Vanredni profesor na Fakultetu političkih nauka (FPN) Dušan Vučićević kazao je da iako možda nakon protesta studenata neće doći do smene vlasti, neke stvari će ipak morati da se promene. Smatra da su studenti svojim delovanjem uspeli da ostvare više od opozicionih partija koje postoje dugo. Govorio je i o najavi predsednika Aleksandra Vučića o borbi protiv korupcije, rekavši da toga sigurno neće biti, jer bi time vlast potkopala svoje temelje.

Studenti u blokadi najavili su veliki protest za 31. decembar u Beogradu. Kako se navodi u zvaničnoj objavi blokada sa Arhitektonskog, Matematičkog, Hemijskog i Poljoprivrednog fakulteta, ne sme se dozvoliti razvodanjavanje studentskih blokada i kako kažu, ne sme otići poruka u svet da su studentima praznici iznad borbe na listi prioriteta.

Vučićević kaže da je ovakav protest očekivao.

„Očekivano mi je. Ja sam stalno na fakultetu i često sam u komunikaciji sa studentima i videla se rešenost kod njih da ne odustanu. Vlast je na one prve proteste studenata ispred FDU-a probala da odgovori nasiljem i da ih prekine, u tome su učetstvovali visoki funkcioneri SNS-a. To nije urodilo plodom i izazvalo je ovaj gnev i jedinstvo među studentima svih univerziteta. Vast je onda pribegla da proba da korumpira studente ponudom navodno jeftinih kredita, pa se prešlo na manipulaciju gde se tvrdilo da su svi zahtevi studenti ispunjeni.“, objašnjava on za N1.

Ipak studenti su, smatra profesor, fenomenalno odgovorili na manipulaciju.

Pročitajte još:

„Studenti su fenomenalno odgovorili na manipulaciju. Manipulacija je izgubila svoju oštricu i onda se prešlo na ideju da će protesti tokom praznika utihnuti. Verovatno je i prevremeno raspuštanje srednjih i osnovnih škola išlo u tom pravcu – ako nema škole, nema ni protesta. Vidimo da se to ne dešava. Studenti će biti na fakultetima i za vreme Nove godine. Organizuju i veliki protest. Mogu da pretpostavim da će vlada morati da produži zimski raspust. ako želi da protesti i u srednjim školama utihnu. Njima (vlasti) je ostalo ovo što pokušava Vučić – kombinacija pritajene represije, pritiska… Neke studente poziva BIA, preti se roditeljima. Očekujem da će univerziteti i fakulteti stati iza studenata, a očekujem i na našem fakultetu jer i naši studenti dobijaju pretnje“, ističe naš sagovornik.

„Vučić se neće boriti protiv korupcije – potkopaće svoje temelje“

Kaže da nema potrebe da neko savetuje studente kako da donose odluke, jer njihov način radi. Ipak ističe da neće doći do promene vlasti, ali da će verovatno biti rezultata.

„Nema potrebe da ih iko savetuje. Kako trenutno vidimo način na koji donose odluke radi. Gledaoci očekuju da će doći do promene vlasti, to se verovatno neće desiti. Suštinski važno je da su studenti razobličili nekoliko temelja režima – dugoročno neke katastrofalne posledice koje će ovaj režim ostaviti na naše društvo je normalizacija nestručnosti, korupcije, urušavanja svih institucija i nasilja. Čak i kad su za nešto stručni, često su postavljeni na poziciju gde ne mogu da doprinesu. Akcije studenata su usmereni ka tome da se ovakva praksa prekine – institucije moraju da počnu da rade svoj posao i da se prekine sa praksom nasilja“, poručuje Vučićević.

Pretpostavlja da energija studenata neće otići, ali da političku artikulaciju mora da sprovede opozicija. Istakao je i da se čini da studenti bolje donose odluke od opozicije.

Zastani Srbijo Niš Foto:Radule Perisic/ATAImages

„Mogu da pretpostavim da će nešto od zahteva biti ispunjeno – objavljivanje dok koje imaju veze sa korupcijom, građevinskih firmi koje rade na velikim projektima sa državom… Da baš niko od trenutno pritvorenih zbog pada nadstrešnice neće moći da se izvuče i da će biti novih imena, da će tužilaštvo morati da reaguje u situacijama kada su visoki funkcioneri napadali studente. Političku artikulaciju mora da radi opozicija. Ona se u prethodnih mesec i po malo aktivirala. Imamo i te neke promene, ujedinjavanje dve opozicione stranke. Mislim da studenti šalju poruke i opozicionom akterima da je jedinstvo unutar opozicije važno, da imaju organizaciono jače stranke. Studenti su mnogo više sposobni da sprovedu akcije od opozocionih političkih partija koje postoje dug“, navodi sagovornik N1.

Podsećamo, predstavnici Demokratske stranke i stranke Zajedno potpisali su Sporazum o ujedinjenju kojim je Zajedno integrisana u DS. Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević kaže da je iz ovog „ukrupnjavanja“ važno šta građani Srbije dobijaju – progresivne ideje. Nebojša Zelenović je istakao da je važno osnažiti DS jer je ona simbol promena i demokratije.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se zalaže da odgovaraju svi koji su počinili krivično delo. Najavio je da će novi sistem za borbu protiv korupcije moći i da prima tužbe građana, te da će sve optužbe morati da se provere.

„Vlast je ugroženija više nego ikada ranije. Ne radi se samo o protestu studenata – uz studente su stali tužioci, advokati, prof, prosvetari. Radi se o širem društvenom pokretu. Iz toga čitam najavu Vučića da će se vratiti na ono što je zanemarivao. Ako uzmemo 2012. i dolazak SNS-a na vlast, ta prva godina jeste bila obeležena najavama borbe protiv korupcije, hapšenja tajkuna itd. Taj skok u podršci SNS-u između 2012. i 2014. je ogroman, dupliran. Ali ne verujem da će sada boriti sikreno protiv korucpije, jer ako bi se borio, potkopao bi temelje svoje vlasti“, zaključuje profesor.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare