Godinama unazad Fakultet bezbednosti na Univerzitetu u Beogradu važi za jedan od popularnijih među budućim studentima. To potvrđuje i podatak da se sva slobodna mesta, kako na budžetu, tako i ona samofinansirajuća raspodele uglavnom u prvom upisnom krugu. Diplomce nakon ovog fakulteta čeka zvanje menadžer bezbednosti, ali i mogućnost posla na brojnim pozicijama. Plata zavisi od konkretnog zanimanja za koje se odluče, a može da varira od prosečne do veoma unosne.
Upisna groznica na fakultete Beogradskog univerziteta polako se privodi kraju. Završeni su prijemeni ispiti, a na nekim od fakulteta i proces upisivanja u prvom krugu. Na sam vrh popularnosti izbili su Mašinski, Fakultet organizacionih nauka, Psihologija…
Među omiljenim fakultetima našao se i Fakultet bezbednosti. Ukupan broj odobrenih mesta za upis na osnovne akademske studije je 400, od kojih je 150 budžetskih i 250 samofinansirajućih.
Ove godine, prijemni je polagalo 458 njih, što znači da je 58 srednjoškolaca ostalo ispod crte. Za polaganje prijemnog ispita studenti su birali dva od tri predmeta: sociologija, ekologija i psihologija. Pravo upisa na prvu godinu osnovnih studija na Fakultetu bezbednosti imaju kandidati oba pola koji imaju srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju – svih struka.
Studenti Fakulteta bezbednosti prve dve godine provode u izučavanju opštih informacija, nakon čega se u trećoj godini opredeljuju između studija nauke bezbednosti, studija menadžmenta ljudskih i socijalnih resursa, studija civilne zaštite i zaštite životne sredine i studije odbrane.
Naravno, studenti se mogu odlučiti i za opšti smer koji predstavlja kombinaciju predmeta sa sva četiri smera.
Nakon završenih osnovnih studija diplomirani student Fakulteta bezbednosti stiče zvanje menadžer bezbednosti.
Kada je u pitanju posao, u zavisnosti od ličnih želja, po izlasku sa fakulteta, posao se može naći kako u javnom, tako i u privatnom sektoru. Tako su na raspolaganju pozicije u Ministarstvu unutrašnjih poslova, potom u Ministarstvu odbrane, ali i u Agenciji za sprečavanje korupcije, Sektoru za vanredne situacije…
Otvorene su pozicije poput inženjera bezbednosti u državnoj upravi i njenim raznim sektorima. Osim toga, diplomac Fakulteta bezbednosti može raditi u privatnom sektoru tj. u većim firmama na organizaciji i menadžmentu bezbednosti te firme i njenog poslovanja.
Otvorene su mogućnosti i u nevladinim organizacijama koje se bavi bezbednošću.
Tu je i pozicija HR menadžer, to su osobe koje rukovode u velikim firmama zapošljavanjem, otpuštanjem radnika, promenom radnih mesta, obukom radnika i tako dalje…
Kako se može videti na osnovu dostupnih informacija, početna plata za poziciju menadžer zaštite na radu je oko 70.000 dinara, dok se uz napredovanje može stići do sume od 177.000 dinara.
Kada je o HR menadžeru reč, plata može ići i do 194.000 dinara.
Miloš Turinski sa „Infostuda“ pojašnjava da poslednjih godina vlada velika potražnja za svim poslovima iz oblasti HR, kao i da opseg plate uglavnom zavisi od firme.
„To govori u prilog tome koliko se razvio taj čitav HR sektor. I početna plata može biti veoma visoka, ali opet sve zavisi od firme. Zarade se ne oglašavaju u ovim slučajevima“, kaže Turinski.
Ovaj posao podrazumeva i raspisivanje konkursa za radno mesto, rad na razvoju tima, sprovođenje radne obuke, bavljenje disciplinskim procesima,,.
Kako je Nova već ranije objavila, interesovanje studenata ove godine privukli su Mašinski fakultet, potom FON, ETF, Medicinski fakultet, Arhitektura. Od društvenih nauka se izdvojila psihologija.
Fakultet koji je ove godine sve iznenadio je Bogoslovski fakultet. Broj prijavljenih kanidata bio je skoro duplo veći od broja predivđenih mesta. Najviše iznenađuje podatak da dve trećine kandidata dolazi iz gimnazija sa odličnim prosekom, dok je tek trećina sa završenom srednjom bogoslovskom školom.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare