Foto:Privatna arhiva

Četiri godine je prošlo od smrti 51 korisnika Gerontološkog centra koji su tokom 2020. godine preminuli od korona virusa a još se ne zna da li se njihova smrt mogla sprečiti odnosno da li je bilo propusta u postupanju rukovodstva ustanove. Pred Višim sudom u Nišu i danas se pojavio bivši direktor staračkog doma Milan Stevanović kome se sudi za teško delo protiv zdravlja ljudi jer, kako navodi tužilaštvo, „nije preduzeo zaštitne mere što je za posledicu imalo zarazu 195 korisnika od kojih je 51 preminuo“.

Konkretno, on se tereti da je dopuštao posete korisnicima i u vreme kada je to fomalno bilo zabranjeno, da je držao sednicu Upravnog odbora u ustanovi što je značilo prisustvo članova ovog tela i pored zabrane kontakata sa korisnicima te da nije blagovremeno obavljeno testiranje niti obezbeđeno prisustvo epidemiloga kako bi zaraza bila sprečena pre nego što izmakne kontroli. Stevanović tokom čitavog suđenja negira odgovornost za tragične događaje u domu.

„Možete da me osudite i na 30 godina ali ću i dalje tvrditi da sistem u vreme epidemije Covida 19 nije funkcionisao. Pozivao sam sve institucije od Instituta za javno zdravlje u Nišu do gradskog Kriznog štaba i tražio pomoć, ali mi niko nije izašao u susret. Na kraju sam bio prinuđen da iskoristim prijateljske veze sa epidemiolozima Goranom Mitrovićem i Aleksandrom Rankovićem i pozovem ih da nam odrede sobe za izolaciju kako bismo sprečili širenje zaraze“, branio se pred sudom Stevanović.

Saslušani su brojni svedoci, većinom osoblje ustanove čiji su iskazi uglavnom išli u prilog direktorovim navodima da se zaraza nije mogla sprečiti bez obzira na to što su preduzete sve mere moguće u tom trenutku. I današnje svedočenje medicinske sestre u ustanovi Emine Ćuruvije bilo je slične sadržine mada je ona priznala da se mnogih stvari koje su se tada dešavale ne seća, jer su od izbijanja zaraze u domu, prošle četiri godine.

Tom činjenicom opravdala je i nedoslednosti u svom današnjem iskazu koji su se znanto razlikovali od onoga što je govorila pred Višim javnim tužilaštvom gde je takođe svedočila nakon što je Stevanović uhapšen. Na pitanje sudije Ivane Milovanović šta se promenilo u radu Gerontološkog centra od 15. marta 2020. godine kada je proglašena epidemija Covida 19, Emina je objasnila da se krenulo sa strožim merama za sprečavanje širenja bolesti.

„Na posao smo dolazili svojim prevozom i pre ovog datuma a posle posete epidemiloga i po njihovoj preporuci, korisnici su obrokovali u svojim sobama. Posete su bile zabranjene, ja nisam nikoga videla da dolazi“, kazala je Ćuruvija.

Na ovu njenu izjavu reagovala je sudija Milovanović i predočila joj njen iskaz pred tužilaštvom gde je poimence navela korisnike koji su imali posete a Emina je tada objasnila da su od tih događaja prošle četiri godine pa da ne može svega da se seti. Istakla je da se prema njenom mišljenju, preduzimalo sve što je moglo, te da je direktor lično sa zdravstvenim osobljem merio pacijentima temperaturu. Na pitanje sudija šta se radilo sa korisnicima koji su imali temperaturu te da li su testirani, ona je odgovorila da su obaveštavani lekari ali da opšteg testiranja nije bilo sve do 12. aprila.

Viši javni tužilac Lidija Simović je Ćuruviju upitala da li je problem izmakao kontroli jer epidemiolog nije došao kada je trebalo ili organizacija rada nije odgovarala zahtevima situacije, na šta je ona odgovorila da smatra da je epidemilog trebao ranije da dođe.

Smatram da je virus bio takav da se i pored svega što je preduzeto širio, te da se to nije desilo samo u našoj ustanovi“, zaključila je Ćuruvija.

Sudija Milovanović sledeći glavni pretres zakazala je za 7. oktobar kada treba da bude saslušana još jedna radnica Gerontološkog centra ali i ekspert sudske medicine dr Radovan Karadžić.

Ukoliko bude osuđen, Stevanoviću preti kazna od čak 12 godina zatvora. On se brani sa slobode a u pritvoru je proveo godinu dana.

VIDEO: Suđenje Darku Šariću: Ukinuta mera kućnog pritvora

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare