanje na posljedice i značaj bezbedne upotrebe digitalne tehnologije. Ministarstvo prosvjte ispratiće postupanje škole”, stoji u dopisu dostavljenom našoj medijskoj kući.
U Italiji je stradala 12-godišnja devojčica zbog učešća u takozvanoj “igri gušenja” na TikToku, što je dodatno zabrinulo roditelje.
Psihološkinja Naida Karasalihović Bulić naglasila da takav vid igre kod neke dece može izazvati traume, koje ih može pratiti tokom čitavog života.
“Može doći do akutne traume, koja se pojavljuje tada, a manifestuje se kroz anksioznost, depresiju, strah, te poteškoće u učenju. Takođe, ono se može javiti i kasnije, nakon nekoliko godina, kada se setimo tog stresnog događaja, kada nam se desi neki okidač, gdje krenemo to proživljavati iznova”, reči su psihološkinje.
Lajk i veliki broj pregleda su glavne karike mladih. Da je ovaj trend opasan po život ukazala je i dr Biljana Đerković.
“To dete koje guši drugo ne zna da li ono ima urođenu srčanu manu, da nema epilepsiju ili psihomotorni poremećaj. Kod takvog deteta to stanje smanjene količine kiseonika u organizmu mnogo brže nastupa. Možda oni u toj igri ne znaju koliko dugo drže to dete, jer nije isto prekinuti mu disanje minut ili pet. Naravno da bih tih pet minuta bilo kobno, jer se može desiti i smrt, ali u svakom slučaju, svaki nedostatak kiseonika, pa neka traje i 15 sekundi, nije dobar za naš organizam”, objasnila je dr Đerković.
Ovaj trend, pored Novog Pazara, proširio se u svim gradovima Srbije, što ukazuje na činjenicu da roditelji trebaju voditi računa šta njihova deca rade na interentu i na koji način koriste društvene mreže, tačnije TikTok.
VIDEO: Zaplena više tona duvana