Foto: Goran Srdanov/Nova.rs/Instagram/kreni.promeni

U Loznici se danas održava protest građana protiv iskopavanja litijuma i otvaranja rudnika "Rio Tinto". Meštanima doline Jadra pridružiće se i desetak aktivista koji su 25. juna krenuli peške iz Beograda prelazeći put dug 134 kilometara. Svoju podršku dali su i aktivisti Lokalnog fronta iz Kraljeva. Učesnici protesta poručuju da dolina Jadra ne sme biti kapija za ulazak stranih rudarskih kompanija.

Neposredno nakon junskih izbora, projekat „Jadar“ koji podrazumeva iskopavanje litijuma, volšebno se vratio na velika vrata. Ni manje ni više to je najavio predsednik države Aleksandar Vučića rečima da bi rudnik mogao biti otvoren 2028. godine,  iako je naša zemlja, prema tadašnjem uveravanju sa vrha vlasti, još pre dve godine na ceo projekat stavila tačku. Ključ za tadašnje odustajanje vlasti bio je pritisak desetina hiljada ljudi koji su izašli na proteste širom Srbije.

Pošto je predsednika države potvrdio za „Fajnenšel tajms“ da se Srbija vraća u igru sa litijumom meštani doline Jadra i okolnih mesta odgovorili su organizovanjem velikog vidovdanskog protesta.

Pre protesta – tribina

Marijana Petković iz Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS),  koja živi u Gornjim Nedeljicama, za Nova.rs kaže da će velikom vidovdanskom protestu, predviđenom u 19 časova na centru Loznice ispred Vukovog doma, prethoditi jedinstvena tribina na kojoj će brojni aktivisti i stručnjaci govoriti o posledicama rudarenja litijuma na način kako je predviđeno projektom „Jadar“.

Marijana Petković Foto: Privatna arhiva

„Održaćemo tu tribinu, biće postavljeni štandovi, doći će predstavnici mnogih udruženja iz cele Srbije, na primer iz Bora, Majndapeka i drugim mesta. Čućemo njihova iskustva o životu u mestima gde postoji rudnik. Dolaze nam i glumci, poznate ličnosti, profesori. Stižu gosti i iz Republike Srpske“, kaže Petković.

Sagovornica Nova.rs još jednom podvlači da je cilj protesta zaustavljanje projekta „Jadar“ i rasprodaje zemlje.

Predsednik udruženja „Ne damo Jadar“ Zlatko Kokanović pozvao je Lozničane i sve građane Srbije da učestvuju u protestu protiv otvaranja rudnika litijuma.

Zlatko Kokanović, Protest „Kreni-promeni“ ispred RTS-a Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

„Dolina Jadra je kapija za ulazak stranih rudarski kompanija, koja nikad ne sme da se otvori i moramo svi zajedno svim silama da je zatvorimo i na kraju zaključamo. Neko je napravio plan da Srbija postane rudarska kolonija, a mi to ne smemo dozvoliti“, naveo je Kokanović.

Aktivisti koji pešače do Gornjih Nedeljica trebalo bi da u tom mesto stignu u prepodnevnim satima, nakon čega će se sa meštanima uputiti ka Loznici, gde će prisustvovati tribini i kasnije protestu.

PROČITAJTE JOŠ

Oni maršom dugim 134 kilometra žele da skrenu pažnju javnosti na protest protiv iskopavanja litijuma u dolini Jadra. Ističu da im je tokom tri dana pešačenja značila podrška koju su dobijali od građana u mestima kroz koja su prolazili.

Foto: Instagram/kreni.promeni

Tako se na njihovom putu do Loznice moglo čuti „Srbija nije na prodaju“, „Marš sa Drine, dušmanine“, kao i „Rio Tinto, marš iz naše otadžbine“.  Tokom jučerašnjeg dana, aktivistima koji pešače, pridružio se Lokalni front iz Kraljeva na čelu sa Predragom Voštinićem.

Uoči protesta, Gornje Nedeljice, su posetili i predstavnici ProGlasa i pružili podršku aktivistima u odbrani zaštite doline Jadra. Najavili su da će u ime te inicijative protestu prisustvovati  glumica Svetlana Bojković.

Ko će govoriti na protestu

Prema najavama organizatora na protestu će, između ostalog, govori i prof. dr Ratko Ristić, predsednik Obora za zaštitu životne sredine Univerziteta u Beogradu i profesor Šumarskog fakulteta, potom akademik i prof dr Slobodan Vukosvić koji predaje na ETF-u….

Iako je Vlada, zbog velikog pritiska javnosti, stavila van snage rudarski projekat Jadar još u januaru 2022. godine, sredinom juna ove godine,  kompanija Rio Tinto objavila je radne nacrte studija o proceni uticaja na životnu sredinu.

Foto: Goran Srdanov

Istakli su da su to učinuli kako bi omogućila javnosti da dobije uvid u potencijalne uticaje projekta na životnu sredinu i mere za njihovo ublažavanje.

Aktivisiti i građani ne veruju Rio Tintu

Međutim, aktivisti, stručnjaci i lokalno stanovništvo, okupljeni u nekoliko različitih organizacija, protive se realizaciji projekta.

Početkom nedelje objavljene su i ocene Odbora za zaštitu životne sredine Univerziteta u Beogradu koje, nasuprot radnim studijama kompanije Rio Tinto, navode da projekat Jadar „nema razumno obrazloženje sa ekonomskog, ekološkog, socijalnog, ni moralnog stanovišta”.

Dodaje se da se projekat odnosi na gusto naseljene oblasti oko Loznice i Valjeva, što „u potpunosti odudara od aktuelne svetske prakse koja je povezana sa nenaseljenim područjima (Australija, Kina, Zimbabve) ili pustinjama (Čile, Argentina)”.

BONUS VIDEO: 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare