Viši sud u Nišu izrekao je danas kazne od po godinu dana zatvora Aleksinčaninu Ognjenu Petkoviću (22) i njegovom sugrađaninu Zoranu Trajkoviću zbog učestvovanja u tuči u kojoj je smrtonosne povrede zadobio Aleksa Stojmenović (25).
Više javno tužilaštvo je Ognjena teretilo za tešku telesnu povredu sa smrtnim ishodom i tražilo da mu se izrekne kazna zatvora od najmanje devet godina. Međutim, sudsko veće kojim je predsedavala sudija Valentina Miladinović Pešić ustanovilo je da nije dokazano da je Petković zadao smrtonosni udarac, pa je delo za koje se teretio prekvalifikovano za učestvovanje u tuči.
„Ovo veće nije moglo da utvrdi da je došlo do kontakta Ognjenove ruke sa telom oštećenog, dakle nije bilo uzročno posledične veze sa nastupanjem smrtne posledice. Za postojanje teške telesne povrede sa smrtnim ishodom potrebno je da postoji individualizovana radnja, na snimku se ne vidi da je Ognjen zadao udarac pesnicom Aleksi već pokreti većeg broja lica. Nema dokaza da je došlo do direktnog kontakta sa Aleksinim vratom Ognjenove ruke, nije bilo moguće precizno utvrditi ko je i čime zadao udarac. S obzirom na to da nisu ispunjeni uslovi za postojanje teške telesne povrede sa smrtnim ishodom delo smo prekvalifikovali u učestvovanje u tuči“, navela je sudija Miladinović Pešić.
Obrazlažući visinu izrečene kazne, sudija je istakla da su od olakšavajućih okolnosti uzete u obzir lične i porodične prilike Petkovića i Zorana Trajkovića a od otežavajućih jačina zaštićenog dobra, odnosno da je došlo do smrti jedne mlade osobe.
Petković je bio optužen je da je 16. maja 2021. godine na rođendanskom slavlju, tokom tuče zadao smrtonosni udarac Aleksi pa se teretio za tešku telesnu povredu sa smrtnim ishodom za šta je propisana kazna zatvora od dve do 12 godina. Kako je navelo Više javno tužilaštvo, tokom tuče koja je izbila na proslavi 18. rođendana na terasi ugostiteljskog objekta u Aleksincu, nakon gurkanja Ognjen je snažno zamahnuo desnom rukom ka levoj gornjoj strani tela pokojnog Alekse i udario ga u levu stranu vrata usled čega je došlo do rascepa leve vertebralne pršljenske arterije pa je mladić od posledica povrede preminuo u niškom UKC.
Međutim, njegov branilac Saša Knežević je istakao da nema dokaza da je Ognjen zadao smrtonosni udarac i ukazivao na drugačije mehanizme kobnog povređivanja a od strane drugih lica. Zbog učestvovanja u tuči bio je optužen i Miloš Stanković ali je on zaključio sporazum o priznanju krivičnog dela i dobio novčanu kaznu.
Maloletnici, takođe učesnici kobnog obračuna sankcionisani su u posebnom postupku.
Ovo je prvostepena presuda na koju pravo žalbe Apelacionom sudu imaju i odbrana i tužilaštvo.
Tokom izricanja presude u sudnici je bila rodbija stradalog mladića, uključujući i njegovu majku Draganu Nikolić. Mada je uvek nakon izlaska iz sudnice razgovarala sa novinarima, ovoga puta, vidno uznemirena to je odbila da učini.
Na prethodnom glavnom pretresu ona je opisala kako je gubitak sina na nju uticao.
„Ja sam mama ubijenog Alekse Stojmenovića, to je postao moj identitet od tog dana kada je on umro. Svako ko je to doživeo, zna da je ta vrsta bola najviša na lestvici koju psihijatrija prepoznaje. To su osećaji majke koja je koračala za sandukom svoga sina. Moj cilj je sada pravda, ne želim da ime moga sina postane brojka u spisima predmeta, već da pravda nosi Aleksino ime“, kazala je tada potresena žena.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare