Akcija predaje oružja u Srbiji završena je 30. juna a nepunih nedelju dana kasnije, Srbiju su potresle nove tragedije. U Međulužju kod Mladenovca 6. jula dečak (14) hicem iz puške ubio je mlađeg brata (12), a dan ranije, 5. jula, u Dobrom Polju kod Boljevca Z. P. je pucao i ubio suprugu B. P., a potom se njihov sin D. P. razneo bombom. U oba slučaja oružje je bilo u nelegalnom posedu, što je otvorilo sledeće pitanje - da li je akcija predaje oružja dovoljna mera u nameri da se spreče tragedije.
Akcija predaje oružja, u legalnom i nelegalnom posedu, završena je 30. juna, do kada je bio rok da se građani, bez pravnih posledica oslobode oružja i municije. Akcija je počela posle stravičnih događaja u beogradskoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ i u selima Dubona i Malo Orašje između Mladenovca i Smedereva, kada je u masovnim pucnjavama ubijeno 19 ljudi.
Policija se pohvalila dobrim rezultatima, po običaju je naglašeno da je to najveći broj predatog oružja i municije u bilo kojoj akciji sličnog tipa. Brojke, koje su saopštene iz MUP Srbije jesu impozantne, predato je 108.883 komada oružja i minsko-eksplozivnih sredstava.
„Mi smo kao pripadnici MUP veoma zadovoljni, prvenstveno zbog velike odgovornosti koju su naši građani pokazali. Svi smo zajedno dali doprinos da kao društvo budemo bezbedniji“, rekla je tada Bojana Otović Pjanović iz MUP Srbije.
Nažalost, nepunih nedelju dana posle završetka ove akcije, Srbiju su potresle dve nove tragedije. U selu Međulužje kod Mladenovca, 6. jula dečak (14) je hicem iz puške ubio mlađeg brata (12). Osim dečaka, uhapšena je i njegova baba (59), kojoj se na teret stavlja nelegalno posedovanje oružja i izazivanje opšte opasnosti.
Dan ranije, 5. jula, u mestu Dobro Polje kod Boljevca dogodila se porodična tragedija, čiji je rezultat dvoje mrtvih i jedna teško ranjena osoba u kritinom stanju. Muškarac Z. P. je pucao u suprugu B. P. a potom se njihov sin D. P. razneo ručnom bombom. U oba slučaja bila je reč o oružju u nelegalnom posedu.
Događaji su na najsuroviji način pokazali da akcija MUP ima ograničen domet i da stanovnici Srbije nisu potpuno razoružani.
„To je jednostavno mentalitet, problem je i u ljudima, ne samo u vatrenom oružju. Neke ljude jednostavno mrzi da iskopaju oružje koje je negde sakriveno i da ga odnesu, neki ga jednostavno drže „ništa ne košta“. Dobro je sklanjati ilegalno oružje, ali potrebno više raditi na edukaciji ljudi. Nije moguće ući u kuće svih sedam miliona stanovnika Srbije i svaku pretresti da bi se pronašlo ilegalno oružje. Potrebno je podići svest ljudi o tome koliko je oružje opasno i da može biti smrtonosno. Ovaj tragični primer iz Mladenovca, nažalost nije usamljen. Neodgovorno držanje oružja u kući, u kojoj ima dece kojoj je ono zanimljivo, dovodi do katastrofalnih posledica“, objašnjava Branko Bogdanović, stručnjak za oružje.
U Mladenovcu su se braća od 14 i 12 godina navodno posvađala, da bi stariji ušao u kuću i uzeo pušku, kojom je hteo da uplaši mlađeg brata. Došao je do njega, uperio oružje koje je opalilo, jer je bilo napunjeno. Mlađi dečak je ostao na mestu mrtav.
„Dešava se da upravo lovci držanje oružja ne shvataju dovoljno ozbiljno, da ga drže u kući na dohvat ruke, ponekad i napunjeno. Upravo među tom populacijom treba raditi na edukaciji. Takođe, po mom mišljenju, akcija predaje ilegalnog oružja treba da bude stalna. To bi značilo da građani mogu da predaju takvo oružje bez posledica, naravno, uz uslov da nije korišćeno u nekom krivičnom delu. Postoje primeri drugih zemalja, u kojima su posle sličnih tragičnih događaja kao što su nas pogodili, izvrešene slične akcije, kao što su Velika Britanija i Australija. Tamo su vlasti stimulisale građane da vrate oružje, tako što su ga otkupljivali. Mogu da se primene i drugi načini stimulacije, da recimo bude smanjena cena za registraciju automobila, ili da se automobili registruju preko reda“, objašnjava stručnjak.
BONUS VIDEO: Odakle deci iz okoline Mladenovca oružje