Požar koji je u maju goreo na deponiji „Duboko“ i kancerogeni dim koji je tri nedelje gušio Užičane, samo su deo problema koji je odavno kulminirao ali niko nije reagovao. Reakcije nema i dalje ali se dubina problema „Duboko“ svakodnevno uvećava. Izveštaji Zavoda za javno zdravlje(ZZJZ) Užice godinama unazad potvrđuju petu kategoriju vodotokova u blizini deponije. Svi se završavaju sa sugestijom neophodnosti prerade otpadnih voda ali se nikada ništa nije preduzelo.
Deponijski otrovi koji rekom Lužnicom protiču kroz plodnu Lužničku dolinu i truju sve pred sobom, zagađuju zemljište i ulivaju se u sliv Zapadne Morave, i dalje ne predstavlja alarm za državu koja čak planira skoro četiri puta veću deponiju na istom mestu. Tome se protive građani Užica koji više od dva meseca ne dozvoljavaju nelegalan rad deponije i zahtevaju njeno zvanično i konačno zatvaranje.
Od 2012.godine ZZJZ Užice radi stručnu analizu vode Turskog potoka u koji se izlivaju deponijske vode a koji se uliva u reku Lužnicu. Od 2018.godine u izveštajima stoji da je površinska voda Turskog potoka pete kategorije. Još se kaže da su otpadne vode nezadovoljavajućeg kvaliteta za ispuštanje u reku recipijent i da su opterećene organskim materijama, da je povećana biohemijska i hemiska potrošnja kiseonika, povećan ukupan fosfor, koncentracija hroma i arsena, kao i bakterijološko zagađenje. U nalazima tokom požara se navodi da su u površinskoj vodi detektovani i fluoridi. Još se navodi da se takva voda ne može koristiti ni u jednu svrhu, što znači ni za navodnjavanje poljoprivrednih površina.
Iznenađujuće je da ZZJZ o tome nije obavestio građane iako je uloga ove institucije da štiti zdravlje stanovništva. Očekivano je da je uputilo obaveštenje stanovništvu da je voda u Lužničkoj dolini neupotrebljiva, ali to se od strane ove ustanove nije desilo. Zašto je to tako, pitali smo direktorku Zavoda za Javno zdravlje dr. Mariju Palikuću.
„Mi nemamo obavezu, odnosno, nismo nadležni da obaveštavamo građane već samo naručioca naše usluge. U ovom slučaju to je JKP Duboko sa kojim imamo ugovor da kvartalno radimo analize površinskih voda Turskog potoka i otpadne vode iz lagune. Izuzev situacija kada je naručilac naše usluge Grad Užice, što podrazumeva da će ga koristiti organi gradske uprave i inspekcijske službe i mogu da se nađu na sajtu grada. Analizu površinskih voda smo sve vreme radili tokom požara po nalogu vodnog inspektora i ti rezultati su bili na sajtu grada. O svim rezultatima smo obaveštavali i sve relevantne zdravstvene ustanove“, kazala je za Nova.rs Palikuća.
Na pitanje šta je ZZJZ preduzeo po pitanju analize zemljišta u koje se izliva zatrovana voda, Palikuća tvrdi da je inicijativa sa njihove strane potekla ali da odgovor od „nadležnih“ nisu dobili.
„Mi smo svim relevantnim ministarstvima, zbog ekološke katastrofe koja je nastupila na delu teritorije grada, poslali preporuke na našu inicijativu, da se pojača nadzor nad hranom i zemljištem. Međutim, mi do današnjeg dana nismo dobili nikakav odgovor. Sve mere koje smo preduzeli smo izneli u izveštaju Javnom tužilaštvu“, dodaje Palikuća.
ZZJZ Užice je merio i kvalitet vazduha pa su na nekoliko dana u izveštajima stajale preporuke da se u vremenu kada se oseća dim zatvaraju prozori i ne boravi na otvorenom prostoru, jer su merene vrednosti daleko iznad dozvoljenih. Međutim, činjenica da se zbog deponijskog požara u vazduhu nalaze kancerogeni dioksini i furani, zanemarivana je obrazloženjem da Srbija nema uređaje za njihovo merenje. Preporuka da se zbog takvih uslova nose maske je izostala, pa sem informacija na sajtu, nije bilo apela u sredstvima javnog informisanja, što u uslovima ekološke katastrofe nije razumljivo. U skladu sa tim smo pitali i direktorku ZZJZ, da li je i na nju vršen politički pritisak, na šta je rekla da toga apsolutno nije bilo.
Ako ZZJZ nije nadležan da obaveštava i brine o zdravlju građana, pitali smo i naručioce analiza Grad Užice i Regionalni centar za upravljanje otpadom „Duboko“, da li su nadležni oni i čemu su im koristile te analize i šta su oni preduzeli kako bi zaštitili zdravlje građana? Odgovor je stigao od JKP „Duboko“. Interesantno je da su se osvrnuli na retke rezultate kada površinska voda nije bila pete klase u poslednih šest godina.
„Rezultati monitoringa Turskog potoka u 2023.godini, su taj potok dva puta svrstavali u treću klasu. Jedna od mera zaštite je zacevljenje tog potoka i njegova zaštita od uticaja tela deponije. Sve rezultate akreditovanih laboratorija šaljemo prema zakonskoj regulativi nadležnom republičkom inspektoru Ministarstva zaštite životne sredine, Agenciji za zaštitu životne sredine, JVP Srbijavode a u poslednje dve godine i vodoprivrednom inspektoru. Svi rezultati se šalju nadležnim ustanovama od 2012.godine bez obaveze da se obaveštava javnost“, stoji u odgovoru v.d. direktorke Regionalnog centra za upravljanje otpadom Tanje Knežević.
Knežević smo pitali i da li su prethodnih godina inicirali ispitivanje zemljišta u koje se izlivaju otpadne vode, uticaja na hranu, i da li su ti podaci korišćeni u službi zaštite građana.
„Uredba o odlaganju otpada na deponije nalaže ispitivanja kvaliteta zemljišta jednom godišnje, iz dve bušotine, na teritoriji deponije. Dobijene rezultate pravovremeno šaljemo nadležnom republičkom inspektoru Ministarstva zaštite životne sredine. Mi smo postupali u skladu sa zakonskom regulativom. Akreditovane laboratorije su radile monitoring a dobijeni rezultati su prosleđivani nadležnim organima“, odgovara Knežević.
Kako se u svim izveštajima ZZJZ Užice, dostupnim našoj redakciji“, godinama unazad nalazi da je potrebno za inteviziranje izgradnje uređaja za prečišćavanje otpadnih voda, Knežević smo pitali šta su po tom pitanju preduzimali. Odgovara da će tek preduzeti.
„Projekat izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda je deo programa „Upravljanje čvrstim otpadom u Srbiji“, za koje je JKP Duboko potpisalo ugovor sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Evropskom bankomza obnovu i razvoj u decembru 2021.godine. Postrojenje koje će biti izgrađeno će koristiti najmodernije tehnološko rešenje za prečišćavanje otpadnih voda, a svojim projektom će obuhvatiti i projektovano prošireno telo deponije“, odgovorila je Knežević.
Izgradnja planirane daleko veće deponije na istoj lokaciji dosadašnje je sve neizvesnija. Građani Užica se protive bilo kakvom daljem proširenju deponije Duboko i sprećavaju dalje deponivanje otpada na tu lokaciju. Sve što traže jeste zvanično zatvaranje i rekultivacija Dubokog. Za sve drugo predlažu izjašnjavanje građana Užica.
BONUS VIDEO: Ko o čemu, Užice o deponiji
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare