Kako praznična sezona donosi više proslava, saobraćajna policija pojačava kontrole vozača pod dejstvom alkohola. Tako će biti i danas kad većina građana Srbije slavi Svetog Nikolu. Pojačane mere imaju za cilj da podsete vozače da alkohol i vožnja ne idu zajedno, kako bi se zaštitila bezbednost svih učesnika u saobraćaju. Vožnja pod uticajem alkohola i dalje je jedan od glavnih uzroka saobraćajnih nesreća, zbog čega je kontrola alkoholisanih vozača postala prioritet u ovom periodu godine.
Ukoliko vozač odbije alkotest, smatraće se da je maksimalno alkoholisan. U tom slučaju, vozač ima pravo da zahteva analizu alkohola na drugi način (krv, urin), ali samo ako osporava rezultate alkotesta.
Kazne zavise od nivoa alkohola u krvi vozača. Ako vozač ima do 0.2 promila alkohola, kazna će iznositi 10.000 dinara, ali neće biti dodeljeni kazneni poeni niti zabrana upravljanja vozilom. Ovo važi za vozače A kategorije, profesionalne vozače i vozače sa probnom dozvolom, dok se ne odnosi na B kategoriju.
Za vozače sa alkoholom u krvi od 0.21 do 0.5 promila, kazna je takođe 10.000 dinara, bez kaznenih poena i zabrane upravljanja vozilom. Međutim, ukoliko vozač ima alkohol u krvi od 0.51 do 0.8 promila, kazna se kreće od 10.000 do 20.000 dinara, uz 6 kaznenih poena i obaveznu zabranu upravljanja vozilom na najmanje tri meseca. U slučaju ponovljenih prekršaja, zabrana može trajati i do 12 meseci.
Ako nivo alkohola u krvi vozača iznosi između 0.81 i 1.2 promila, kazna je od 20.000 do 40.000 dinara, ili može doći do zatvorske kazne od 1 do 30 dana. Pored toga, vozač će dobiti 8 kaznenih poena i obaveznu zabranu upravljanja vozilom od najmanje 4 meseca, koja se takođe može produžiti ukoliko dođe do ponovljenih prekršaja.
Za vozače sa alkoholom u krvi od 1.21 do 1.6 promila, kazna je od 100.000 do 120.000 dinara ili zatvor od 15 do 60 dana. Takođe, vozač će biti kažnjen sa 9 kaznenih poena i najmanje 8 meseci zabrane upravljanja vozilom. Vozač će biti priveden i zadržan do otrežnjenja, a najduže 12 sati.
U slučaju kada vozač ima između 1.61 i 2.0 promila, kazna ostaje na istom iznosu, ali će vozač dobiti čak 14 kaznenih poena i najmanje 8 meseci zabrane upravljanja vozilom. Vozač će biti obavezno priveden i zadržan, a najduže 12 sati.
Kada nivo alkohola pređe 2.1 promil, kazna može biti od 30 do 60 dana zatvora, uz 15 kaznenih poena i najmanje 9 meseci zabrane upravljanja vozilom. Vozač će takođe biti priveden i zadržan do trežnjenja, a najduže 12 sati.
Ove strože kazne i sankcije imaju za cilj da podsete vozače na opasnost vožnje pod dejstvom alkohola i obezbede veću sigurnost na putevima. Pojačane kontrole nastaviće se i tokom prazničnih dana, kada je povećan rizik od saobraćajnih nesreća.
BONUS VIDEO: Da li su kazne za saobraćajne nesreće blage?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare