Apelacioni sud u Nišu ukinuo je rešenje o potvrđivanju optužnice protiv Srđana Jankovića i Dejana Dejana, osumnjičenih za ubistvo dvogodišnje devojčice Danke Ilić, marta 2024. godine u Boru. Pomenuti slučaj ostaće u senci niza pitanja na koja do danas nemamo odgovore, a koja bi mogla biti ključna u rasvetljavanju svih okolnosti vezanih za ovaj slučaj. Portal Nova.rs otkriva koji su najveći propusti u pomenutom slučaju koji je uznemirio region.
Apelacioni sud je, usvajanjem žalbi branilaca osumnjičenih, ukinuo rešenje o potvrđivanju optužnice i predmet uputio na ponovno odlučivanje prvostepenom sudu, navedeno je u saopštenju Apelacionog suda u Nišu.
Srđan Janković i Dejan Dragijević, radnici JKP „Vodovod“ iz Bora, optužnicom se terete za ubistvo Danke Ilić. Kobnog dana, kako tvrdi tužilaštvo, oni su kolima devojčicu udarili u Banjskom polju, nedaleko od imanja porodice deteta, a potom njeno telo stavili u automobil. Devojčica se u nekom trenutku osvestila i oni su je ubili, a potom bacili telo na deponiju, a zatim se Dragijević narednih dana vratio i premestio telo.
Iako je optužnica trebalo da da odgovore na gotovo sva pitanja vezana za slučaj Danke, većina pitanja ostala je i danas nepotpuna ili bez odgovora. Optužnica je puna rupa u slučaju, a najveći propust u ovom slučaju jeste to što do danas nije pronađeno telo deteta.
Nadležni službe su danima pretraživale Banjskom polje, sela u okolini, ali telo nije pronađeno. Postavlja se pitanje i kako je moguće da policija nije pronašla telo ukoliko su osumnjičeni najpre priznali ubistvo Danke Ilić i do detalja objasnili šta se tog dana dešavalo.
Osumnjičeni su naknadno povukli priznanja, tvrdeći da su im iznuđena batinama i povodom ovih navoda formiran je poseban predmet.
Još jedan ključni propust jeste nedostatak materijalnih tragova, pa je pravo pitanje na čemu se zaista bazire optužnica protiv Jankovića i Dragijevića.
Inače, na svim analiziranim tragovima koji se odnose na mesto zločina nisu pronađeni biološki tragovi male Danke. Reč je o tragovima na automobilu, ali i iz same unutrašnjosti vozila. DNK tragovi su ključni za slučaj jer osumnjičene vezuju za mesto zločina.
Tačnije, tokom istrage analizirano je više od 500 tragova, a ni na jednom nije pronađen DNK devojčice.
Ipak, pošto DNK traga nema, sve oči bile su uprte u analizu GPS kretanja osumnjičenih na dan nestanka devojčice.
Na osnovu analiza utvrđeno je da su osumnjičeni kobnog dana bili u Banjskom polju, što oni ne poriču. Policija je još na početku istrage saopštila da su se oni, nedaleko od imanja porodice Ilić, zaustavili u kritičnom periodu i da je utvrđeno njihovo zadržavanje na tom mestu.
Ipak, novinari „Insajdera“ su, u međuvremenu, došli do izveštaja veštačenja GPS uređaja u vozilu „Vodovoda“, na osnovu kojeg je i rekonstruisano kretanje dvojice osumnjičenih 26. marta.
Kako je otkrio pomenuti medij, kada se podaci veštaka uporede sa tvrdnjama koje je policija javno saopštila posle hapšenja dvojice osumnjičenih, dolazi do ozbiljne razlike u vremenu zaustavljanja vozila. Tako veštaci tvrde da se vozilo „Vodovoda“ ispred kuće porodice majke Danke zaustavilo i okrenulo za ukupno 53 sekunde. Policija je tvrdila da je zaustavljanje trajalo dva i po puta duže. Tako je Bratislav Gašić, u to vreme ministar unutrašnjih poslova, tvrdio da se vozili ispred kapije zadržalo dva i po minuta, pisao je Insajder.
Razlika između policije i veštaka je i u vremenu zadržavanja dvojice osumnjičenih na deponiji na kojoj su, kako tvrdi policija, bacili telo devojčice. Policija je tvrdila da su se Janković i Dragijević na tom mestu, na starom banjskom putu, zadržali 109 sekundi. Veštaci su utvrdili – 80 sekundi.
Takva neslaganja kada su u pitanju podaci veštačenja i onih koje je saopštavao tadašnji ministar policije – ukazuju na dodatne propuste koji su se dešavali u slučaju potrage za nestalom dvogodišnjom devojčicom.
Podsetimo, devojčica Danka Ilić nestala je 26. marta. Tog dana njena majka prijavila je policiji da joj je dete nestalo sa imanja u Banjskom polju. Nakon opsežne potrage koja je usledila, tadašnji ministar Bratislav Gašić rekao je da su dve osobe uhapšene zbog ubistva devojčice u Boru.
Optužnicom se Srđan Janković i Dejan Dragijević terete za krivično delo teško ubistvo u saozvršilaštvu, dok je Radoslav Dragijević optužen za krivična dela pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog dela i neprijavljivanje krivičnog dela i učinioca.
U ovom slučaju bio je priveden i rođeni brat Dejana Dragijevića, Dalibor, jer mu je navodno pomagao da ukloni telo. Dalibor Dragijević je prebijen u policijskoj stanici i u obdukcionom nalazu navodi se da je nasilna smrt. Niko do danas nije uhapšen zbog prebijanja čoveka nasmrt.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare