Da bi neko postao službenik Bezbednosno-informativne agencije, treba da ima “visok nivo samokontrole, taktičnosti i odmerenosti”. Neophodno je i da bude staložena, pribrana osoba, da donosi “promišljene odluke i u kritičnim situacijama”, zapravo da bude sve ono što direktor BIA Aleksandar Vulin nije.
Jedan od načina da se postane pripadnik BIA je da se završi Akademija za nacionalnu bezbednost (ANB) koju vodi ova služba. Upis za narednu školsku godinu je trenutno u toku, a BIA je na svom sajtu istakla kakve kandidate traže, prenosi N1.
Brzim pregledom potrebnih osobina i veština, stiče se utisak da se kandidat javlja za posao u nekoj korporaciji – traže se dinamičnost, preduzimljivost, samostalnost u poslu, pouzdanost, odgovornost, sposobnost rada pod pritiskom.
Međutim, detaljnijim čitanjem profila budućeg pripadnika službe jasno je da to nije običan kancelarijski posao. Jer onaj ko želi da radi u BIA mora da ima “svest o trenutku, poziciji u međunarodnom okruženju i bezbednosnim izazovima pred Srbijom”, kao i rešenost da “svoje sposobnosti i profesionalna znanja uloži u posao zaštite bezbednosti Srbije”.
Takva osoba mora da bude “odvažna”, da ima “visok nivo samokontrole, taktičnosti i odmerenosti”. Neophodno je i da bude staložena, pribrana i da donosi “promišljene odluke i u kritičnim situacijama”.
Raznovrsnost situacija s kojima se budući pripadnici mogu suočiti od njih zahteva da budu snažaljivi, prilagodnjivi, fleksibilni i kreativni.
U poslednjem setu neophodnih osobina navode se “socijalne veštine i sposobnosti za rad sa ljudima”, među kojima se posebno ističe komunikativnost, ubedljivost, prodornost “i ne manje važna veština slušanja”.
ANB svake godine upisuje 30 polaznika, od kojih će neki po završetku školovanja postati pripadnci BIA. Ove godine Agencija je objavila i promo spot, koji je emitovan na RTS, a u kojem poziva kandidate da se prijave.
Slogan kampanje “Sve se menja, služba ostaje” naišao je na burne reakcije u javnosti. Božo Prelević, advokat i nekadašnji koministar u Ministarstvu unutrašnjih poslova posle smene vlasti 2000. godine, rekao je za N1 da ova poruka usađuje crva paranoje u građane.
BONUS VIDEO: Aleksandar Vulin u kratkim crtama
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar