Umesto da na jesenjem školskom raspustu svi porodično uživaju, Aleksandra Stojičić iz Beograda i njena četvorogodišnja ćerka Dunja provele su ove dane u bolnici, gde su se lekari, doslovno rečeno, borili za oko ove devojčice. Prema rečima ove majke, devojčica je petak provela na rođendanu, a tom prilikom joj je devojka u igraonici crtala po licu. Boja se posle nekoliko sati razmazala i ušla u oko i napravila ogroman problem, zbog čega je završila kod doktora.

Beograđanka Aleksandra Stojičić podelila je sa čitaocima portala Nova.rs stravično iskustvo koje je doživelo njeno dete (4), kada su bili na rođendanu u jednoj igraonici.

Kako kaže, želela bi da skrene pažnju na popularni „fejs pejting“ odnosno boje kojima devojke koje rade u igraonici crtaju po licu deci. Te boje su kod njene Dunje izazvale ogromnu alergijsku reakciju po licu, a najviše je „stradalo“ oko koje je bilo zatvoreno puna četiri dana.

Naglašava da je veoma važno da roditelji budu oprezni, ali i devojke koje se time bave: da kupuju samo prirodne i proverene boje, a ne veštačke i pune konzervansa.

PROČITAJTE JOŠ:

„Ne bih volela da se ovom prilikom naljute te devojke koje crtaju, one su zaista divne i pažljive i verujem da nemaju nikakvu lošu nameru, ali bi trebalo da povedu računa o bojama koje koriste. Danas se na tržištu podmeće sve i svaša, čak su i one skupe boje veštačke. Ipak su to mala deca, nisam ni ja imala svest o tome da te boje mogu da proizvedu ovakve probleme kakvi su se nama desili. Jer, verujte, ovo je zaista bilo zastrašujuće“, priča Aleksandra.

Prvog dana ništa, drugog svrab i peckanje

Mala Dunja je, kako kaže njena majka Aleksandra, želela da joj devojka u igraonici nacrta na licu jednoroga. Zbog toga je imala na licu mnogo „šljokičastih boja“.

„To je bilo zaista slatko i boje su bile izvanredne. Prelivale su se i roze i ljubičasta i srebrna.. Razne boje. I to je stajalo tri-četiri sata, a onda je crtež razmrljavio, verovatno od znoja. Dunja je brisala rukom lice i nekako svu tu boju nagomilala u desno oko. Umesto da me pozove da joj pomognem da se obriše, ona se sama umila i napravila još veću štetu. Počela je da plače, govoreći da je peče“.

Ilustracija dete Foto:Germano Poli / Alamy / Alamy / Profimedia

Kada joj je mama isprala lice, Dunju je prestalo da pecka. Nastavila je da se igra. Sve je bilo u redu do sutradan, kada se požalila da je boli oko.

Aleksandra kaže da je imala sitne tačkice po licu, ali im nije pridavala značaj, misleći da je sigurno od crteža. Nije slutila da je situacija ozbiljna.

„Dete je počelo da plače kako je boli oko, sve više je bilo crveno i sve se više zatvaralo. Dunja je bila nervozna, i sitne tačkice su joj se proširile svuda po vratu, češala se neprestalno. Kada smo otišli u bolnicu, odmah sam rekla da smo juče bili na rođendanu i da su Dunji crtali po licu i doktor je rekao: ‘Da, ovo je reakcija od boja’. Nije mi bilo jasno, nije prvi put da su joj crtali lice. Pritom, bilo je još dece kojima je devojka crtala po licu“, objašnjava majka.

Foto: Shutterstock

Međutim, jedina Dunja je imala alergijsku reakciju na boje.

„Oko joj je bilo u katastrofalnom stanju! Suzilo je i bilo skroz zatvoreno i natečeno. Došlo mi je bilo da vrištim od besa. Dobila je kortikosteroide, antibiotik, antibiotsku mast, kapi za oči i morala je da primi injekciju. Horor, horor. Umesto da smo na produženom vikendu koji smo planirali, mi smo svaki dan išli na kontrolu. Toliko smo i suprug i ja bili uplašeni, pomišljali smo i na najgore, da može da ostane bez oka“, priča majka.

Pedijatar: „Ova tehnika može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema“

Pedijatar dr Saša Milićević potvrdio je da ova, naočigled bezazlena i zanimljiva tehnika, može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

„Bilo je takvih slučajeva, nažalost, ne vodi se računa o tim bojama. Koriste se razne kreme, boje i preparate na koje dečja koža dobija alergijsku reakciju. Te materije mogu da deluju kao konzervans i dete koje ima sklonost ka alergiji vrlo lako može da je dobije na licu, ali može da se proširi i na druge delove tela“, objašnjava pedijatar.

Dete u bolnici, bolnica
Foto: Shutterstock

Dodaje da čak i kod prirodnih boja treba biti na oprezu jer sigurno u sebi imaju neki „sumnjiv“ sastojak, kako bi bile što postojanije.

„Da ne govorim tek o onim bojama koje su pune hemije i hemikalija, a kojima se se takođe crta. U tim slučajevima pored alergija, može doći i do ozbiljnih infekcija za koje je potrebna stručna pomoć, kao u ovom slučaju“, navodi dr Milićević.

BONUS VIDEO: Ima li vakcine protiv alergije?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar