Advokati Banjalučanina Srđana Popovića, zvanog Gringo, očekuju da on u petak bude oslobođen krivice za ubistvo Gorana Đuričkovića u Budvi, jer smatraju da Tužilaštvo nije dokazalo da je on počineo ovaj zločin.
Njegovi advokati su tokom celog suđenja isticali da su mu višestruko ugrožena prava, te da nema dokaza da je on počinio pomenuto krivično delo.
Đuričković je likvidiran hicima iz automatske puške u oktobru 2015. godine ispred svog kafića na šetalištu u Budvi. Nakon dve godine kao ubica je označen upravo Popović, koji je u avgustu 2017. uhapšen u Austriji, ali zbog trgovine drogom.
Zbog toga je pravosnažno osuđen na osam godina zatvora. Kaznu trenutno izdržava u austrijskom zatvoru, a za ubistvo Đuričkovića sudilo mu se u odsustvu, prenosi Blic.
Prema rečima njegovih advokata, tokom suđenja su odbijeni brojni dokazi i svedoci koji bi išli u korist Popovića.
Sud je odbio i da se kao dokaz prikupe podaci o evidenciji graničnih prelaza, po kojoj bi se videlo da Popović u to vreme nije ulazio, niti izlazio iz Crne Gore. Oni su to odbili uz obrazloženje da se “verovatno koristio ilegalnim prelazima”, iako za to nema nijedan dokaz.
Popovićev advokat Zoran Čelebić kaže da tužilaštvo nije iznelo dokaze da je Popović počinio to krivično delo.
„Pre prvostepene presude nemam šta da kažem osim da očekujem da naš klijent bude oslobođen. Smatramo da nema nikakvih dokaza da je on počinio krivično delo za koje mu se sudi“, izjavio je Čelebić.
Banjalučki advokat Dragan Stupar, koji takođe zastupa Popovića, ističe da je neshvatljivo da je Viši sud u Podgorici odbacio sve dokaze odbrane. Ističe da postoje dokaze da Popović nije ubica, ali sud nije dozvolio da izvedu te dokaze.
„Odbijene su izjave svedoka koji bi potvrdili da je Popović u vreme ubistva bio u Banjaluci. Takođe, sud nije prihvatio ni dokaze granične službe Crne Gore o vremenu prelaska preko granice našeg klijenta“, pojašnjava Stupar.
Prema njegovim rečima, jedino što Tužilaštvo ima jeste Popovićev DNK na čaurama, ali se, tvrdi, na osnovu tih dokaza niko ne može osuditi.
„Kao prvo, sama priroda DNK na čauri je upitna, jer sudski veštaci smatraju da se usred temperature prilikom ispaljenja metka gubi DNK, a sporan je i način izuzimanja DNK. On nije izuzet u skladu s pravilima balističke struke“, istakao je Stupar.
Goran Đuričković je označen kao četvrta žrtva rata među crnogorskim klanovima, koji je započeo 2014. godine kada je u Španiji nestala velika količina kokaina. Preživeo je dva pokušaja likvidacije. U Valensiji je ranjen, a u drugom navratu crnogorska policija je osujetila napad i uhapsila dve osobe.
Đuričković je ubijen hicima iz automatske puške 27. oktobra 2015. ispred svog kafića “Old fishermans pub” na šetalištu u Budvi.
Ključni dokaz državnog tužilaštva protiv Banjalučanina su, dakle, DNK tragovi, otkriveni na tri čaure kalibra 7,62 milimetra i puškarnici zidina Starog grada. Odatle je, prema optužnici, sa udaljenosti od 70 metara pucano na Đuričkovića iz automatske puške “hekler & koh”. Ubica je, navodi se, pobegao vodenim skuterom, koji je dva dana nakon ubistva pronađen zapaljen između plaža Trsteno i Ploče, u mestu Platamuni.
U septembru 2016. ronioci su pronašli pušku u moru, između rta Platamuni i plaže Mogren dva, a balističkim veštačenjem oružje se poklopilo s ispaljenim čaurama.
Pratite nas i na društvenim mrežama: