Broj zaraženih u Vranju je drastično porastao, zbog čega je u tom gradu ponovo otvorena Covid bolnica, a direktorka Zdravstvenog centra Vranje Ljiljana Antić kaže da su zaraženi većinom kontakti radnika dve privatne firme.
Kovid 2 bolnica je bila zatvorena krajem aprila. Od subote su primljena 52 pacijenta. Krizni štab doneo je odluku da je na javnim mestima obavezno nošenje zaštitne opreme.
Direktorka Zdravstvenog centra Ljiljana Antić kaže za RTS da su to većinom kontakti radnika dve privatne firme.
Težu kliničku sliku ima šest pacijenata, koji imaju upalu pluća, a ostali su sa lakšom kliničkom slikom ili bez simptoma.
Povećan je i broj testiranih, pre svega kontakata radnika dva preduzeća, za proizvodnju nameštaja i obuće.
Južne vesti saznaju da je najveći broj novoobolelih iz fabrike za proizvodnju nameštaja Dodić koja je zatvorena nakon što je virus potvrđen kod nekoliko radnika. Lekari kažu da je epidemiološka situacija u Vranju nesigurna i da je ublažavanje mera doprinelo tome da se poveća broj zaraženih.
Na Infektivno odeljenje bolnice u Vranju u subotu noću javilo se najmanje 50 novih pacijenata za koje sumnja da su zaraženi korona virusom, saznaju Info Vranjske.
„Ovaj do sada najsnažniji udar korone na Vranje povezuje se pre svega sa centrom zaraze u jednoj od dve fabrike gde je korona izazvala masovno obolevanje“, pišu Vranjske.
Doktorka Darija Kisić Tepavčević u jutarnjem programu na televiziji Pink govorila je o situaciji u vranjskoj fabrici nameštaja gde je zaraženo 43 radnika.
„Imamo registrovan veći broj obolelih, to nije širenje virusa u opštoj polulaciji. Ušao je u kolektiv i brzo se proširio. Opet ponavljam, svaki kontakt sa zaraženim duži od 15 minuta može da prenese koronu. Sada kada se nažalost desilo da se virus javi u ovoj fabrici, vidimo da se korona virus veoma jednostavno širi“, rekla je doktorka Kisić – „dobra stvar je što znamo da su se prvi simptomi zaposlenih javili 13. maja istog dana je zaustavljen rad u toj farbrici. Bez obzira na procenu stepena rizika, svi su testirani i utvrđeno je da je 42 zaraženo koronom u toj fabrici. Samo 5 odsto ima simptome zapaljenja pluća, ostali, iako su pozitivni, nemaju nikakve simptome“.
U nedelju je zasedao krizni štab u Vranju, koji je doneo odluku da niko na javnim mestima, u marketima, kafićima ne sme da se pojavi bez zaštitne maske i rukavica. Građani su obavezni da drže i fizičko rastojanje.
Sednici Štaba prisustvovao je i ministar za rad Zoran Đorđević, koji je predstavio sistem po kojem radi Krizni štab Vlade Srbije, kako bi i u Vranju sledili taj primer.
„Najbitnije je da se svi novi slučajevi potpuno izoluju, ali i da se intenziviraju nadzori sanitarnih inspektora u fabrikama u Vranju, s obzirom na to da su oni nadležni za kontrolu sprovođenja preventivnih mera“, naveo je Đorđević.
Ministar je dodao i da će Inspekcija rada vršiti pojačane nadzore u ovom gradu, kako bi kontrolisala bezbednost i zdravlje na radu, ali i poštovanje radničkih prava.
Đorđević je istakao da Zdravstveni krizni štab u Vranju o svemu mora da obaveštava Krizni štab Vlade Srbije.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare