Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Nakon što je snimak komunalne milicije, kako privode ženu nakon što su je izveli iz gradskog prevoza jer nije imala kartu, raširio društvenim mrežama i izazavo burne komentare, posebno kada je reč o ovlašćenjima komunalne milicije, istraživali smo šta komunalni milicajac sme, a šta ne sme kada postupa prema građanima.

Slučaj žene koju je komunalna milicija, tačnije Beli, izvela iz autobusa jer nije imala kartu, a potom je izvela iz vozila i privela, ponovo je otvorio pitanje o tome šta komunalna policija sme, a šta ne sme prilikom vršenja poslove iz okvira svojih ovlašćenja.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Da li komunalna milicija sme da mi traži ličnu kartu?

Kao jedno od najčešćih pitanja koje se postavljaju o „komunalcima“, svakako je pitanje da li nas mogu legitimisati u vozilima javnog prevoza. U Zakonu o komunalnoj miliciji, u članu 18 opisano je da je predviđena provera identiteta lica, dok je u istom Zakonu (u članu 21) objašnjeno na koji način se ona vrši.

To dakle znači da komunalni milicajac sme da vam traži ličnu kartu kako bi izvršio proveru identiteta, odnosno komunalac sme da vas legitimiše. Međutim, predviđeno je da to čini samo u odnosu na lica čije ponašanje ili delovanje predstavlja kršenje propisa iz delokruga komunalne milicije.

Pored toga, komunalni policajac je u obavezi da vas upozna sa razlozima provere identiteta.

Takođe, treba znati i da ukoliko komunalni milicionar ne može da utvrdi identetit na opisani način, to lice će, bez odlaganja, dovesti nadležnom organu radi utvrđivanja identiteta. Praksa je pokazala da su takvi slučajevi kada putnici bez karte u gradskom prevozu ne žele da pokažu ličnu kartu, zbog čega ih komunalna milicija odvodi nadležnom organu.

Da li komunalna milicija sme da zasutavi vozilo?

U najkraćem, odgovor na ovo pitanje bio bi potvrdan ali samo u određenim slučajevima.

To zapravo znači da komunalna milicija može zaustaviti vozilo samo ukoliko je zatečeno u kršenju propisa iz delokruga rada komunalne miliciji, a može izvršiti i pregled vozila, kao i lica i predmeta koji se u njemu nalaze. Kao i u slučaju policijskih službenika MInistarstva unutrašnjih poslova, proveru lica mora raditi osoba istog pola.

Komunalna milicija, komunalna policija, gužva, auto, automobil
Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Takođe, komunalni policajac, kako je navedeno u Zakonu, pre vršenja pregleda predmeta pozvaće lice da omogući uvid u sadržaj predmeta, a ukoliko lice to odbije, sam će proveriti sadržaj. Prilikom toga, komunalni milicionar nastojaće da prouzrokuje što manju štetu, a ako do nje i dođe, obezbediće da se posle otvaranja predmeti dokumentuju fotografijama ili „na drugi pogodan način“.

Ukoliko pronađe predmete za koje se može osnovano pretpostaviti da su predmet krivičnog dela ili prekršaja koji nisu iz njihove nadležnosti, o tome će obavestiti policiju i postupati po njihovim uputstvima.

Sredstva prinude – palica, sprej, vezivanje

Foto: N1

Komunalni milicionar ima mogućnost da prema građanima upotrebi sredstva prinude, a pod tim se smatraju fizička snaga, sredstva za vezivanje, raspršivač sa nadražajnim dejstvom i službena palica. Međutim, Zakon predviđa da to može učiniti samo ako u obavljanju poslova na drugi način od sebe ili drugog ne može da odbije istovremeni protivpravni napad, radi savladavanja otpora, odnosno sprečavanja pokušaja bekstva.

Kako da podnesem pritužbu na rad komunalnog milicionara?

Ukoliko smatrate da su vam nezakonitom ili nepravilnom primenom ovlašćenja povređena prava, komunalnoj policiji svako može podneti pritužbu na rad i to u roku od 30 dana od dana kada je do povrede došlo. Sa druge strane, ovlašćeno lice, o svom stavu i eventualnim merama koje je preduzelo, mora podnosioca pritužbe da obavesti dostavljanjem pisanog odgovora u roku od 15 dana od dana prijema pritužbe.

Bonus video: Protesti u Zemunu zbog postavljanja kontenjera za Komunalnu policiju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare