Jedan od najunosnijih privatnih poslova u zdravstvu u Srbiji, bez sumnje je endokrinologija. Na specijaliste iz ove grane medicine, pacijenti čekaju od dva, pa do 12 meseci, zavisno od “popularnosti” i stručnosti lekara i ustanove u kojoj radi. Zbog daleko više obolelih, u odnosu na broj endokrinologa u našoj zemlji, gotovo je nemoguće dobiti termin za ove specijaliste u državnoj ustanovi, a iz istog razloga je od nedavno i u privatnim ordinacijama otvorena “lista čekanja”, gde cene pregleda “paraju” oblake, pa idu od 5.500 do čak 50.000 dinara.
Alarmantni podaci govore da su u Srbiji u poslednjih 10 i više godina u drastičnom porastu različita oboljenja koja zahtevaju lečenje na endokrinologiji, što je uticalo na naglo povećanje broja pacijenata, koji danas nisu u srazmernom odnosu sa specijalistima za endokrinološke bolesti.
Među pacijentima, koji se doživotno leče kod endokrinologa, na prvom mestu su ljudi koji žive sa dijabetesom, a u Srbiji ih ima oko 800.000 i taj broj, nažalost, nezaustavljivo raste.
Takođe, u Srbiji živi više od 400.000 parova koji imaju problem sa neplodnošću, odnosno sterilitetom, a kojima je neophodna pomoć specijalista endokrinologije. Podaci govore i da u Srbiji skoro svaka šesta osoba ima hroničnu autoimunu upalu štitne žlezde, Hašimoto tiroiditis (HT) koji leče endokrinolozi.
I to nije sve, zbog hormonalnih poremećaja, naša zemlja je na prvom mestu u Evropi, po broju žena u prevremenoj menopauzi, koja stiže i pre 40. godine, a ovo stanje organizma zahteva terapije, koje propisuje, pogađajte ko – endokrinolog!
Iako je poznato da u regionu Srbija prednjači po broju klinika, državnih, ali i privatnih, za lečenje endokrinoloških oboljenja, lekari ove specijalnosti žale se da ne mogu da postignu da pregledaju sve pacijente kojima je pomoć potrebna.
“U Srbiji nema dovoljno endokrinologa, a u gradovima poput Leskovca i Vranja nemaju lekara ove specijalnosti. Zato bi više mladih trebalo upisati na postdiplomske studije kako bismo ih mi obučili za rad”, izjavila je nedavno prof. dr Svetlana Vujović, direktorka Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS), koja je proteklog vikenda šokirala javnost, nakon što se pojavila na velikoj konvenciji SNS.
Ona se, naime, u svom obraćanju osvrnula na rođenje beba, parova lečenih u Nacionalnom centru za infertilitet, za čije je živote, kako je naglasila, zaslužna vizija predsednika države Aleksandra Vučića.
A u prilog činjenici da Srbiji zaista nedostaju endokrinolozi, govori podatak da se kod pomenute profesorke Vujović, koja je međunarodno priznati stručnjak u svojoj oblasti, na privatni pregled čeka i više od godinu dana, a cena je prava sitnica – od 20.000 do 30.000 dinara. Prema rečima njenih kolega i pacijenata, raniji termin, tačnije “prolazak preko reda”, košta i do 50.000, za početak.
Važno je pomenuti da cena i vreme čekanja na slobodan termin zavise od više faktora: “imena” lekara, stručnosti, iskustva, ali i ustanove u kojoj radi.
Kako bismo zakazali privatan pregled kod endokrinologa, pozvali smo nekoliko ordinacija, a najraniji termin dobili smo u klinici, u kojoj nam je rečeno da dođemo krajem januara 2024.
U državnim klinikama situacija je još ozbiljnija.
“Za endokrinologe i neurologe uglavnom pacijentima dajemo blanko uput, a ima ih zaista mnogo. Slobodnih termina međutim nema ili se zakazuje po nekoliko meseci unapred. Ako pacijent ima dogovor, na klinici uzme uput, pa to rešava. Mnogi ipak odlaze privatno na lečenje, što je jako skupo, samo laboratorijske analize mogu biti više stotina evra”, kaže za Nova.rs doktorka opšte prakse iz jednog beogradskog doma zdravlja.
Ako se nekim čudom desi da dobiju termin, pacijenti su na Klinici za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma UKCS, primorani da čekaju pregled satima u neuslovnoj čekaonici punoj vlage, buđi i prljavštine, dok sede na metalnim stolicama, a iznad njih se ljušti malter sa zidova. Ova klinika izgrađena je još 1926. godine, projekti za njenu rekonstrukciju postoje, ali očigledno uzalud, što je još jedan odgovor na pitanje zašto oboleli izbegavaju državnu praksu.
U privatnim klinikama leči se većina građana, a mnogi i nemaju drugog izbora. Cena koju moraju da plate u endokrinološkim ordinacijama, kako bi dobili pravu dijagnozu i terapiju, kreće se od 5.500, 7.000, 8.000, a sa ultrazvukom štitaste žlezde i 10.000 i ide sve do neverovatnih 50.000 dinara.
Podsetimo, usled deficita specijalističkih kadrova, još u avgustu ove godine, na Nova.rs pisali smo da u UKC Srbije, ali i u kliničko-bolničkim centrima “Bežanijska kosa“, “Zvezdara”, “Zemun”, “Dr Dragiša Mišović”, institutima za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” i za reumatologiju – nema nijednog slobodnog termina za specijalistički pregled endokrinologa, ali ni kardiologa, neurologa, nefrologa, reumatologa, hematologa.
***
BONUS VIDEO: Užasno stanje klinike za endokrinologiju KC Srbije