Zamenica direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika u Beogradu Estela Radonjić Živkov razrešena je te funkcije na svoj zahtev.
Ona je navela za Radio Slobodna Evropa (RSE) da se ne slaže sa politikom Zavoda.
Na pitanje RSE da li to ima veze sa planovima države za revitalizaciju bombardovanog kompleksa Generalštaba u Beogradu, odgovorila je potvrdno.
Nakon odluke Vlade da kompleksu Generalštaba ukine status spomenika kulture, Estela Radonjić Živkov je gostovala na N1 i izjavila da nije zadovoljena procedura da bi se toj bombardovanoj zgradi u centru Beograda oduzeo status kulturnog dobra.
Da bi neko kulturno dobro bilo izbrisano iz liste spomenika centralnog registra, kako je Radonjić Živkov rekla za televiziju N1, ono mora da nestane ili da bude potpuno uništeno, a kada se o Generalštabu radi, nijednu stvar zbog koje je utvrđen za kulturno dobro, nije izgubio.
„On je utvrđen 2005. godine posle bombardovanja, tako da argument da je bombardovan nije argument. Utvrđen je zbog toga što je to vrhunsko i jedino delo u Beogradu (Nikole) Dobrovića, poznatog arhitekte, da je on urbanistička celina kakva jeste, da definiše prostor u kojem se nalazi. Sve to nije nestalo, sve to stoji i dalje ovde, tako da ne postoji argument zbog čega bi on mogao da bude izbrisan, da ne bude više kulturno dobro“, navela je ona.
Nakon njenog gostovanja u Republički zavod za zaštitu spomenika kulture upali su pripadnici BIA, a izvor Nova.rs rekao je da su tamo razgovarali sa Radonjić Živkov, kako bi otkrili sve o apelu, odnosno pismu, koji stručnjaci te institucije pripremaju povodom Generalštaba. On dodaje da je Bezbednosno informativnu agenciju zanimalo kada će taj apel biti poslat i kome tačno. To je dokument, kaže naš izvor, koji je već najavila zamenica direktora.
Inače, prestanak svojstva kulturnog dobra zgrade Generalštaba bilo je samo pitanje vremena, jer se na njegovom mestu planira izgradnja luksuznog hotela po projektu kompanije Džareda Kušnera, zeta novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa. Ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić je 15. maja, u ime Vlade Srbije, sa Kušnerovom kompanijom „Affinity Global Development“ potpisao „Ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu (SSNO), koji se nalazi na uglu ulica Kneza Miloša i Nemanjine“. Taj dokument je međutim nedostupan za javnost.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare