Foto: nitpicker/Shutterstock, Milan Vukelić/Nova.rs, Shutterstock

Zaposlenima u američkoj farmaceutskoj kompaniji Fajzer, koji rade u beogradskim kancelarijama u Ulici Trešnjinog cveta u Novom Beogradu, na udaljenosti manjoj od jednog kilometra od hotela Jugoslavija, stigla je, kako nezvanično saznajemo, preporuka iz uprave, da do daljeg ne dolaze na posao. Razlog je potencijalna opasnost od zagađenja vazduha azbestnom prašinom.

Inače, u Sjedinjenim Američkim Državama mere predostrožnosti, tačnije zaštite radnika, od mogućeg trovanja ovim toksičnim česticama, veoma su stroge, zbog čega će zaposleni u beogradskom Fajzeru u narednom periodu, kako smo nezvanično obavešteni, raditi od kuće.

“Svima je pre nekoliko dana stiglo obaveštenje, tačnije preporuka od uprave, da do daljeg radimo od kuće. Sastanke ćemo imati preko zuma i zapravo način rada biće kao u vreme pandemije. Razlog je, kako nam je rečeno, bezbednost i mere predostrožnosti. To je sve zbog azbesta, za koji mnogi tvrde da se širi vazduhom, zbog rušenja hotela Jugoslavija, u čijem smo komšiluku”, kaže jedna od zaposlenih za Nova.rs.

Foto: Nova.rs

Kancelarije ove američke farmaceutske kompanije su direktno izložene prašini koja se širi zbog rušenja hotela, u čijoj je izgradnji korišćen azbest.

“Američke kompanije inače imaju vrlo stroga pravila kada je bezbednost zaposlenih u pitanju, pa čak i ako se ispostavi da nema azbesta u vazduhu, moraju da preveniraju bilo kakve zdravstvene smetnje, do kojih bi eventualno moglo da dođe”, kaže naša sagovornica.

Od kompanije Fajzer, koja je u Srbiji najpoznatija po proizvodnji vakcina, pokušali smo da dobijamo zvanični odgovor na pitanja o prelasku na “rad od kuće”, zbog moguće opasnosti od azbestne prašine, ali odgovore nismo dobili do objavljivanja ovog broja. Na mejl sa pitanjima koji smo poslali više puta, nisu odgovorili, kao ni na pozive i telefonske poruke.

Fajzer
Fajzer Foto:Tanjug/AP Photo/Mark Lennihan

Kako bismo se uverili da radnici Fajzera iz bezbednosnih razloga ne dolaze na posao, odlučili smo da ih posetimo.

Tokom protekle nedelje odlazili smo svakodnevno do kancelarija ove kompanije u Ulici Trešnjinog cveta u Novom Beogradu, i zaticali prazne prostorije, tačnije zaposlenih nije bilo na radnom mestu. U zgradi smo saznali da u ponedeljak i utorak, tokom celog dana, nisu dolazili na posao, tačnije da rade od kuće.

U sredu je, kako nam je rečeno, bila jedna koleginica, a kada smo u četvrtak tokom radnog vremena otišli do njihovih kancelarija, opet nikoga nismo zatekli. Na portirnici poslovne zgrade, u kojoj se nalaze kancelarije ove kompanije, rečeno nam je da će „jedna koleginica doći kasnije“.

Foto: Nova.rs

Zbog novog načina rada u Fajzeru, usled mogućeg širenja azbestne prašine vazduhom, pisali smo i američkoj ambasadi u Srbiji, ne bismo li saznali da li su oni upućeni u novi sistem rada ove kompanije. Iz ambasade smo dobili nezvaničan odgovor da se „obratimo kompaniji Fajzer“.

Mere zaštite za zaposlene

Prema nezvaničnim informacijama, američka kompanija Fajzer, sprovodi mere zaštite od toksičnih čestica u vazduhu, kako bi zaštitila svoje zaposlene, ali i finansije od potencijalnih milionskih tužbi, ako bi zbog trovanja prašinom došlo do oboljevanja ljudi. Ovaj sistem rada i zaštite, nijednoj srpskoj kompaniji, nažalost, nije pao na pamet, jer su u svim drugim firmama, koje su na istoj adresi kao i Fajzer, zaposleni svakodnevno „bezbrižni“ u svojim kancelarijama.

Rušenje hotela Jugoslavija Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

O merama zaštite na radu ne razmišljaju čak ni rukovodioci “Milenijum tima”, koji ruše hotel Jugoslavija, a njihovi radnici, u šta smo se uverili na terenu, nemaju zaštitne maske, ni odela, dok skidaju azbest sa zidova ovog grandioznog objekta, čije rušenje traje već gotovo dve nedelje.

Zabranjeni toksični materijal

Podsetimo, rušenje hotela Jugoslavija počelo je 15. novembra, a stručnjaci su istog dana upozorili da u vreme kada je građen ovaj objekat, zakonom nije bila zabranjena upotreba azbesta, koji je tada imao široku primenu kao vatrootporni materijal.

Pročitajte još:

Međutim, vremenom je taj materijal zabranjen za upotrebu zbog svoje toksičnosti, zbog čega sada, kada se ruši hotel u kojem ima azbesta, neophodno je, naglašavaju stručnjaci, strogo voditi računa kako se on uklanja, jer je svako nestručno rukovanje ovim materijalom potencijala ekološka bomba.

rušenje hotela Jugoslavije Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

„U vazduhu je azbest preopasan, jer je dovoljna jedna čestica, malo vlakno da uđe u disajne puteve i da se osoba, za period od 15 godina, razboli, a da ni ne zna od čega. Zbog toga se u Americi i Evropi i drugim zemljma uklanja. Mi se bavimo time, promoteri smo nove industrije, borimo se da to uđe u zakon. Ne može da se radi ovako. Pogledajte koliko se ruši po Beogradu, na neadekvatan način, pogledajte samo prašinu koja se stvori tamo, ona takođe veoma zagađuje vazduh“, objasnio je za Nova.rs Dejan Bojović, diplomirani inženjer i predsednik Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu. ističe predsednik Asocijacije.

Azbest je još 90-ih godina prošlog veka zabranjen za upotrebu u celoj Evropi i Americi jer utvrđeno da izaziva silikozu, odnosno rak pluća.

Rušenje hotela Jugoslavija Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Međutim, iz kompanije Milenijum tim, koja “radi na rušenju“, demantuju ove tvrdnje. Oni su, naime, saopštili da su navodi o postojanju opasnih materija u građevinskom materijalu nekadašnjeg hotela Jugoslavija, čije je uklanjanje u toku, netačne i zlonamerne.

Kako navode, uklanjanje postojećeg objekta, odvija se u skladu sa svim propisima i građevinskim standardima predviđenim za ovu vrstu posla.

Rušenje hotela Jugoslavija Foto: Privatna arhiva

„Gradilište je obezbeđeno i propisno obeleženo, a izvođenje radova ni na koji način ne ugrožava bezbednost i zdravlje stanovnika Novog Beograda i Zemuna, niti prolaznika“, poručuju iz „Milenijum tima“.

Naučnici i lekari, sagovornici Nova.rs, međutim upozoravaju da, ukoliko ima azbesta u zidovima hotela, ceo Beograd i okolina su u opasnosti kad dune i malo jača košava, jer raznosi azbestnu toksičnu prašinu desetinama, pa i stotinama kilometara daleko od “izvora”.

U školama i vrtićima strahuju zbog azbesta

Zbog straha od azbesta u vazduhu i potencijalnog trovanja dece, pojedine osnovne škole u opštini Novi Beograd uputile su dopis u vezi eventualnog postojanja čestica azbesta u vazduhu, predsednici ove opštine, koji je prosleđen Sekretarijatu za inspekciju, nadzor i komunikaciju.

U odgovoru Sekretarijata stoji sledeće:

„Dostavljen nam je Izveštaj o ispitivanju otpada od rušenja kompleksa hotela Jugoslavija, koji je izradila ovlašćena stručna organizacija ‘Institut za ispitivanje materijala a.d. Beograd’. U zaključku Izveštaja navodi se da u ispitanim uzrocima građevinskog materijala od rušenja predmetnog objekta nije prisutan azbest“.

rušenje hotela Jugoslavije Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

Međutim, kad je u pitanju postojanje azbesta u vazduhu, iz ovog Sekretarijata navode da ne poseduju takav izveštaj.

Osim škola, i vrtići su se obraćali nadležnima po istom pitanju. Oni su takođe dobili odgovor institucija, da u ispitanim uzrocima nisu prisutni minerali azbesta.

***

BONUS VIDEO: Hotel Jugoslaviju ruše na veoma opasan i nezakonit način

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare