Foto: Shutterstock

Roditelji su najavili da neće odustati od borbe, a ako ih budu ignorisali u Skupštini grada, predaće Narodnu inicijativu u republičkoj Skupštini.

Roditelji dece koja idu u privatne vrtiće započeli su prikupljanje potpisa za peticju kojom se traži povratak odluke Skupštine grada po kojoj bi bili refundirani troškovi mališana kada zbog bolesti ne idu u obdanište.

„Javio se veliki broj roditelja. Imaćemo potpise iz većine privatnih vrtića u Beogradu. Potpisi će se prikupljati i sledeće nedelje, a u petak 20. oktobra planiramo da predamo peticiju Skupštini grada“, kaže za N1 Tamara Bradić, majka deteta koje pohađa privatan vrtić.

Ona ističe da roditelji neće odustati od zahteva, a ako ih Grad bude ignorisao, najavljeno je podnošenje Narodne inicijative Skupštini Srbije. Trenutno u viber grupi je oko 5.000 roditelja.

„Imamo podršku i većine privatnih vrtića. Pozivamo i roditelje iz državnih vrtića da nas podrže i da ne nasedaju na lažne pretnje nekih direktora da će zbog toga ukinuti i subvencije za državne vrtiće“, kaže.

Prema skorašnjoj odluci Grada, naknada za dane odsustva deteta, bilo ono opravdano ili ne, priznaje se u iznosu od 50 odsto od dnevnog iznosa, što je, prema rečima Tamare Bradić, diskrminacija i razlikuje se od prethodne odluke iz juna i onoga što je proletos najavio gradonačelnik u ostavci Aleksandar Šapić.

„Retrokativna primena takođe nije fer. Roditelji su nezadovoljni jer su potpisali ugovore sa privatnim vrtićima koji su posle prve odluke skupštine Beograda ukinuli većinu povlastica“, poručuje Tamara.

Gradonačelnik u ostavci Aleksandar Šapić je aprila meseca ove godine u uskršnjem intervjuu za TV Pink izjavio da će od 1. septembra vrtići u Beogradu biti besplatni za svu decu.

Međutim, u letošnjoj odluci Skupštine grada i sekratrijata za mlade umesto besplatnog vrtića, našla se suman 28.140 dinara koliko je prema Rešenju o utvrđivanju iznosi ekonomska cena programa i vaspitanja i obrazovanja u predškolskim ustanovama.

Najnovijom odlukom, naknada za dane odsustva deteta, bilo ono opravdano ili ne, priznaje se samo u iznosu od 50 odsto od dnevnog iznosa, čime se deca dikriminišu jer su bolesna.

Roditelji ističu da je većina vrtića podigla cene zbog inflacije tako da su sume koje se plaćaju sve veće. Osim toga, roditeljima su smanjene plate kada uzmu bolovanje, a u troškove treba uračunnati i lekove za decu.

„Važno je pitanje ko je i zašto promenio odluku i zašto nam se niko nije obratio“, zaključuje Tamara Bradić.

Svi koji žele da uzmu učešće mogu to učiniti preko e maila [email protected].

BONUS VIDEO – Da li je Grad Beograd prevario roditelje dece u privatnim vrtićima

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar