Pregovori o povećanju zarada prosvetnih radnika i Vlade Srbije i dalje traju. Iako su se sastajali više puta i razgovarali o zahtevama koje su predstavnici prosvetnih sindikata izneli još na početku ove godine, čini se da se premijer Miloš Vučević udaljava od postizanja dogovora. U utorak je prosvetarima izneta nova ponuda o kojoj se još uvek nisu izjasnili, a pošto su ubrzo nakon sastanka potvrdili veliki protest u petak 1. novembra, očigledno je da ne pristaju na Vladinih ponuđenih 11 odsto povećanja zarade i 15.000 dinara jednokratne pomoći.

Reprezentativni prosvetni sindikati ponovo su se sastali sa premijerom Milošem Vučevićem i ministarkom prosvete Slavicom Đukić Dejanović, kako bi razgovarali o povećanju njihovih zarada i o drugim zahtevima za čije ispunjenje se mesecima bore.

Premijer Vučević je ovog puta izneo drugačiju ponudu – umesto ranije predloženih 12 odsto povećanja zarade za prosvetne radnike i osam za nenastavno osoblje u školi, sada je predložio 11 odsto za sve zaposlene, kao i jednokratnu pomoć u iznosu od 15.000 dinara, a koja bi bila isplaćena do 9. januara 2025. godine.

Takva „ponižavajuća“ ponuda, kako su je nazvali prosvetni radnici, samo je potvrdila njihov ranije najavljivan protest za petak, 1. novembra. Valentina Ilić iz Sindikata obrazovanja Srbije istakla je za Nova.rs da će protesta biti, a od ponedeljka nastupaju „radikalnije mere“ koje će se i te kako osetiti.

PROČITAJTE JOŠ:

„Protest je zakazan za petak i nadamo se da će nas ovog puta biti još više nego na prethodnom skupu. Od ponedeljka započinjemo štrajk po školskim upravama. Krećemo od Beograda i Požarevca. U školama koje se nalaze na ovim teritorijana, časovi će biti skraćeni na 30 minuta i tako će biti do kraja nedelje. U drugoj nedelji novembra na red dolazi Vojvodina. Ne vredi više da čekamo. Ja sam dala vremena članstvu da odluče o novoj ponudi Vlade, ali se vidi njihovo nezadovoljstvo jer je ponuda krajnje ponižavajuća“, ističe Ilić.

Prvo 12, pa 11 

Priznaje da su svi prisutni na sastanku bili iznenađeni novom ponudom Vlade, ali da neće odustati od zahteva koji su potpisani Protokolom, a jedan od njih je da se početna plata nastavnika, odnosno zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme u januaru 2025. godine izjednači sa prosečnom zaradom u Republici.

„Tih 11 odsto ako bismo prihvatili, bilo bi ‘zakucano’ za celu godinu, a minimalna cena zarada je 13,7 odsto. Mi upadamo u veliku kompresiju plata, svi će biti u minimalcu do četvrtog stepena. Predlog koji su nam izneli je jedino dobar u pogledu toga što je predloženo jednako povećanje za sve. Drago nam je da su shvatili da nećemo dozvoliti podelu među zaposlenima, jer svi mi zajedno učestvujemo u vaspitno-obrazovnom procesu“.

Protest sindikata prosvetnih radnika na trgu Nikole Pašića Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Dodaje da nova ponuda Vlade ne može da ispuni uslove iz Protokola koji su potpisali prošle godine. Poredi plate njihovih kolega u zemljama u regionu i ističe da je Srbija na lošem mestu.

„U zemljama regiona plate prosvetnih radnika su u ravni sa prosekom u državi, jedino je Makedonija ispod, baš kao i mi. To je sramota“.

„Neprirodno da vaspitači u Beogradu imaju veće plate“

Osvrnula se na vaspitače, čiji je sindikat prisustvovao sastanku sa Vladom, rekavši da vaspitači u celoj Srbiji rade isti posao, a imaju različite plate, što je „neprirodno“.

„Vaspitači se finansiraju iz sredstava lokalnih samouprava i recimo, vaspitači u Beogradu imaju znatno veće plate od vaspitača u drugim gradovima u Srbiji. To je neprirodno. Nije prirodno ni to da oni imaju veću platu od profesora i asistenata na fakultetu, da u Beogradu imate besplatne udžbenike, patike, trenerke… Šta se dešava sa ostatkom Srbije? Naša tendencija je bila da se i oni finansiraju iz budžeta kao i mi, jer su oni na ovaj način prepušteni na milost i nemilost stadionima i ambicijama lokalnih čelnika“, pita se ona.

Protest prosvetnih radnika Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Sindikat obrazovanja Srbije, čija je predsednica Valentina Ilić i sindikat „Nezavisnost“ imaju reprezentativnost na nivou predškolskog obrazovanja, pa će tako svi vrtići u okviru ovih sindikata sprovesti neki vid sindikalne borbe u ponedeljak.

„Oni će učestvovati u sindikalnoj borbi na neki način jer oni nemaju regulisan minimum procesa rada. To su lokalne samouprave odnosno osnivači trebali svojevremeno da upute sindikalnim centralama zahtev da se odredi minimum procesa rada. Oni to nemaju definisano i zato su pritisnuti, ucenjeni… Oni mogu da izvode minimum procesa rada tako što će primati decu, ali neće obavljati vaspitni i obrazovni rad sa njima“.

Detalji protesta

Što se tiče same organizacije protesta, Ilić naglašava da okupljanje počinje u 11 časova ispred Narodne skupštine.

„U 12 časova krećemo put Vlade Srbije. Biće to jedna mirna i pristojna protestna šetnja, a potom ćemo ispred zgrade Vlade imati govornike. Podsetićemo ih na Protokol koji je potpisan pre više od godinu dana, a nije ispunjen. Podsetićemo ih na poniženja koja prosvetni radnici svakodnevno doživljavaju“.

PROČITAJTE JOŠ:

Iako se nadaju velikom odzivu kolega iz unutrašnjosti, svesna je da prevoz do Beograda predstavlja najveću prepreku.

„Čujem od kolega da se škole iz unutrašnjosti muče s prevozom. Svašta se tu dešava. Prosvetni radnici iz Niša neće ići organizovano na protest, jer su im svi privatni prevoznici otkazali prevoz“.

Foto: Privatna arhiva

Podsetimo, članovi četiri reprezentativnih sindikata – Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Sindikat „Nezavisnost“ i Sindikat radnika u prosveti Srbije razočarani što Vlada Srbije nije ispunila zahteve zaposlenih u školama i preškolskim ustanovama koji su potpisani Protokolom, sproveli su jednodnevni štrajk 2. oktobra. Tog dana u školama, u kojima postoje sindikati, nije bilo nastave, dok predškolske ustanove nisu primale decu.

Odmah potom su najavili da će u petak 1. novembra stupiti u štrajk, ukoliko ne dođe do nekih promena, te da će nakon štrajka, od ponedeljka 4. novembra započeti primenu „radikalnijih mera“, koje podrazumevaju skraćene časove na 30 minuta u svim školama u kojima postoje članovi sindikata.

Istovremeno će i predškolske ustanove, koje su u članstvu reprezentativnih sindikata, organizovati vid borbe tako što će prijem dece vršiti do 9.00 časova.

Zaposleni u školama traže da od 1. januara 2025. početna plata nastavnika, odnosno zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme, bude jednaka proseku Republike. Osim para, na spisku zahteva sindikata je usvajanje izmena i dopuna Krivičnog zakonika po hitnom postupku, kao i da se zaposlenima u obrazovanju isplati novogodišnja nagrada u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom.

BONUS VIDEO: Pritisak na prevoznike iz Niša da ne dovoze prosvetare na protest

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare