Građani Srbije su prethodnih dana na skupovima širom Srbije jasno pokazali šta misle o iskopavanju litijuma i projektu “Jadar” kompanije “Rio Tinto”. Od ove ideje vlasti su zvanično odustale pre dve godine zbog negodovanja javnosti, ali je plan ponovo oživljen po okončanju lokalnih izbora u junu. Kao kruna izražavanja narodnog nezadovoljstva najavljen je protest u Beogradu.

Veliki skup protiv rudarenja litijuma, “Rio Tinta” i projekta „Jadar“ zakazan je za danas, a građani su pod parolom “Rudnika neće biti” pozvani da se okupe u 19 časova na Terazijama.

Na protestu bi, prema informacijama Nova.rs, trebalo da bude pet govornika, a pozvani su da dođu i političari, ali bez stranačkih obeležja.

Konferensije skupa biće glumica Jelena Stupljanin, a okupljenima će se obratiti Ljiljana Bralović iz Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS), glumica Svetlana Ceca Bojković i naučna saradnica Instituta za hemiju Dragana Đorđević.

Planirano je da se poslednji na binu popne Zlatko Kokanović, aktivista udruženja „Ne damo Jadar“, koji će građane u 20 sati obavestiti šta dalje.

Šta posle protesta

Organizatori nisu želeli da iznose detalje okupljanja niti šta će predložiti posle protesta. Jedino je Nebojša Petković iz udruženja „Ne damo Jadar“ bio određeniji kada je nekoliko dana ranije najavio da će se od subote krenuti u blokade, ali nije otkrio koje tačke će biti blokirane.

Nebojša Petković i Zlatko Kokanović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

„Neka ljudi dođu na protest i na kraju ko bude spreman da učestvuje u onome što planiramo, neka krene za nama, a ko ne bude bio spreman, neka ide kući. Posle protesta ćemo krenuti u blokade i na protestu ćemo reći koje su tačke u pitanju… Dakle, biće govora i biće šetnje, ali do tačaka koje ćemo blokirati“, izjavio je Petković u Dnevniku TV Nova.

Upitan o tome kako građani treba da se pripreme za protest, naveo je da treba da „ponesu opremu za dan-dva kako bi mogli da ostanu na nekoj lokaciji“.

Dva dana ranije počele provokacije

Dva dana pre skupa postavilo se pitanje da li će organizatori protesta „Rudnika neće biti“ pomeriti mesto okupljanja sa beogradskih Terazija. Naime, baš na tom mestu od srede uveče kampuju pripadnici udruženja „Dostojni Srbije“, koji su naveli da im je cilj da spreče „novi 5. oktobar“ koji, kako tvrde, žele da izazovu organizatori protesta protiv “Rio Tinta”.

„Mi ćemo po svom planu, a oni neka rade po svom“, rekao je tim povodom Zlatko Kokanović ističući da je skup reagularno prijavljen već sedam dana.

„Očigledno je da oni rade za režim i da ih je neko poslao tu. Isto se desilo pre dve godine kad smo mi kampovali ispred zgrade Predsedništva, a oni su bili ispred Skupštine. I kad god smo imali neke programe, oni su puštali glasnu muziku“, naveo je on.

Skup u Loznici i rok dat vladi

Pošto je posle izbora početkom juna postalo jasno da se projekat “Jadar” na velika vrata vraća u Srbiju, u Loznici je 28. juna održan skup na kom su građani pokazali da su protiv ideje da se u tom kraju otvori rudnik litijuma. Od Vlade je zatraženo u roku od 40 dana zakonski zabrani geološka istraživanja i eksploataciju litijuma i bora u Srbiji. Pošto su aktivisti zahtev predali na pisarnici Vlade Srbije u Nemanjinoj u ponedeljak, 1. jula, od tog dana teče rok od 40 dana i ističe upravo 10. avgusta.

Protest u Loznici „Ne damo Jadar“ Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Nezadovoljstvo građana je dodatno pojačala odluka Ustavnog suda, kojom je neustavnom proglašena Uredba kojom se projekat „Jadar“ stavlja van snage, kao i činenica da je tokom jula u prisustvo nemačkog kancelara Olafa Šolca potpisan Memorandum o razumevanju između Srbije i Evropske unije o strateškom partnerstvu u oblasti održivih sirovina, lanaca proizvodnje baterija i električnih vozila. Time je vlast u Srbiji dobila podršku Evropske unije za početak rudarenja litijuma.

Negde u to vreme i u drugim gradovima i opština građani počinju okupljanjima da iskazuju svoje protivljenje iskopavanju litijuma širom Srbije, jer je Loznica samo jedna od lokacija na kojoj bi u budućnosti moglo da dođe do otvaranja rudnika.

Bonus video

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare