Predstavnici reprezentativnih prosvetnih sindikata imali su juče sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Na iznenađenje mnogih, sastanak je održan u Predsedništvu, što do sada nije bila praksa. Oni su od Vučića dobili konkretne predloge za popravljanje njihovog materijalnog položaja, međutim posle jednog dana razmišljanja, odlučili su da ga odbiju.
Reprezentativni prosvetni sindikati sastali su se juče u 12 časova sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Predsedništvu Srbije, kako bi razgovarali o njihovim zahtevima za poboljšanje uslova rada zaposlenih u prosveti.
Predsednik Srbije izneo je nekoliko konkrentih predloga za popravljanje materijalnog položaja prosvetara, a dan kasnije stigao je pojedinačni odgovor svakog sindikata – sva četiri sindikata u prosveti odbila su njegov predlog.
Iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije objasnili su za Nova.rs da su odbili ponudu jer nemaju poverenja da će se ona realizovati, kao što nisu ni prethodne.
„Glavni odbor Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, a nakon konsultacija sa članstvom, odbio je ponuđeni predlog nadležnih. Razlozi za to su sledeći. nije u skladu sa zahtevima prosvetnih radnika i definisanim vremenskim rokovima usaglašenim sa predstavnicima države, koji su potpisali Protokol u oktobru 2023. godine. Takođe, više puta dati, a nerealizovani i potpisani dogovori od 2015., 2017. i 2023. godine kazuju nam da ne možemo imati poverenja da će se i ova ponuda realizovati“, ističu iz Unije.
Dodaju da ponuda predsednika Srbije nije u potpunosti u skladu sa poslednjim zahtevima, a koje je sindikat dostavio u poslednjoj odluci Glavnog odbora o štrajkačkim zahtevima.
O Vučićevoj ponudi prvi su se izjasnili članovi Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“. Oni su odbili ponudu, a portparolka sindikata Vesna Vojvodić Mitrović rekla je da članovi tog sindikata u svim školskim upravama u kojima „Nezavisnost“ ima povereništva, nisu podržali predlog sa jučerašnjeg sastanka, a mnogi opravdano traže odgovornost i ostavke pregovarača.
A onda su stigli odgovori i od druga dva sindikata – Sindikata radnika u prosveti Srbije i Sindikata obrazovanja Srbije, koji takođe nisu prihvatili predloge.
Sindikat obrazovanja Srbije je saopštio da ne prihvata ponuđeno i da i dalje insistira da se povećanje zarada odnosi na sve zaposlene u sistemu obrazovanje jednako, odnosno na zaposlene u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama, učeničkom i studentskom standardu i u visokoobrazovanim ustanovama.
Traže izjednačavanje cene rada u svim ovim oblastima, a ne prihvataju različita povećanja zarade koje se nude za nastavno i nenastavno osooblje.
Reklo bi se da konačna odluka prosvetara nije nikoga iznenadila, iako je, sigurni smo, bilo onih koji su očekivali da sindikati prihvate Vučićev predlog.
No, više su se svi zapitali otkud oni u Predsedništvu Srbije i zašto je sastanak, na neki način bio tajni, s obzirom na to da sastanak nije prethodno najavljen (što je, inače, bilo praksa).
Kao što se vidi u izveštaju sa sastanka, razgovoru je prisustvovalo više članova sindikata. Među njima bio je i predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić, a koji je član Sindikata radnika u prosveti Srbije. On je za Nova.rs objasnio otkud oni baš u Predsedništvu.
„Neko od kolega iz sindikata je kontaktirao Anu Brnabić. Nisam siguran, možda je to bio Dobrivoje Marjanović iz Unije sindikata. Pošto je ona bila na mestu premijera kada je potpisan Protokol, pretpostavljam da je shvatila da ona treba da reši ovu situaciju. Mi smo u petak imali sastanak sa njom, vodili smo neki neobavezan razgovor. Onda smo se videli ponovo u ponedeljak i ona je predložila da svi nadležni organi budu na sastanku“, objašnjava Antić.
Sastanak je vodio predsednik Srbije, a na razgovoru su, osim Ane Brnabić, bili i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, državni sekretar u MInistarstvu finansija Saša Stevanović, šef Kabineta predsednika Ivica Kojić i saventica predsednice Skupštine Srbije Jovana Radonjić.
„Dugo se razgovaralo o reformi obrazovanja. Diskutovalo se da se smanji broj đaka u odeljenjima na 24, zatim smo govorili o Posebnom kolektivnom ugovoru. Onda je on izneo svoje predloge, međutim mi smo već u toku dana odbili. Danas su s ečekali odgovori ostalih sindikata i kao što vidimo, niko nije prihvatio. Ja smatram da treba d abude neka jendokratna pomoć, ona najviše znači zaposlenima u školama“, ističe Antić.
Inače, predsednik je predložio donošenje zajedničkog dokumenta kojim bi se obezbedilo povećanje plata nastavnog kadra u osnovnim i srednjim školama u iznosu od 10 odsto, od 1. oktobra 2025. godine.
Stručni saradnici u osnovnim i srednjim školama takođe bi, prema rečima predsednika, dobili jednako povećanje plata u iznosu od 10 odsto.Obećavao je i dalji rast plata plata u prosveti, od 1. januara 2026. godine, zajedno sa drugim javnim sektorima.
Ponuđeno je i da se pripremi sveobuhvatna platforma koja će adresirati ključne probleme i jasno definisati aktivnosti i odgovornosti do 2027. godine vezano za nedostatak kadrova, poštovanje i autoritet prosvetnih radnika, kvalitet obrazovanja i rezultate učenika, smanjenje administracije i izmenu zakonske regulative.
Na spisku predloga je i potpisivanje Posebnog kolektivnog ugovora na Dan Svetog Save 27. januara 2025. godine. Dogovor o potpisivanju PKU ovog datuma podrazumeva da će se sve aktivnosti vezano za formulisanje odredbi završiti najkasnije do 20. januara 2025. godine, stoji u dokumentu.
BONUS VIDEO: D ali je polugodište gotovo ili ne: Šta kaže Vlada, a šta kažu prosvetni sindikati
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare