Sudeći po gužvi ispred Terazijske česme, ni uvođenje strožih mera zbog epidemije koronavirusa nije omelo strastvene kolekcionare da razmene sličice za poslednji album FIFA. Deca koja veselo kruže oko čuvene česme, roditelji sa spiskovima u rukama i štosom sličica, odaju utisak da je epidemija negde iza nas, dok nas u realnost vraćaju samo maske na licima i oprezen korak ka osobi sa kojom se vrši "menjaža".
Dok nekoliko roditelja stoji u grupama od troje i četvoro odraslih, većina razmenu vrši „jedan na jedan“, a ima i onih koji na red čekaju sa distance.
Beograđanin Saša Pavlović kaže kako je na „menjaži“ kod Terazijske česme svakog, eventualno, svakog drugog vikenda bez obzira na koronu.
„Ovo je jedna beogradska institucija“, poručuje Pavlović i objašnjava da se razmena sličica u toku epidemije razlikuje uglavnom po tome što se ljudi zadržavaju kraće, drže distancu i nose maske.
Sportski novinar Milan Bošković priča da njegov sin drugu godinu za redom skuplja sličice za FIFA album, a „tata pomaže“.
Kaže kako im danas dobro ide – došli su sa 86 praznih mesta u albumu, a kući se vraćaju sa još oko 25.
Objašnjava da razmenjuju sličice poštujući epidemiološke mere koliko je to moguće.
„Kao što vidite, nosimo maske. A nakon menjaže će uslediti i pranje ruku“, kaže Bošković.
Dodaje da su neki našli rešenje da smanje kontakt tako što nose spiskove, pa ne moraju da listaju nečiji „štos“.
Dobrivoje kog smo sreli bez maske smatra da su mere preterane i da ne bi trebalo da strepimo više nego od običnog gripa.
„Masku nosim jedino kad uđem negde, napolju nema potrebe“, kaže on.
Sam kaže da na ovom mestu nema „baš dovoljno distance“, ali je to jedan od načina da deca imaju neku interakciju i „malo vide sunca i dana“.
Većina odraslih nosi maske, deca ređe. A većina priznaje da rizika ima, ali da je on značajno smanjen jer se nalaze napolju.
Rizik, kako kažu, kompenzuje odušak koji im ovo daje.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare