Ministarstvo zdravlja zabranilo je zdravstvenim radnicima iz državnih ustanova dopunski rad zbog opasnosti od širenja zarazne bolesti COVID19.
„Za vreme trajanja vanrednog stanja, koje je uvedeno radi suzbijanja i sprečavanja širenja zarazne bolesti COVID19 i zaštite stanovništva, zabranjuje se angažovanje zdravstvenih radnika, saradnika i drugih lica zaposlenih u zdravstvenim ustanovama iz Plana mreže u dopunskom radu“, stoji u odluci Ministarstva zdravlja.
Odluka koju potpisuje ministar zdravlja Zlatibor Lončar prosleđena je svim direktorima zdravstvenih ustanova a, kako piše, rok za njenu primenu je – odmah.
Dr Milan Dinić, predsednik Lekarske komore Srbije smatra da se radi o očekivanoj i opravdanoj odluci, iz dva razloga.
„Prvo, treba sprečiti širenje zaraze i opšta preporuka zdravstvenim radnicima i jeste da nakon rada u matičnoj instituciji treba da budu u nekom vidu izolacije, odnosno smanjenog kontakta sa drugim ljudima.
Drugi razlog je taj što je potrebna mobilizacija svih zdravstvenih radnika i apsolutno raspoloživost svih da bi mogli da odgovorimo izazovu ove vanredne situacije“, kaže dr Dinić za Nova.rs
Dopunski rad se, inače, u redovnim okolnostima organizuje i u državnim i u privatnim zdravstvenim institucijama, a zdravstveni radnik sme da na dopunskom radu bude angažovan najviše trećinu radnog vremena.
„Prema mojim saznanjima, zabrana se striktno poštuje, svi su shvatili ozbiljnost situacije“, ocenjuje za naš portal doktor Vladan Šubarević iz Instituta za majku i dete.
Što se tiče uticaja ove odluke na dostupnost medicinskih usluga u privatnom zdravstvu, dr Šubarević ocenjuje da će možda privremeno biti zatvorene one ordinacije koje isključivo nude konsultantske usluge, ali napominje da je takvih relativno malo.
„Većina privatnih praksi ima sopstvene stalno zaposlene lekare, tako da na njih ova zabrana neće uticati , uostalom, sad je prioritet borba protiv koronavirusa, pa se potražnja za ostalim uslugama smanjila“, objašnjava dr Šubarević.
U „Medigroup“ za Nova.rs kažu da svoje poslovanje generalno zasnivaju na stalno zaposlenim lekarima, te da u tom smislu taj privatni zdravstveni sistem poštuje ovu i sve odluke Ministarstva zdravlja i Vlade Republike Srbije i prilagođava pružanje zdravstvenih usluga novonastaloj situaciji u zemlji.
„Poštujemo sve propisane algoritme, sa posebnim naglaskom na nošenje zaštitne opreme, mere dezinfekcije i higijene. Sprovodimo trijažu pacijenata u posebnim izolacionim jedinicama i na taj način povećavamo stepen sigurnosti za pacijente i zaposlene pre, u toku i posle vršenja potrebnih pregleda, dijagnostike, intervencija, operacija. To je u ovom momentu najvažniji scenario za sve nas“, kažu u „Medigroup“.
Dr Slavicu Đukić Dejanović, koja je obavljala dužnost ministarke zdravlja od 2012. do 2014. godine pitali smo da li sprovođenje odluke o zabrani rada u privatnom sektoru zahteva brzu reorganizaciju
„Protivepidemijske mere se ne mogu efikasno kontrolisati i u dopunskom radu“, objašnjava dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja u aktuelnoj Vladi i bivša ministarka zdravlja.
Na naše pitanje da li će sprovođenje mere zabrane konsultantskog rada zahtevati dodatnu reorganizaciju i u državnom i u privatnom sektoru, Đukić Dejanović odgovara da neće, pošto se radi o meri ograničenog trajanja, i to tokom epidemije koja je zdravstvu već nametnula prilagođavanje.
Pratite nas i na društvenim mrežama: