Foto:AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Sneg u Srbiji, po starom dobrom običaju, iznenadio je službe za čišćenje puteva i ulica, zbog čega je u Beogradu nastao je sveopšti kolaps. Veliki broj građna je izneo pritužbe rad službi zbog neočišćenog snega, a advokat Denis Bećirić za portal Nova.rs objašnjava da li građani, koji se povredi prilikom pada zbog neočišćenih staza, mogu da tuže državu.

Svake godine u zimskom periodu dolazi do povećanja broj ljudi sa povredama nastalih padovima na klizavom tlu. Srbija je od ponedeljka uveče zavejana, a padavine ne prestaju već više od 24 sata. Pojedini delovi Beograda su ostali odsečeni, zbog čega su mnogi građani u utorak ujutru morali da na svoje odredište krenu pešaka.

Pročitajte još.

Zbog neočišćenih ulica se verovatnoća za pad značajno povećava, a povrede koje nastaju prilikom takvih padova, mogu biti izuzetno opasne, posebno ako u obzir uzmemo starije sugrađane. Zbog toga smo pitali advokata Denisa Bećirića da li građani koji na ovaj način zadobiju povrede, mogu tužiti grad ili državu.

Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

„Naravno da mogu. Grad je dužan da obezbedi uslove za normalno kretanje građana, što je zbog određenih razloga nemoguće, ali to je njihov problem, a ne problem građana Srbije. Naravno, u ovom slučaju postoje pravilnici koji određuju ko je gde dužan da čisti i tu se misli na to ko je dužan da čisti ulicu, ko prelaze, a ko delove ispred zgrada. Stanari su dužni da čiste ispred svojih zgrada, a vlasnici lokala ispred svojih lokala“, rekao je advokat.

Odgovornost se određuje u zavisnosti od toga gde se neko okliznuo i pao, objašnjava advokat, tako da ona nekada nije na radnicima gradskih službi koje bave raščišćavanjem.

Sneg u Beogradu Foto: Zoran Lončarević/Nova.rs

Od 2017. godine u slučaju da se nezgoda desila na nekoj od saobraćajnih površina u Beogradu je odgovorno preduzeće „Putevi Beograda“.

U javne saobraćajne površine spadaju trotoari, kolovoz i biciklističke staze.

Kada je u pitanju saobraćajnica višeg ranga, za njeno održavanje zaduženo je preduzeće „Putevi Srbije“, stoga ono odgovara, a u pojedinim slučajevima može da odgovara i „Zelenilo Beograda“, koje održava ove površine, objavio je ranije Telegraf.

Bonus video: Zaglavljeni autobusi na Petlovom brdu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare