Suđenje predsedniku kompanije "Delta holding" Miroslavu Miškoviću, njegovom sinu Marku, vlasniku Nibens korporacije Milu Đuraškoviću, kao i ostalim optuženim za utaju poreza, odnosno malverzacije sa kruševačkom Fabrikom maziva (FAM), još uvek nije pravosnažno okončano, a kako je za portal Nova.rs potvrdila portparolka Apelacionog suda Mirjana Piljić, žalbena sednica biće održana u septembru, nakon čega bi, ovaj osmogodišnji postupak, konačno trebalo da dobije i epilog.
Postupak protiv Miškovića ušao je u osmu godinu, a započeo je njegovim hapšenjem još u decembru 2012. U pritvoru je proveo sedam meseci, a nakon što je položio jemstvo od 12 miliona evra, najveće u istoriji srpskog pravosuđa, omogućeno mu je da se brani sa slobode.
Specijlani sud u Beogradu, Miškovića je u martu 2019. osudio na dve i po godine zatvora zbog poreske utaje, dok je njegovom sinu Marku izrečena kazna od godinu dana kućnog zatvora. Ovo je druga prvostepena presuda izrečena Miškovićima, jer je prethodnu iz 2016. kojom su bili osuđeni na pet odnosno tri i po godine zatvora, ukinuo Apelacioni sud i naložio da se suđenje ponovi.
Konačnu presudu će doneti Apelacioni sud, koji je još u decembru prošle godine primio žalbe, ali do danas nije održao sednicu na kojoj će one biti razmotrene.
Slučaj Mišković od početka izaziva veliku pažnju javnosti, a pratile su ga brojne kontroverze. Prvobitnom optužnicom, Mišković i ostali su bili optuženi i za malverzacije sa putarskim preduzećima, ali su te optužbe pravosnažno odbačene ranije.
Vlasnik Delte je sve vreme negirao optužbe koje mu se stavljaju na teret, tvrdeći da je čitav postupak politički montiran. Tome u prilog išli su i brojni nastupi najpre premijera, a potom predsednika Aleksandra Vučića koji ga je nebrojano puta označio u javnosti kao „tajkuna koji je opljačkao zemlju“, kršeći pritom najpre zakonom propisanu pretpostavku nevinosti. Mišković je zbog ovakve atmosfere u društvu na suđenje dovodio i strane posmatrače, što nije često zabeleženo u srpskom pavosuđu.
Da je sud sve vreme trpeo politički pritisak, otkrio je bivši sudija Vladimir Vučinić, koji je najpre presedavao sudskim većem koje je sudilo Miškoviću. On je tada ispričao da su pritisci postali nepodnošljivi u trenutku kada je Miškoviću privremeno vratio oduzeti pasoš kako bi mogao da otputuje u inostranstvo na služnbeni put, na šta je imao svako pravo predviđeno zakonom. Nakon toga, napustio je sudsku funkciju i danas se bavi advokaturom.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar