Petoro mladih ljudi, među kojima je i troje dece, poginulo je u stravičnoj saobraćajnoj nesreći koja se protekle subote dogodila na putu Raška-Kraljevo kod mesta Ušće, kada je došlo do sudara oklopnog vozila Vojske Srbije i civilnog automobila. U danima nakon nesreće, spekuliše se o tome da li je vozač oklopnjaka bio pod dejstvom alkohola u trenutku sudara, a dok se nadležni o tome ne oglašavaju, advokat Ivan Simića za Nova.rs ističe da ovom slučaju, kao i mnogim drugim, javnost neće dobiti odgovore koji ih interesuju.
U teškoj nesreći poginuo je Danijel Lazović, njegovo troje dece, kao i njihova komšinica Dijana K. koja je bila sa porodicom u automobilu, dok je Danijelova supruga i majka nastradale dece, Mirjana, preživela. Nesreća se dogodila kada je na putničko vozilo, u kojem se nalazila porodica, naletelo vojno borbeno vozilo koje je teško skoro 17 tona.
Advokat Ivan Simić ističe za Nova.rs da je ovo, pre svega, jedna teška saobraćajna nesreća, sa fatalnim posledicama u kojoj je stradala jedna porodica, odnosno otac i troje dece.
„Ovo je jedan težak događaj i deluje kao da neko želi da se on „gurne pod tepih“. Prvo i osnovno, kao neko ko je služio vojni rok, moram da primetim da je vrlo začuđujuće i iznenađujuće što se desila upravo ovakva nesreća u kojoj je učestvovalo vozilo Vojske Srbije. Vojska je ta koja bi trebalo da nas, kao narod, zaštiti, a ne da nas ugrožava na bilo koji način“, kaže naš sagovornik.
Advokat za naš portal naglašava da ne pripisuje nesreću nikome i da je neophodno da se utvrde sve okolnosti pod kojima je došlo do ove tragedije. To je neophodno kako bi se saznalo da li je, u pitanju, propust vozača Vojske Srbije.
Takođe, neophodno je da se utvrdi da li je bio pod dejstvom alkohola.
„Nažalost, smatram da nećemo dobiti odgovore na ova pitanja, kao i na mnoga druga u slučajevima čija su dešavanja vršila degradaciju našeg sistema. Ukoliko se utvrdi da je vozač oklopnog vozila bio pod uticajem alkohola to je nedopustivo i predstavlja veoma zabrinjavajuću činjenicu. Ukoliko se neko odluči na poziv profesionalnog vojnika, podrazumeva se da on, kao vojnik, vodi drugačiji život u odnosu na nas, obične ljude. Nikakav problem ne predstavlja da neko sedne i popije čašu vina ili nekog drugog pića, ali to ne sme da bude osoba koja je na dužnosti, ne sme biti vojnik. Ovakva događaj dovodi u pitanje sam moral pripadnika Vojske Srbije“, objašnjava advokat Simić.
On posebno naglašava da je tradicija srpskog vojnika takva da uvek bude na braniku otadžbine, ali da ovakva događaj predstavlja propust čitavog sistema i ukazuje na stanje u ustanovama Srbije.
„Ne želim da degradiram Vojsku Srbije, niti ceo sistem odbrane, ali ovakve neželjenje situacije predstavljaju upozorenje. Profesionalci, bilo koje struke, ne smeju imati toleranciju na alkohol, niti bilo koje druge opasne navike“, kaže advokat i dodaje:
„Opasno je ukoliko se ispostavi da je pripadnik Vojske Srbije bio pod uticajem alkohola. Kada je reč o alkoholu, zakon je restriktivan i kod običnih građana. U ovom slučaju, da li će procenat alkohola biti uzet kao neka otežavajuća okolnost, zavisi od suda i njegove procene, nakon što se utvrde sve okolnosti koje su dovele do ovakve nezgode. Može da se ispostavi i da vozilo nije bilo ispravno, što onda povlači još nečiju odgovornost ili neku drugu vrstu odgovornosti, ali to je samo primer“.
Advokat izražava i zabrinutost.
„Moram da istaknem da je ponašanje sugrađana nedopustivo. Nisam primetio empatiju kod ljudi. Pet osoba je stradalo, od toga tri mlada života, a tek danas se proglašava Dan žalosti, a u međuvremenu se održava koncert u gradu u kom se tragedija dogodila. Stiče se utisak kao da je nesreća ‘drugog reda'“, kaže Simić.
On za kraj zaključuje da ne treba odmah pripisivati odgovornost pojedincu, ali da je neophodna pojačana odgovornost kod lica koja nose uniformu.
Podsetimo, pripadniku Vojske Srbije juče je određen pritvor do 30 dana, nakon što je saslušan u Višem javnom tužilaštvu u Kraljevu.
On je odmah uhapšen nakon nesreće i njemu se na teret stavlja da je izvršio teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Bonus video: Pravila za vojsku su drugačija
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare