"Odluka o ukidanju pritvora Goranu Vesiću, bivšem ministru saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture je praktično znak da istraga protiv njega treba da bude obustavljena", objašnjava advokat Ivan Simić.
Po njegovim rečima, ova odluka je u najmanju ruku čudna, ali predstavlja i dokaz da izvršna vlast utiče na pravosuđe.
„Ovom odlukom je potpuno derogirano pravosuđe kao grana vlasti, jer odluka Krivičnog vanraspravnog veća (KV) da se Vesiću ukine pritvor je praktično oslobađajuća presuda i od njegovog gonjenja može da se praktično i odustane. Pustite odmah čoveka, jer je bolestan. Ispada da je i mera određivanja pritvora bila samo dnevnopolitička stvar da bi se smirila javnost a ne odluka pravosudnih organa“, objašnjava za Nova.rs advokat Ivan Simić.
Po njegovim rečima, postoje tri stepena sumnje u postupku.
„Grubo rečeno, postoje osnovi sumnje, to je da postoje indicije da je izvršeno krivčno delo, zatim tu je osnovana sumnja što je već početak istrage sa više podataka i opravdana sumnja, što je već stepen kada dolazi do podizanja optužnice i onda sledi sudski potupak“, objašnjva Simić.
Dodaje i da u ovom slučaju vanpretresno veće kaže da nema osnovane sumnje da je Vesić učinio delo mu se stavlja na teret.
„Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu je rešavajući o žalbama VJT i branioca osumnjičenog, ukinulo pritvor osumnjičenom Goranu Vesiću, nalazeći da iz naredbe o sprovođenju istrage kao ni iz dokaza koje je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu dostavilo u spisima predmeta, za sada ne proizilazi osnovana sumnja da je izvršio krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti iz čl. 288 st. 2 KZ u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti iz čl. 278 st. 3 u vezi sa st. 2 KZ, a što je neophodan uslov da bi se prema bilo kom licu mogao odrediti pritvor. Istraga se pokreće protiv lica za koje postoje osnovi sumnje da je učinilo krivično delo, odnosno skup činjenica koje posredno ukazuju da je učinjeno krivično delo ili da je određeno lice učinilac krivičnog dela. Međutim, pritvor se može odrediti samo protiv lica za koje postoji osnovana sumnja da je učinilo krivično delo, što je skup činjenica koje neposredno ukazuju da je određeno lice učinilac krivičnog dela. Dakle, da bi se prema nekom licu mogao odrediti pritvor neophodno je da postoji viši stepen sumnje u odnosu na stepen sumnje koji je dovoljan za pokretanje istrage. Imajući u vidu da javni tužilac za svoje tvrdnje navedene u naredbi za sprovođenje istrage za sada nije priložio dokaze koji ukazuju na postojanje osnovane sumnje, veće je stava da u ovom momentu nema osnovane sumnje za postojanje uzročno-posledične veze, između, od strane tužioca opisanih radnji i propuštanja osumnjičenog Gorana Vesića, sa nastupelom posledicom“, navodi se u saopštenju i dodaje:
„Kako je prilikom odlučivanja o pritvoru sud dužan da na prvom mestu utvrdi da li postoji osnovana sumnja da je lice za koga se pritvor predlaže izvršio krivično delo, a što u konkretnom slučaju za sada ne proizilazi, to je veće ocenilo da su bez značaja žalbeni navodi VJT u pravcu postojanja uticaja na svedoke i drugih bojazni koje ZKP propisuje u čl.211 st.1 u tač.1 do 4, pa je osumnjičenom Goranu Vesiću ukinuo pritvor i naložio da se odmah pusti na slobodu. Ukidanje pritvora ne utiče na dalje vođenje istrage“.
Podsetimo, zbog pada nadstrešnice prošle nedelje je privedeno 13 osoba.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare