Nismo dobili pozitvnu odluku u vezi sa NIS-om iz Sjedinjenjih Američkih Država, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
„Očekivali smo da ćemo da dobijemo licencu za nastavak snabdevanja naftom naše rafinerije u Pančevu, ali nismo dobili pozitivnu odluku“, rekao je Vučić nakon sastanka sa timovima za energetsku stabilnost i bezbednost zemlje u zgradi Predsedništva.
„Nedvosmisleno je da Rusi ne žele da prodaju i da im se ne prodaje i to je njihovo pravo – oni su vlasnici, ali mi imamo mnogo muka sa tim. Kao što ni Amerikance ne interesuje ništa drugo osim njihovih interesa. Za sada strada samo Srbija, kako će dalje da bude, videćemo“, dodao je.
Kako je rekao, ministarka rudarstva i energetike će obavestiti NIS da nemamo nagoveštaja da će Amerikanci dati licencu, što će prozrokovati prestanak rada Rafinerije.
„Dok drže u toploj cirkulaciji, gube dnevno 370.000 i njihova je stvar kada žele da u potpunosti ugase rafineriju, što se srpske strane tiče – mi smo dozvolu za zatvaranje rafinerije dali. NIS odlučiti da li će rafinerija prestati da radi danas ili narednih dana“, rekao je.
Govoreći o sekundarnim sankcijama, Vučić je rekao da svaka poslovna banka može da bude kažnjena u svakom trenutku što radi sa NIS-om.
„Uključujući i NBS. To bi bila katastrofa i za naš investicioni rejting i za sve. Dalje, kad god da se prekine platni promet, to su ogromni problemi za kompaniju. Međutim, tu nastaje dodatni problem, nije pitanje jedne kompanije već cele Srbije. Kada NIS potroši operativne rezerve na pumpama, mi ne možemo NIS-u da dajemo robne rezerve. Dakle ni NIS-u ni Lukoilu posle 13. decembra ne možemo da dajemo. Onda bi cela Srbija dobila sankcije. Dakle davaćemo derivate, ali svim drugim koji ne pripadaju NIS-u. To će značiti da imamo dovoljno goriva i benzina“, rekao je.
Dodao je da je Srbija na svoj rizik odlučila da do kraja nedelje obezbedi platni promet za NIS.
„Onog sekunda kada prestane platni promet sa NIS-om, a mi smo se dogovorili na svoj rizik, da do kraja nedelje obezbedimo platni promet, i dalje. I utorak, i sreda, četvrtak, petak, subota, nedelja. Dakle NIS ima dovoljno vremena da isplati plate i plati dobavljače, kao i da pripreme zaposlene za sve što sledi. Posle toga merićemo dan za danom, pošto nećemo da bude uništen bankarski sistem Srbije“, rekao je Vučić.
Vučić je rekao da su zalihe svih vrsta goriva – benzina, dizela, kerozina – dovoljne do kraja januara, samo što će ljudi, kako je rekao, morati da idu na neke druge pumpe. Kako je rekao, 47 odsto prometa naftnim derivatima obavljalo na NIS-ovim pumpama, koje se nalaze na najboljim lokacijama i sada će to predstavljati problem.
„Ukupno imamo na zalihama više od 204.000 tona dizela, a 82 odsto ukupne potrošnje goriva je dizel. Benzina imamo nešto manje, ali dovoljno“, naveo je Vučić.
„Imaćemo dovoljno goriva do kraja januara. Rekli smo da mi presecamo 15. januara, ako oni do tada ne završe pregovore sa Arapima, Mađarima, Englezima…“, rekao je Vučić.
„Do 15. januara završićemo ceo proces svakako“, rekao je.
Govoreći o gasu, kaže da ukoliko do petka ne dobiju ugovor, u ponedeljak pokreću pregovore na drugoj strani i da je država obezbedila sredstva za to.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar