Suđenje kriminalnoj grupi "vračarci" nastavlja se danas u Specijalnom sudu u Beogradu, a ova grupa proteklih godina delovala je pod okriljem kavačkog klana. Dok su kavčani i škaljarci ratovali, "vračarci" su, iz senke, širili biznis i zarađivali novac od kriminala. Slove za jednu od najbogatijih kriminalnih grupa u Srbiji, a svoje bogatstvo mnogi su pravdali na krajnje nesvakidašnji način na suđenju - tvrdeći da su sezonski radnici, ali i iz dobrostojećih porodica.
U sudnici je tokom prethodnog suđenja „vračarcima“ prikazana pisana dokumentacija, među kojom su potvrde o privremeno oduzetim predmetima iz stanova optuženih. „Vračarcima“ su nakon hapšenja zaplenjeni automobili, luksuzni satovi, ali i veća svota novca.
Samo kod vođa ove kriminalne grupe, Nikole Vušovića zvanog Džoni sa Vračara i Uroša Piperskog zaplenjeno je 552.000 evra i 110.100 švajcarskih franaka.
Prema tvrdnjama Javnog tužilaštva za organizovani kriminal, pripadnici pomenute kriminalne grupe su novac stekli vršenjem krivičnih dela, dok su sami optuženi na suđenju tvrdili drugačije.
Takav je bio i slučaj optuženog Nikola Kačarevića, koji se optužnicom tereti da je namestio prijatelja Aleksandra Šarca, a da su ga ostali pripadnici grupe ubili. U Kačarevićevom stanu je zaplenjeno 35.000 evra, za koje je tvrdio da je porodični novac.
Tokom suđenja je rekao da su on i njegova supruga, inače starleta, Tamara Đurić, za rođendan deteta dobili oko 15.000 evra, te da on ima svoju auto-perionicu i rent-a-kar agenciju i da im je to izvor prihoda.
Kačarević je istakao i da njegova majka ima građevinsku firmu u Crnoj Gori, te da su oni „dobrostojeća porodica“, dok je naveo i da žive u iznajmljenom stanu. Kod njega u stanu pronađena su i dva skupocena „roleksa“.
Sa druge strane, optuženi Luka Cerović za zaplenjeni novac je istakao da je od njegove porodice. Govoreći o 71.000 evra koje je imao na računu istakao je da je taj novac stekao od prodaje nepokretnosti koju mu je ostavio pokojni otac.
Treba napomeniti i da je Cerović na pripremnom ročištu tvrdio da radi kao advokatski pripravnik.
Interensantno je da je javnosti poznat po povezivanju sa dilovanjem droge. Svojevremeno je bio u grupi ubijenog navijača Aleksandra Stankovića zvanog Sale Mutavi.
Optuženi „vračarci“ su se na pripremnom ročištu izjašnjavali o primanjima. Dok su neki tvrdili da rade sezonske poslove, da voze kamione u inostranstvu, drugi su isticali da izdaju apartmane i da im je to izvor zarade.
Pojedini su tvrdili i da imaju rentakar agencije ili rade sa kriptovalutama, a mahom im se primanja kreću do nekoliko hiljada evra.
Podsetimo, kriminalna grupa „vračarci“ tereti se za nekoliko likvidacija – Dragana Ristića Čađe, Aleksandra Šarca i Aleksandra Halabrina.
Organizatorima ove grupe označeni su Nikola Vušović, zvani Džoni sa Vračara, i Uroš Piperski, a pored njih dvojice grupa je brojala još 36 članova. Među članovima bili su Nedeljko Todorović, Dario Đorđević, Luka Cerović, Miloš Miljanović, Aleksandar Milošević, Aleksandar Naumovski, Vladan Miketić, Vladimir Kovačević, Vuk Ursulov, Darko Maletić, Rašo Ban, Đorđe Knežević, Ivo Bukljš, Jovan Bošnjak, Jovica Sovilj, Nikola Kačarević, Lazar Ilić, Marko Drakula, Marko Tacić, Miloš Pavlović, Nedeljko Todorović, ali i ostali.
Okrivljeni su za izvršenje krivičnih dela koristili Skaj aplikaciju, koja je bila ključna i za njihovo hapšenje. Vušović se upisivao kao „Diablo“, „Pirana“, „Valhala“, Piperski kao „LeBron James“, „Bubatronac“, „Francuz“, Dario Đorđević je bio „Međedina“, „Spomenko Gostić“, „Kalimero“, „Sinđelić“..
O tome koliko je grupa bila razvijena, kao kakve je kapacitete imala, govori broj ljudi koji je bio angažovan prilikom izvršenja različitih krivičnih dela, te da su često angažovali NN lica poput stranih državljana.
VIDEO: Nastavljeno suđenje kriminalnoj grupi „vračarci“
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare