Nekoliko desetina učitelja, nastavnika i profesora iz Vranja, ali i Vladičinog Hana i Bujanovca, danas su se pridružili kolegama iz ostalih krajeva Srbije koji štrajkuju, i ispred ulaza u Gradsku biblioteku "Bora Stanković" od 12 časova ponovili stare-nove zahteve, ali i ukazali na težak položaj pomoćnog osoblja u vranjskim školama koje radi za minimalac od oko 35.000 dinara. Kako su poručili, časovi su bili skraćeni u najmanje 12 vranjskih škola.
Na skupu zvaničnog naziva „Zaokruži obrazovanje“ bilo je oko 35 prosvetnih radnika, koji su nezadovoljstvo iskazali mirnim okupljanjem i zviždanjem u pištaljku ispred ulaza u takozvani Kulturno obrazovni centar.
Ponovili su već poznate zahteve – smanjenje broja učenika na 24-25 u odeljenju, poboljšanje materijalnog položaja prosvetnih radnika i plaćanje zaostalih dugovanja i nagrada, ali i da prosvetni radnici budu pitani za sve bitne promene u sistemu obrazovanja, poput nedavnih Izmena i dopuna Zakona o osnovama sistema vaspitanja i obrazovanja, poručio je predsednik USPR u Vranju profesor Dušan Mladenović.
„Godinama unazad tražimo smanjenje broja učenika u odeljenju. Neki optimalan, a i evropski standard je 24-25 učenika po odeljenju i nikako ne uspevamo da se za to izborimo, odnosno ne nailazimo na razumevanje u Ministarstvu prosvete. Drugi zahtev je takođe star i odnosi se na poboljšanje materijalnog položaja prosvetnih radnika. Tražimo da nam se isplate sva zaostala dugovanja, u smislu onoga što je potpisano u sporazumu o prekidu onog velikog štrajka još 2015. godine, nagrade, kao i povećanje zarade od 12 procenata. Takođe, prošle godine u decembru bile su Izmene i dopune Zakona o osnovama sistema vaspitanja i obrazovanja, to nažalost nije ušlo u Zakon, a mi smo o tim izmenama bili obavešteni preko medija. Očekujemo od novog Ministarstva, nadamo se da će se nešto promeniti u budućnosti, da prosvetni radnici budu konsultovani oko svih bitnih pitanja za obrazovanje“, rekao je Mladenović.
Prema njegovim rečima, izmene čija je namera bila ušteda, izazvale su „veliki revolt kod kolega, naročito u osnovnim školama“.
„Predviđeno je spajanje, kombinovanje odeljenja u drugom ciklusu, od petog do osmog razreda osnove škole. To će u malim školama, naročito seoskim sredinama izazvati ogromne probleme. Ne samo tehnoloških viškova, već i u organizaciji i u nastavi“, istakao je.
Mladenović je pored tri zahteva poručio i da su se oni danas okupili kako bi ukazali na lokalni problem.
„Imamo situaciju da pomoćni radnici sa juga Srbije, prvenstveno oni sa prvim do četvrtim stepenom stručne spreme koji su na minimalnoj zaradi od oko 35.000 dinara, imaju manja prava nego isti ti radnici na severu zemlje. To se odnosi na ostvarenja prava na regres i topli obrok“, rekao je Mladenović okupljenim novinarima.
Kako kaže, određeni broj ljudi koji su na minimalcu u obrazovanju, to je zahtevao na sudu.
„Prvostepene odluke su u korist radnika ali sve češće Apelacioni sud u Nišu odluči da tužbe preinači u korist tužene strane, škole odnosno ministarstva, dok je situacija u drugim mestima u Srbiji, naročito u Vojvodini, takva da su sve te presude u korist radnika. Pa se mi pitamo da li je to isti Zakon, da li važe ista pravila za sve?“, poručio je on.
Pratite nas i na društvenim mrežama: